Masyw Gogołów-Jordanów

Masyw serpentynitowy Gogołów-Jordanówjednostka geologiczna w środkowej części bloku przedsudeckiego.

Od północnego zachodu graniczy z masywem Strzegom-Sobótka, od północy z masywem gabrowym Ślęży, od wschodu ze strefą Niemczy i od południa z blokiem sowiogórskim[1].

Masyw zbudowany jest ze skał metamorficznych − różnych odmian serpentynitów[1].

Pod względem geograficznym położony jest na Przedgórzu Sudeckim, na południe od góry Ślęży, tworzy południową część Masywu ŚlężyWzgórza Kiełczyńskie, masyw Raduni i Wzgórza Oleszeńskie[1].

Powstał, wraz z masywem Szklar, Grochowej i Braszowic, w wyniku przeobrażenia intruzji (z łac. intrusus = wepchnięty) magmowych w rodzaju perydotytów i dunitów pod wpływem roztworów hydrotermalnych. Największym z nich jest masyw Ślęży zajmujący powierzchnię około 82 km2. Masywy Grochowej i Szklar mają łącznie powierzchnię około 16 km2. Panujący w trzeciorzędzie gorący klimat miał wpływ na intensywne wietrzenie chemiczne serpentynitów co miało doprowadziło do powstanie w tym rejonie złóż rud niklu i magnezytu[2].

Przypisy

  1. a b c Budowa geologiczna Polski, t. IV Tektonika, cz. 2 Sudety i obszary przyległe, Józef Oberc, Wydawnictwo Geologiczne, Warszawa 1972
  2. Masywy Szklar, Grochowej i Braszowic, www.redbor.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).

Bibliografia