Mazur (taniec)
Mazur – polski taniec narodowy w żywym tempie i metrum 3/4 lub 3/8. Na świecie znany pod nazwą mazurka (rodz. żeński). Również utwór muzyczny przeznaczony do tego tańca.
Taniec ten łączy podobieństwo z mazurkiem i oberkiem (w szybszym tempie) oraz kujawiakiem (powolnym). Charakteryzuje się on tendencją do akcentowania drugiej i trzeciej części taktu oraz figurą rytmiczną o 4-sylabowej grupie, która jest złożona z dwóch ósemek i z dwóch ćwierćnut na przemian z grupą trzech ćwierćnut. W postaci stylizowanej występuje pod nazwą mazurek. Jest wesołym, dynamicznym tańcem, który często tańczony był na szlacheckich dworach. Mężczyzna prowadzący w mazurze to wodzirej.
Popularność mazura wśród tańców salonowych przypada na wiek XIX. Znany i tańczony był w całej Europie. We Francji i później w innych krajach przyjął się w zmienionej wersji pod nazwą mazurka (w rodz. żeńskim), przez co w literaturze zachodniej mylony jest z mazurkiem.
Mazur wykazuje podobieństwa do kadryla, gdyż jego figury były układane przez tancmistrzów inspirujących się figurami kadryla. W zależności od wielkości sali mazura tańczy się z odpowiednim zestawem figur, o nazwach okrężna, namiotowa, łańcuchowa, arkadowa. Od XIX w. popularny na dworach szlacheckich.
Mazura tańczy się w polskim stroju narodowym (kontuszowym), ewentualnie w sukniach empirowych i mundurach z czasów Księstwa Warszawskiego lub w stroju wieczorowym[1][2].
Przykłady
Utwory wykorzystujące charakterystyczne cechy mazura komponowali m.in.:
- Jan Stefani – w wodewilu Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale
- Józef Elsner
- Karol Kurpiński
- Józef Damse – w balecie Wesele w Ojcowie
- Józef Stefani – w różnych baletach
- Maria Szymanowska
- Stanisław Moniuszko – w operach Halka i Straszny dwór
- Fryderyk Chopin
- Henryk Wieniawski
- Karol Szymanowski
- Ludomir Różycki – w balecie Pan Twardowski
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Mazur, dlaStudenta.pl, 10 sierpnia 2009 [dostęp 2021-10-03] (pol.).
- ↑ Mazur | Portal Informacji Kulturalnej Województwa Świętokrzyskiego, pik.kielce.pl [dostęp 2021-10-03] (pol.).
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Mathilde and Feliks Kschessinski in Mazurka dance. Benefice performance of F. Kschessinski celebrating 60 years of his ballet career, February 8th, 1898.
Mazurka
Autor: Stiopa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mazur w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego "Mali Gorzowiacy"