Matra Sports

Matra
Ilustracja
Jackie Stewart podczas Grand Prix Niemiec 1969
Pełna nazwaMatra Sports
Aktywna1964–1974
SiedzibaVélizy-Villacoublay, Francja
Ważni ludzie
ZałożycielJean-Luc Lagardère
Dyrektor technicznyGérard Ducarouge
KierowcyHenri Pescarolo
Jackie Stewart
Jean-Pierre Beltoise
Chris Amon
Inne
DebiutGrand Prix Niemiec 1966
Ostatni wyścigGrand Prix Stanów Zjednoczonych 1972
Mistrzostwa
konstruktorów
1969
Mistrzostwa
kierowców
1969Jackie Stewart

Matra Sports – oddział francuskiej firmy Matra, odpowiedzialny za sporty motorowe i funkcjonujący w latach 1964–1974. Samochody Matra odnosiły sukcesy w takich seriach wyścigowych, jak 24h Le Mans, Formuła 3, Formuła 2 czy Formuła 1, zdobywając w tej ostatniej w sezonie 1969 mistrzostwo konstruktorów oraz za sprawą Jackiego Stewarta kierowców.

Historia

W 1964 roku producent rakiet i wyrobów lotniczych, Matra, wykupił upadającą spółkę Automobiles René Bonnet. W październiku 1964 z firmy został wydzielony pododdział, Matra Sports, mający być odpowiedzialnym za sporty motorowe. Matra była zdeterminowana, by przywrócić Francję na szczyt międzynarodowych wyścigów, jako że po II wojnie światowej dominowali głównie konstruktorzy brytyjscy.

Formuły wyścigowe

Używając doświadczenia lotniczego, na sezon 1965 Francuskiej Formuły 3 skonstruowano stalowe monocoque. Samochód wyposażono w silnik produkcji Coswortha, a jego kierowcami byli Jean-Pierre Jaussaud i Jean-Pierre Beltoise. Szybko przyniosło to oczekiwane efekty, jako że kierowcy ci wygrywali wyścigi, dzięki czemu Matra w swoim debiutanckim sezonie zdobyła tytuł we Francuskiej Formule 3. W 1966 roku do Matra Sports dołączyli Brytyjczycy Ken Tyrrell i Jackie Stewart. Matra postanowiła wystawić samochód – w całości wyprodukowany z aluminium – w Formule 2. Wprawdzie Matry nie były szybsze od Brabhamów-Honda, ale Beltoise zdołał wywalczyć dla Matry pierwsze zwycięstwo w Formule 2, na torze Nürburgring. W następnym roku Jacky Ickx wywalczył Matrą tytuł mistrza Europejskiej Formuły 2.

Matra, zachęcona sukcesami w niższych seriach wyścigowych, zwróciła się w stronę Formuły 1. Celem marki było stać się dominującą siłą z zupełnie francuskim samochodem, co wymusiło na niej prace nad odpowiednim silnikiem. Inżynierowie zdecydowali się na silnik V12 z czterema wałkami rozrządu. Chociaż na początku 1967 roku ogłoszono rozpoczęcie prac nad silnikiem, szybko stało się oczywiste, że nie będzie on gotowy na pierwszy wyścig sezonu 1968. Dzięki kontaktom Tyrrella w Wielkiej Brytanii zespół zdołał zapewnić sobie silniki Cosworth DFV V8, które zdobyły reputację poprzez dobre osiągi w Lotusach 49. Matra MS9, pierwszy samochód Formuły 1 konstrukcji Matry (wcześniej wystawiane w Formule 1 modele MS5 i MS7 były skonstruowane według specyfikacji Formuły 2) był nieco ulepszonym samochodem Formuły 2 i służył głównie do testów, chociaż w pierwszym wyścigu sezonu 1968 startował z pierwszego rzędu.

Kolejnym modelem był MS10, który został zaprojektowany specjalnie pod jednostkę Coswortha, która jednak poprzez użycie w modelu ramy pomocniczej nie została tak dobrze wykorzystana jak w Lotusie 49. Stewart w piątym wyścigu sezonu zdobył dla Matry pierwsze zwycięstwo, a w dalszej części sezonu zwyciężył jeszcze dwa razy, w tym podczas deszczowego wyścigu na torze Nürburgring. Podczas gdy Ken Tyrrell wystawiał dwa MS10, Matra zadebiutowała w Monako modelem MS11 z silnikiem V12. Silnik ten produkował około 390 KM mocy, ale sam samochód miał stosunkowo słabe osiągi. Matra MS10 natomiast umożliwiła Stewartowi zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji kierowców sezonu 1968 (za Grahamem Hillem). W klasyfikacji konstruktorów Matra zajęła trzecie miejsce, za Lotusem i McLarenem.

Rozczarowana silnikiem V12 Matra zdecydowała się nie wystawiać swojego samochodu, a ulepszać silnik i dostarczać samochody zespołowi Matra International Kena Tyrrella. W pierwszym wyścigu sezonu Stewart jechał znacznie zmodyfikowaną wersją modelu MS10. Największą zmianą było nadwozie w kształcie butelki Coca-Coli. Miało to na celu zapewnić większy zbiornik paliwa. Usunięto tylną ramę pomocniczą, przez co silnik był lżejszy i osiągał większą moc. Przebudowano zawieszenie. Te zmiany spowodowały, że MS10 nadal był konkurencyjnym samochodem. Po powrocie do Europy Stewart otrzymał Matrę MS80, której używał do końca sezonu.

W rękach Stewarta MS80 był zwycięskim samochodem, począwszy od niewliczanego do klasyfikacji mistrzostw Oulton Gold Cup. Szkot wygrał 5 Grand Prix i zdobył tytuł mistrza świata. Matra ponadto zdobyła tytuł w klasyfikacji konstruktorów. Oznacza to, że Matra MS80 jest jedynym nie licząc Ferrari mistrzowskim samochodem Formuły 1 wyprodukowanym poza Wielką Brytanią (mistrzowskie Renault, Red Bulle i Mercedesy zostały zbudowane w Wielkiej Brytanii).

Pod koniec 1969 roku Matra została nabyta przez Simkę. Simca postawiła Tyrrellowi ultimatum, w myśl którego jeśli chciałby nadal otrzymywać nadwozia Matry, to będzie musiał zgodzić się na zamianę silników Ford Cosworth DFV na silniki Matra V12. Tyrrell był bardzo niechętny do rezygnacji ze sprawdzonej jednostki Coswortha na rzecz silnika Matry i zerwał współpracę z Matrą. W 1970 roku nawiązał współpracę z Marchem, nadal korzystając z silników Forda. Stewart odniósł wówczas jedno zwycięstwo. Następnie Tyrrell postanowił budować własne samochody, zdobywając w sezonie 1971 tytuły kierowców (Stewart) i konstruktorów. W roku 1973 Stewart po raz trzeci zdobył tytuł mistrza świata kierowców.

Rozstanie Matry z Tyrrellem i Cosworthem spowodowało, że Matra przestała wygrywać. W ciągu trzech sezonów, kiedy to używano Matry MS120 z silnikiem V12, kierowcy zespołu zdobyli jedynie kilka trzecich miejsc. Matra później wycofała się jako konstruktor, ale do początku lat 80. dostarczała silniki zespołom Shadow i Ligier.

W połowie lat 70. pojawiły się informacje, jakoby Matra rozważała powrót do Formuły 1 jako konstruktor. Koncern stworzył niewielki model samochodu nazwany MSX, ale nie wiadomo nic więcej na temat tego projektu[1].

24h Le Mans

Pierwszym prototypem Matry na wyścig 24h Le Mans był model Matra MS610, opierający się na modelu Djet. Wyposażony on był w silnik Lotusa o pojemności 1,6 l.

Nowy prototyp, oznaczony symbolem MS620, powstał przy współpracy z BRM. W samochodzie znajdował się silnik BRM V8 o pojemności 2 litrów, który wywodził się z silnika 1,5-litrowego napędzającego mistrzowski samochód Grahama Hilla w Formule 1 w 1962 roku. Pierwsza publiczna prezentacja tego modelu miała miejsce w kwietniu 1966 roku na torze Circuit de la Sarthe. Od samochodu nie oczekiwano dobrych wyników; miał on raczej służyć jako platforma testowa. W 1966 roku wystawiając zespół Matra Sports SARL, koncern zadebiutował w wyścigu 24h Le Mans, jednak najlepszą pozycją było 33 miejsce Johnny'ego Servoz-Gavina i Jeana-Pierre'a Beltoise. Do testów przed wyścigiem w 1967 Matra używała również modelu z silnikiem Forda o pojemności 4,7 litra (identycznym z napędzającym zwycięskiego Forda GT40 z 1966 roku), ale model ten nigdy nie wyszedł poza fazę testów.

W 1967 roku Matra wprowadziła model Matra MS630 inspirowany poprzednikiem, z rurowatym nadwoziem. Model charakteryzował się wyraźnymi liniami, opadającymi przednimi spojlerami czy dużymi wlotami powietrza. Pierwszy model był napędzany przez silnik BRM, ale został on uszkodzony podczas wypadku w kwietniu 1967 roku, podczas którego zginął kierowca, Robby Weber. Na wyścig 24h Le Mans wystawiono dwa nowe MS630-BRM, ale nie dojechały one do mety.

Mimo trudnych początków Matra podchodziła do projektów z dużym zapałem. Zaprojektowali własny silnik V12 inspirowany jednostką Ferrari, który miał być użyty zarówno w Formule 1, jak i w 24h Le Mans. Jednakże produkcja się opóźniała, więc tymczasowo zastosowano silniki Forda. Pierwszy raz Matra-Ford wystartowała we wrześniu 1967 roku w zawodach Coupes de Paris, ale nie odniosła sukcesu. Jednakże w zawodach 100km Paryża Henri Pescarolo prowadził w deszczu przed Jackym Ickxem i Jo Schlesserem. Jednakże MS630 nie ukończył wyścigu.

W 1968 roku został zaprezentowany model MS630 z silnikiem Matra V12. Pierwszym wyścigiem tego modelu było 1000km Spa.

Wyścig o 24h Le Mans wygrała załoga Pedro Rodríguez-Lucien Bianchi na Fordzie GT40, ale na trzecim miejscu podążał Henri Pescarolo w modelu MS630, mimo faktu, że była noc, padał deszcz, a on nie miał wycieraczek. Osiem godzin przed metą drugi Ignazio Giunti spędził w boksach 20 minut, przez co Pescarolo awansował na drugie miejsce. Później jednak Pescarolo przebił oponę i zjechał do boksów, gdzie nastąpiło zwarcie oraz mały pożar, przez co francuska ekipa nie ukończyła wyścigu.

Matra MS640

Przed 24h Le Mans w 1969 roku Matra zatrudniła inżyniera ds. aerodynamiki, Roberta Chouleta, który miał wyprodukować coupé specjalnie przeznaczone na 24h Le Mans. Z powodu wcześniejszej współpracy z Charlesem Deutschem, Choulet nadał modelowi MS640 wygląd podobny do Peugeota CD, z okrągłymi kształtami, płynnymi nadkolami (z częściowo zakrytymi tylnymi kołami) i płetwami z tyłu.

16 kwietnia odbywał się trening przed 24h Le Mans. Henri Pescarolo chciał rozgrzać silnik. Na pierwszych kilometrach silnik zapalił się, po czym ogień przeszedł na cały samochód. Pescarolo przeżył, ale był ciężko poparzony. Choulet oskarżał Pescarolo, że ten zniszczył "jego" samochód, ponieważ od razu otworzył przepustnicę na maksimum, zamiast dodawać gazu stopniowo. Matra MS640 nigdy nie została odbudowana.

Matra MS650 po raz pierwszy pojawiła się na wyścigu w 1969 roku. Była ona długa i wąska. Beltoise i Piers Courage zostali sklasyfikowani na czwartym miejscu.

Na 24h Le Mans 1970 Matra wystawiła jeden model MS660, bardziej opływowy i lżejszy. Jednakże w tym okresie Matra skupiła swoje wysiłki na Formule 1.

W 1972 roku MS660 został nieco zmodyfikowany i oznaczony jako MS660C. W tym okresie Matra Sports zaprzestała działalności w sporcie z wyjątkiem wyścigów długodystansowych. Chociaż sporo się o nim mówiło, MS660C nie odegrał większej roli w wyścigu 24h Le Mans w 1972 roku. W wyścigu tym dominowały natomiast zupełnie nowe Matry MS670, zajmując dwa pierwsze miejsca.

MS670 wygrał zawody ponownie, w 1973 i 1974 roku. Dzięki temu Matra trzy razy z rzędu wygrała te zawody.

W 1974 roku Matra stworzyła bardziej aerodynamiczną odmianę MS670, oznaczoną MS680. Odmiana ta wzięła udział w 24h Le Mans w 1974, ale nie ukończyła wyścigu.

Koniec

W grudniu 1974 roku Matra wycofała się ze sportów motorowych, a przyczyną tego był fakt, że według Legardère'a ich celem było wygrać, a nie być na szczycie. Poza tym Matra w 1964 roku założyła, że w ciągu 10 lat zdobędzie mistrzostwo Formuły 1, i tak też się stało. W różnych seriach wyścigowych Matra odniosła łącznie około 125 zwycięstw.

Po wycofaniu swojego zespołu Matra dostarczała w Formule 1 silniki zespołom Shadow (1975) oraz Ligier (19761978 oraz 19811982).

Dziś Matra ma muzeum, w którym są pokazywane różne modele biorące udział w różnych zawodach wyścigowych. Wiele modeli znajduje się również w prywatnych rękach.

Wyniki w Formule 1

Jako konstruktor

SezonZespółSamochódSilnikOponyKierowcy12345678910111213Pkt.Msc.
1966Tyrrell Racing OrganisationMatra MS5BRM R4DMCOBELFRAGBRNLDDEUITAUSAMEX0NS
Niemcy Hubert Hahne9
Ford R4Belgia Jacky IckxNU0NS
Matra SportsFrancja Jo Schlesser10
Francja Jean-Pierre Beltoise8
1967Matra SportsMatra MS7Ford R4DZAFMCONLDBELFRAGBRDEUCNDITAUSAMEX012
Francja Jean-Pierre BeltoiseNZ77
Francja Johnny Servoz-GavinNU
Tyrrell Racing OrganisationBelgia Jacky IckxNU
Ecurie Ford-FranceMatra MS5Francja Jo SchlesserNU
1968Matra SportsMatra MS11Matra V12DZAFESPMCOBELNLDFRAGBRDEUITACNDUSAMEX89
Francja Jean-Pierre BeltoiseNU829NUNU5NUNUNU
Francja Henri PescaroloNUNW9
Matra MS7Ford R4Francja Jean-Pierre Beltoise6453
Matra InternationalMatra MS9Ford V8Wielka Brytania Jackie StewartNU
Matra MS1041361NU617
Francja Jean-Pierre Beltoise5
Francja Johnny Servoz-GavinNU2NUNU
1969Matra InternationalMatra MS10Ford V8DZAFESPMCONLDFRAGBRDEUITACNDUSAMEX661
Wielka Brytania Jackie Stewart1
Francja Jean-Pierre Beltoise6
Matra MS80Wielka Brytania Jackie Stewart1NU11121NUNU4
Francja Jean-Pierre Beltoise3NU821234NU5
Matra MS849
Francja Johnny Servoz-Gavin6NS8
Matra MS7Francja Jean-Pierre Beltoise12
Matra SportsFord R4Francja Henri Pescarolo5
1970Equipe Matra ElfMatra MS120Matra V12GZAFESPMCOBELNLDFRAGBRDEUAUTITACNDUSAMEX237
Francja Jean-Pierre Beltoise4NUNU3513NUNU638NU5
Francja Henri Pescarolo7NU3685NU614NU789
1971Equipe Matra SportsMatra MS120Matra V12GZAFESPMCONLDFRAGBRDEUAUTITACNDUSA97
Nowa Zelandia Chris Amon5
Matra MS120B3NUNU5NUNU61012
Francja Jean-Pierre Beltoise6NU977NU8
1972Equipe MatraMatra MS120CMatra V12GARGZAFESPMCOBELFRAGBRDEUAUTITACNDUSA128
Nowa Zelandia Chris AmonNU15NU66
Matra MS120D34155NU615

Jako dostawca silników

SezonZespółSamochódSilnikOponyKierowcy1234567891011121314151617Pkt.Msc.
1975UOP Shadow Racing TeamShadow DN7Matra V12GARGBRAZAFESPMCOBELSWENLDFRAGBRDEUAUTITAUSA0NS
Francja Jean-Pierre JarierNUNU
1976Ligier GitanesLigier JS5Matra V12GBRAZAFUSWESPBELMCOSWEFRAGBRDEUAUTNLDITACNDUSAJPN206
Francja Jacques LaffiteNUNU412312414NUNU2NU3NUNU7
1977Ligier GitanesLigier JS7Matra V12GARGBRAZAFUSWESPMCOBELSWEFRAGBRDEUAUTNLDITAUSACNDJPN188
Francja Jacques LaffiteNUNUNU977NU186NUNU287NU5
Francja Jean-Pierre JarierNU
1978Ligier GitanesLigier JS7Matra V12GARGBRAZAFUSWMCOBELESPSWEFRAGBRDEUAUTNLDITAUSACND196
Francja Jacques Laffite169
Ligier JS7/9555710
Ligier JS9NU37357411NU
1981Equipe Talbot GitanesLigier JS17Matra V12MUSWBRAARGSMRBELMCOESPFRAGBRDEUAUTNLDITACNDVEG444
Francja Jean-Pierre JarierNU7
Francja Jean-Pierre JabouilleNZNSNUNZNU
Francja Patrick TambayNUNUNUNUNUNUNUNU
Francja Jacques LaffiteNU6NUNU232NU331NUNU16
1982Equipe Talbot GitanesLigier JS17BMatra V12MZAFBRAUSWSMRBELMCOUSECNDNLDGBRFRADEUAUTCHEITAVEG208
Stany Zjednoczone Eddie CheeverNUNU
Francja Jacques LaffiteNUNU96NU
Ligier JS19Stany Zjednoczone Eddie CheeverNU3NU210NZNU16NUNUNU63
Francja Jacques LaffiteNUNUNUNU14NU3NUNUNU

Przypisy

  1. Mattijs Diepraam, "Uechtel", Rafael Reyna, Leo Breevoort, Jasper Heymans: Grand Prix cars that never raced (work in progress) (ang.). forix.autosport.com. [dostęp 2012-04-08].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
StewartJackie19690801MatraFord.jpg
Autor: Lothar Spurzem, Licencja: CC BY-SA 2.0 de
Jackie Stewart 1969 im Matra-Ford auf dem Nürburgring
Festival automobile international 2011 - Vente aux enchères - Matra-sport 640 - 1969 - 004.jpg
Autor: Thesupermat, Licencja: CC BY-SA 3.0
Matra MS640 - Festival Automobile International 2011 - Vente aux enchères