Mauro Orbini

Frontopis „Królestwa Słowian” Maura Orbiniego

Mauro Orbini (także Mavro Orbini, Mauro Orbin lub Mavro Orbin) (poł. XVI w. – 1614) – chorwacki historyk, pisarz i ideolog. Twórca monumentalnego dzieła Królestwo Słowian, które znacząco wpłynęło na rozwój słowiańskiej historiografii i ideologii.

Orbini urodził się w miejscowości Dubrowniku, ówczesnej stolicy Republiki Raguzy – wolnej słowiańskiej republiki kupieckiej, ważnym ośrodku handlowym i gospodarczym na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Rodzina Orbiniego pochodziła z Kotoru (obecnie Czarnogóra). Po wstąpieniu do zakonu benedyktynów Orbini przebywał kolejno w klasztorach na wyspie Mljet, następnie w Ston oraz na Węgrzech, gdzie przez pewien czas piastował godność opata klasztoru w Bač (obecnie Serbia).

Jak większość dalmackich humanistów renesansowych, Orbini znajdował się pod silnym wpływem ideologii panslawistycznej, której jednym z głównych teoretyków był Vinko Pribojević. Hołdem dla panslawizmu stało się opus vitae Orbiniego: przesycone mitologią i ideologią pseudohistoryczne „Królestwo Słowian”, opublikowane w języku włoskim w roku 1601 w Pesaro. Książka została przetłumaczona na wiele języków, w tym na rosyjski w roku 1723 przez prawosławnego biskupa i intelektualistę Teofana (Prokopowicza). „Królestwo Słowian” stało się jednym z głównych źródeł wiedzy narodów słowiańskich o własnych korzeniach oraz innych Europejczyków o Słowianach. Książka była również jednym z istotnych elementów rozwoju słowiańskiej ideologii i megalomanii narodowej.

Podobnie jak Pribojević, Orbini utożsamił mitologię iliryjską i słowiańską, przedstawiając dzieje Słowian w ujęciu ahistorycznym. Sławił przede wszystkim słowiańską (głównie polską i rosyjską) wojowniczość i umiłowanie wolności, które pozwoliły im stawiać opór wobec imperiów (Święte Cesarstwo Rzymskie, Imperium osmańskie) oraz Republiki Weneckiej.

Orbini był również autorem wydanej w języku serbsko-chorwackim pracy „Zwierciadło duchowe” („Zrcalo Duhovno”, 1595), streszczonego i przetłumaczonego na włoski przez Angelo Nelliego. Dzieło stanowi ważny przykład rozwoju dalmackiej literatury w XVI wieku.

Twórczość Orbiniego miała duży wpływ na rozwój słowiańskiej historiografii i ideologii. „Królestwo Słowian” stanowiło główne źródło informacji dla Paisjusza Chilendarskiego, autora wydanej w 1762 roku Słowianobułgarskiej historii, najważniejszego nowożytnego dzieła bułgarskiej historiografii, choć Chilendarski miał o Orbinim zdanie dość krytyczne (co nie przeszkadzało mu obszernie go cytować).

Prace

Media użyte na tej stronie

Mavro Orbini il regno de gli slavi.jpg
Cover of the first edition of "Regno de gli Slavi", written by Mavro Orbini