Maurycy Gottlieb

Maurycy Gottlieb
Mojżesz Dawid Gottlieb
Ilustracja
Portret Maurycego Gottlieba
drzeworyt Jana Styfiego, 1879
Imię i nazwisko

Mojżesz Dawid Gottlieb

Data i miejsce urodzenia

21 lutego 1856
Drohobycz

Data i miejsce śmierci

17 lipca 1879
Kraków, Austro-Węgry

Narodowość

żydowska, polska

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu, Szkoła Sztuk Pięknych w Krakowie

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

realizm

Ważne dzieła

Maurycy Gottlieb, właśc. Mojżesz Dawid Gottlieb[1] (ur. 21 lutego 1856 w Drohobyczu, zm. 17 lipca 1879 w Krakowie) – polski malarz pochodzenia żydowskiego, uczeń Jana Matejki.

Życiorys

Był synem właściciela rafinerii Izaaka, miał liczne rodzeństwo, spośród których trzej młodsi bracia, Marcin (1867–1936), Filip (1870–?) i Leopold (1879–1934), także zostali malarzami[2]. Maurycy Gottlieb kształcił się w szkole bazylianów w Drohobyczu, następnie w gimnazjum we Lwowie; został usunięty ze szkoły za narysowanie karykatury jednego z nauczycieli, ale kontynuował naukę prywatnie i zdał egzaminy w niższej szkole realnej w Stryju. W 1872 r. podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Niezależnie od studiów malarskich interesował się historią i językiem polskim; fascynacje te pogłębiła prezentacja obrazu Matejki Rejtan w Wiedniu. W 1875 r. Gottlieb zwrócił się do Matejki z prośbą o przyjęcie do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i rozpoczął studia pod jego kierunkiem; zajął się w tym okresie głównie malarstwem historycznym, ale wkrótce – po zajściu z kolegami na tle antysemickim – opuścił Kraków i powrócił do Wiednia. W połowie października 1875 r. przeniósł się do Monachium, gdzie terminował u Karla Pilotyego (25 X 1875 r. zgłosił się do Akademii Sztuk Pięknych – Techn. Malklasse)[3], w 1877 r. udał się ponownie do Wiednia, a rok później, korzystając z protekcji rabina wiedeńskiego Kurandy (którego portret namalował) i specjalnego stypendium, odbył podróż do Włoch. W Rzymie spotkał się m.in. ponownie z Matejką (którego cenił niezmiennie wysoko) oraz z Siemiradzkim. Na początku roku 1879 zamieszkał w Krakowie, gdzie zmarł pół roku później w wyniku powikłań po operacji gardła.

W okresie studiów krakowskich tworzył obrazy o tematyce historycznej, m.in. Przysięga Kościuszki w Krakowie, Kawalerowie inflanccy proszący o opiekę Zygmunta Augusta przeciw cesarzowi Ferdynandowi, Albrecht brandenburski odbierający inwestyturę od króla Zygmunta Starego, Scena z życia Dymitra Samozwańca, także autoportret w stroju szlachcica polskiego. W późniejszym czasie malował głównie prace związane z kulturą i tradycją żydowską; wysoko ceniono obraz Shylock i Jessyka (1877), wystawiany w Szkole Przemysłowej we Lwowie, następnie w Warszawie, a także Żydzi modlący się w synagodze podczas Yom Kippur. Ponadto Gottlieb tworzył liczne typy portretowe (autoportret Ahasverus, Żyd w stroju arabskim, głowa starej kobiety w czepcu, pijak i inne), a na zamówienie wiedeńskiego wydawcy ilustrował życie Natana Mędrca i Uriela Acosty oraz księgę Ruth.

W ostatnim okresie życia Gottlieb pracował głównie nad obrazami, będącymi realizacją jego nowej misji – pojednania polsko-żydowskiego poprzez malarstwo. Były to zarówno dzieła religijne (Chrystus nauczający w Kafarnaum, Chrystus w świątyni), jak i historyczno-literackie (Kazimierz Wielki nadający prawa Żydom, Jankiel cymbalista i Zosia).

Prace Gottlieba były kilkakrotnie prezentowane w okresie międzywojennym. W 1892 r. Komitet Uczczenia Pamięci Gottlieba wystawił mu pomnik nagrobny (obelisk). Malarz był często nazywany najwybitniejszym uczniem Matejki; w swoich obrazach dawał wyraz nie tylko wpływom artystycznym, ale i swoim emocjom.

Grób Maurycego Gottlieba na nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Miodowej w Krakowie

Pochowany został na Nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie.

Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie[4] i Muzeum Narodowego w Krakowie[5], a jego Autoportret w stroju polskiego szlachcica można zobaczyć na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin[6].

Galeria

Przypisy

  1. Renata Piątkowska: Gottlieb Maurycy (pol.). delet.jhi.pl. [dostęp 2022-08-02].
  2. Gottlieb Maurycy, [w:] Polski Słownik Judaistyczny [online], Żydowski Instytut Historyczny [dostęp 2020-06-21] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-22].
  3. I. Królewska Akademia Sztuk Pięknych..., [w:] H. Stępień, M. Liczbińska, Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828-1914 (materiały źródłowe), wyd. II, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994, s. 12, ISBN 83-903086-1-4.
  4. Gottlieb, Maurycy, Muzeum Narodowe w Warszawie - Zbiory Cyfrowe [dostęp 2021-11-28].
  5. Gottlieb, Maurycy, Muzeum Narodowe w Krakowie.
  6. "Autoportret w stroju polskiego szlachcica" Maurycego Gottlieba już w Muzeum POLIN, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN [dostęp 2021-11-28].

Bibliografia

  • Hanna Pieńkowska, Maurycy Gottlieb, w: Polski Słownik Biograficzny, tom VIII, 1960

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Maurycy Gottlieb - Recha Welcoming Her Father - 1877.jpg
Recha Welcoming Her Father. From an incomplete series of illustrations for the play Nathan the Wise.
The Exile Of The Moors From Granada.jpg
The Exile Of The Moors From Granada
Shylock and Jessica 1876.jpg
One of the famous paintings of Maurice Gotlieb on the plot of the Venetian merchant.
Salome with the Head of Saint John.jpg
Salome with the Head of Saint John
Maurycy Gottlieb - grób.jpg
Autor: Slav, Licencja: CC BY-SA 3.0
Grób Maurycego Gottlieba na nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Miodowej w Krakowie
Gottlieb Self-Portrait in Polish Nobleman's Dress 1874.jpg
Autoportret w stroju polskiego szlachcica, Maurycy Gottlieb
Głowa Starca.jpg
Głowa Starca
Portrait of Artist's Sister.jpg
Portrait of Artist's Sister