McLaren MP4/15

McLaren MP4/15
Ilustracja
KategoriaFormuła 1
KonstruktorMcLaren
ProjektantAdrian Newey
Neil Oatley
Henri Durand
Dane techniczne
Nadwoziemonokok z kompozytu włókna węglowego i aluminium o strukturze plastra miodu
Zawieszenie
przednie
podwójne wahacze, popychacze i dźwignie kątowe aktywujące drążki skrętne i amortyzatory McLaren pod sprężynami śrubowymi
Zawieszenie
tylne
podwójne wahacze, popychacze i dźwignie kątowe aktywujące drążki skrętne i amortyzatory McLaren pod sprężynami śrubowymi
SilnikMercedes-Benz FO 110J 3.0 V10
Skrzynia biegówMcLaren, półautomatyczna, 7 biegów + wsteczny
PaliwoMobil 1
OponyBridgestone
Historia
DebiutGrand Prix Australii 2000
KierowcyMika Häkkinen
David Coulthard
UżywanyFormuła 1 Sezon 2000
Wyścigi17
Wygrane7
Pole position7
Najszybsze okrążenie12
McLaren MP4/14McLaren MP4-16

McLaren MP4/15 – samochód Formuły 1 zaprojektowany przez Adriana Neweya, Neila Oatleya i Henriego Duranda, skonstruowany przez McLarena na sezon 2000.

Historia

Samochód oparty był na poprzedniku, modelu MP4/14, którym Mika Häkkinen zdobył mistrzostwo świata kierowców w 1999 roku. Mimo to w samochodzie zastosowano kilka innowacji, jak kominy z gorącym powietrzem w sekcjach bocznych – pomysł, który został później skopiowany przez wszystkie zespoły, czy też wydech z centralnym wyjściem[1]. Nos został w porównaniu do poprzednika skrócony i był niższy od większości konkurentów. Podobnie jak poprzednie modele, MP4/15 był napędzany przez silnik Mercedesa. Jednostka FO 110J o pojemności 2997 cm³ była zdolna osiągnąć 810 KM przy 17400 rpm[2].

Kierowcami nadal byli Mika Häkkinen i David Coulthard, a kierowcą testowym został Olivier Panis. Model został zaprezentowany 3 stycznia 2000 roku na torze Jerez[2].

Pomimo swojej wydajności aerodynamicznej model MP4-15 był bardzo delikatny, przez co w trakcie sezonu psuł się kilkakrotnie. W pierwszych trzech wyścigach Mika Häkkinen zdobył trzy pole position, a David Coulthard zajął dwukrotnie drugie miejsce startowe, jednak obaj kierowcy nie ukończyli Grand Prix Australii z powodu awarii zaworu pneumatycznego, a po Grand Prix Brazylii Coulthard został zdyskwalifikowany. Michael Schumacher natomiast wygrał trzy pierwsze wyścigi i już na początku sezonu miał dużą przewagę nad McLarenami[2].

Mimo to Coulthard wygrał w Wielkiej Brytanii, Monako i Francji. Häkkinen triumfował najpierw w Hiszpanii, a następnie powrócił do walki o tytuł poprzez zwycięstwa w Grand Prix Austrii, Grand Prix Węgier i Grand Prix Belgii, po którym objął prowadzenie w mistrzostwach. Jednak awaria Fina w Grand Prix USA zaprzepaściła jego szanse na trzeci tytuł. Häkkinen zakończył sezon na drugim miejscu w klasyfikacji kierowców, a Coulthard był trzeci. McLaren zajął drugie miejsce w klasyfikacji konstruktorów[2].

Wyniki w Formule 1

SezonZespółSilnikKierowcyWyniki w poszczególnych eliminacjachWyniki
kierowców
Wyniki
konstruktora
2000AustraliaBrazyliaSan MarinoWielka BrytaniaHiszpaniaUnia EuropejskaMonakoKanadaFrancjaAustriaNiemcyWęgryBelgiaWłochyStany ZjednoczoneJaponiaMalezjaPkt.Msc.Pkt.Msc.
West McLaren MercedesMercedesFinlandia Mika HäkkinenNUNU221264212112NU248921522
Wielka Brytania David CoulthardNUDK31231712334NU532733

Przypisy

  1. 2000 Formula 1 McLaren MP4-15 (ang.). mclaren.com. [dostęp 2013-12-10].
  2. a b c d McLaren MP4-15 (ang.). f1technical.net. [dostęp 2013-12-10].

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Malaysia.svg
Flag of Malaysia – Jalur Gemilang (Stripes of Glory)
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Mika Häkkinen 2000 United States Grand Prix.jpg
Autor: Rick Dikeman, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mika Häkkinen on McLaren, USGP, 2000