Mauzoleum Izraela Poznańskiego

Mauzoleum Izraela Poznańskiego
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Łódź

Miejsce

Nowy cmentarz żydowski w Łodzi

Styl architektoniczny

secesja z elementami modernizmu

Projektant

Adolf Zeligson

Data budowy

19011903

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Mauzoleum Izraela Poznańskiego”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Mauzoleum Izraela Poznańskiego”
Ziemia51°47′50″N 19°29′00″E/51,797222 19,483333

Mauzoleum Izraela Poznańskiegosecesyjne mauzoleum na nowym cmentarzu żydowskim w Łodzi.

Historia

Wbrew wielu prawom religijnym, Izrael Poznański wybudował monumentalny grobowiec, sam zaaprobował projekt budowli, która powstała dopiero trzy lata po jego śmierci; co więcej – pochowany w mauzoleum jest wraz z żoną Leonią.

Architektura

Mauzoleum I. Poznańskiego
Mauzoleum Izraela Poznańskiego
Mozaika z warsztatu A. Salvatiego na sklepieniu mauzoleum Izraela Poznańskiego.
Szczegóły mozaiki na kopule mauzoleum(1)
Szczegóły mozaiki na kopule mauzoleum(2)
Szczegóły mozaiki na kopule mauzoleum(3)
Sarkofagi Leonii i Izraela Poznańskich.

Mauzoleum zbudowane zostało z szarego granitu i marmuru w latach 1901–1903, według projektu Adolfa Zeligsona (brak źródła potwierdzającego). Pewnym jest, że berlińska firma „Cremer & Wolffenstein” wygrała konkurs na projekt i jego realizację[1].

Mauzoleum w formie okągłego tolosa z jasnoszarego granitu umieszczono na planie koła o średnicy podstawy 14,64 m i górnego podestu o średnicy 9,5 metra. Wysokość budowli do zwornika kopuły wynosi 15 m. Szeroki architraw, z posadowioną na nich kopułą o profilu schodkowym, oparty jest na ośmiu masywnych kolumnach o wysokości 5,25 m i czterech filarach oddzielających pary kolumn. Zdobiły go spiżowe girlandy w stylu secesyjnym, które w latach 80. XX w. zostały zdemontowane i przechowywane są w magazynie cmentarza. Postał tylko napis: Poznański. W grobowcu znajdują się dwa sarkofagi z czerwonego marmuru, a kopuła została udekorowana od wewnątrz szklaną mozaiką, składającą się z dwóch milionów różnokolorowych kawałków. Przedstawia symbolicznie cztery rajskie rzeki. Całość dzielą na cztery części przebite w kopule okna. W każdym z nich umieszczono palmę na złotym tle z hebrajskimi wersetami biblijnymi po bokach, w których powtarza się imię Izrael, co jest bezpośrednim nawiązaniem do postaci zmarłego, jak i do narodu żydowskiego: m.in. „I nadszedł czas śmierci Izraela. I westchnęli synowie Izraela”. Od sklepień okiennych wychodzą dekoracyjne pasy zbiegające się w centralnie położonym okręgu wypełnionym gwiazdą Dawida. Kompozycja ma ok. 100 m²[1].

Autorstwo mozaikowej dekoracji przypisywano znanej włoskiej firmie sztukatorskiej z Wenecji „Compania Venezia Murano”, założoną w połowie XIX w. przez prawnika – Antonio Salviatiego[2][3].

W rzeczywistości mozaikę zdobiącą mauzoleum Izraela Poznańskiego najprawdopodobniej wykonała niemiecka firma Johanna Odorico (mająca swoje oddziały w Berlinie i we Frankfurcie nad Menem). Wskazuje na to odnaleziona w niemieckiej prasie winieta reklamowa tej firmy, gdzie mowa jest o mozaice wykonanej w Łodzi w nieokreślonym mauzoleum – jedynym mauzoleum z tego okresu z dekoracją mozaikową jest opisywany monument. Biorąc pod uwagę, że obiekt budowała firma berlińska, powierzenie wykonania dekoracji berlińskiemu, cenionemu wówczas warsztatowi jest w pełni zrozumiałe[1].

W środku mauzoleum znajdują się sarkofagi Leonii zmarłej w 1914 i Izraela Poznańskich, wykonane one zostały przez Antoniego Urbanowskiego z czerwonego marmuru. Napisy na czołach sarkofagów są w języku polskim, a daty urodzenia i śmierci podane są według kalendarza żydowskiego. W 1993 wstawiono ozdobne kraty[1].

Mauzoleum Poznańskiego do dziś uznawane jest za największy grobowiec żydowski na świecie.

Grobowiec jest tak wielki, że nazywany jest ostatnim pałacem Poznańskiego.

Bibliografia

Przypisy

  1. a b c d Mauzoleum Izraela Poznańskiego na cmentarzu żydowskim w Łodzi/ Mausoleum of Izrael Poznański in Jewish cemetery in Łódź. W: Irmina Gadowska (red.). CMENTARZE ŻYDOWSKIEW EUROPIE ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ. Wydawnictwo Hamal, s. 77-95; ISBN: 978-83-939148-3-8 (PDF). www.academia.edu. [dostęp 2022-12-04].
  2. Company history: the origins. pauly.it. [dostęp 2012-09-27]. (ang. • wł.).
  3. A. Salviati nie był twórcą tych dzieł (zmarł 25 I 1890 r. w Wenecji); w Łodzi mianem „mozaik Salviatiego” są nazywane prace, które powstały w firmie, którą założył (zob. też hasło Antonio Salviati).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Łódź Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.45 N
  • S: 50.78 N
  • W: 17.95 E
  • E: 20.75 E
Legenda pomnik.svg
Symbol pomnika do legendy mapy
ŁÓDŹ (Лодзь, לודז'). Szczegóły mozaiki (1).jpg
Autor: M.lodzermensch, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szczegóły mozaiki na kopule mauzoleum(1)
ŁÓDŹ (Лодзь, לודז'). Szczegóły mozaiki (2).jpg
Autor: M.lodzermensch, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szczegóły mozaiki na kopule mauzoleum(2)
ŁÓDŹ (Лодзь, לודז'). Mozaika na sklepieniu mauzoleum Izraela Poznańskiego.jpg
Autor: M.lodzermensch, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mozaika z warsztatu A. Salvatiego na sklepieniu mauzoleum Izraela Poznańskiego.
ŁÓDŹ (Лодзь, לודז'). Szczegóły mozaiki (3).jpg
Autor: M.lodzermensch, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szczegóły mozaiki na kopule mauzoleum(3)
Łódź location map 2.png
Autor:
OpenStreetMap contributors, edited by User:Dwie szyszki
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Łódź, Poland
Ta mapa of Łódź została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.