Mauzoleum Ming Xiaoling

Mauzoleum Ming Xiaoling (chiń. upr. 明孝陵; chiń. trad. 明孝陵; pinyin Míng Xiàolíng) – mauzoleum znajdujące się u południowego podnóża Purpurowej Góry na wschodnich przedmieściach Nankinu, będące miejscem pochówku Hongwu, pierwszego cesarza dynastii Ming i jego żony Ma[1]. Budowę grobowca rozpoczęto w 1381 roku i ukończono w roku 1431[1]. W 1384 roku pochowano tu cesarzową Ma, a w 1398 cesarza Hongwu wraz z jego konkubinami[2].

Stela ustawiona przez cesarza Kangxi

Cały kompleks obejmuje powierzchnię 2970 hektarów[3] i jest jednym z największych cesarskich grobowców[4]. Podzielony jest na dwie części połączone ze sobą ceremonialną drogą duchów, całość okala 45-kilometrowy mur[4]. Większość budynków została zniszczona w trakcie powstania tajpingów[5]. Wejście na teren pierwszej części mauzoleum stanowi brama Dajinmen[2]. Przed nią przybysze zostawiali swoje konie i powozy[1]. Za bramą znajduje się pawilon Sifangchen, w którym Yongle, syn i następca Hongwu, umieścił na grzbiecie kamiennego żółwia stelę wysławiającą cnoty i dokonania ojca[6]. Stela ma wysokość 8,78 metra i wyryto na niej 2746 znaków chińskiego pisma[4]. Od pawilonu Sifangchen biegnie droga duchów o długości 1,8 kilometra[1]. Droga biegnie w kierunku północno-zachodnim, by w połowie swojej długości odbić nagle w kierunku północno-wschodnim. Taki jej kształt spowodowany jest koniecznością obiegnięcia wzgórza Meihua[2]. Wzdłuż drogi umieszczono posągi zwierząt, urzędników i kolumny huabiao zwieńczone podobiznami smoków[1].

Na końcu drogi duchów znajduje się most[6], a za nim wzniesiona z czerwonej cegły brama, stanowiąca wejście na teren części grobowej; znajdujące się obok bramy dwa pawilony nie dotrwały do obecnych czasów[4]. Tuż za bramą wznosi się niewielki drewniany pawilon ze stelą sławiącą panowanie Hongwu, ustawioną przez cesarza Kangxi. Za nim znajduje się marmurowy taras na którym dawniej stała największa w Chinach drewniana budowla, w której palono rytualne pieniądze ku czci zmarłego[2]. Od tarasu droga prowadzi do najważniejszej budowli mauzoleum, pawilonu grobowego. Za nim znajduje się porośnięty cyprysami i otoczony murem okrągły kopiec o średnicy 400 metrów, pod którym znajduje się grób cesarza[5].



Przypisy

  1. a b c d e Ming Xiaoling Mausoleum (ang.). travelchinaguide.com. [dostęp 2010-06-17].
  2. a b c d Xiaoling Tomb , Nanjing, China (ang.). orientalarchitecture.com. [dostęp 2010-06-17].
  3. Ming Dynasty Xiaoling Tomb, Nanjing (ang.). icm.gov.mo. [dostęp 2010-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (20 września 2010)].
  4. a b c d Ming Xiaoling Mausoleum (ang.). chinahighlights.com. [dostęp 2010-06-17].
  5. a b Ming Xiaoling Mausoleum (ang.). chinaculture.org. [dostęp 2010-06-17].
  6. a b Ming Xiaoling Mausoleum (ang.). visitourchina.com. [dostęp 2010-06-17].

Media użyte na tej stronie

MingXiaoling ZLTS01 rotated.jpg
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0
The stele with the Kangxi Emperor's handwriting in honor of the Hongwu Emperor, at the Hongwu's en:Ming Xiaoling Mausoleum at Nanjing