Data

3 lipca 1974

Sędzia

Erich Linemayr

Mecz na wodzie (niem. Wasserschlacht von Frankfurt) – potoczne określenie meczu drugiej rundy mistrzostw świata w piłce nożnej 1974 w RFN, pomiędzy reprezentacją Polski a reprezentacją RFN, który odbył się 3 lipca 1974 roku na Waldstadion we Frankfurcie nad Menem.

Przed meczem

Przed tym meczem reprezentacja Polski i reprezentacja RFN wygrały swoje dotychczasowe spotkania w Grupie 2 z reprezentacją Szwecji (Polska – 1:0, RFN – 4:2) oraz z reprezentacją Jugosławii (Polska – 2:1, RFN – 2:0). Ponieważ Die Mannschaft mieli lepszy bilans bramek, do awansu do finału wystarczał remis w tym meczu, natomiast Biało-Czerwoni ten mecz musieli wygrać.

Przebieg meczu

3 lipca 1974 roku w dniu meczu we Frankfurcie nad Menem w godzinach południowych przeszedł deszcz nawalny. Pogoda nie uległa zmianie nawet przed rozpoczęciem spotkania. Próby ratowania stanu boiska podjęły się służby porządkowe oraz straż pożarna, jednak nie udało im się doprowadzić murawy do normalnego stanu[1]. Wówczas organizatorzy mistrzostw świata zebrali się w sprawie zmiany terminu meczu, jednak z powodu napiętego harmonogramu turnieju ostatecznie zdecydowali o rozpoczęciu spotkania i po 30–minutowym opóźnieniu austriacki sędziaErich Linemayr rozpoczął mecz.

Jednak niedługo po rozpoczęciu spotkania sędzia przerwał je w celu uczczenia pamięci minutą ciszy zmarłego 1 lipca 1974 roku prezydenta ArgentynyJuana Peróna, po czym wznowiono mecz, w którym z powodu złego stanu boiska zawodnikom obu drużyn grało się bardzo trudno[2]. W pierwszej połowie przewaga w grze była zdecydowanie po stronie reprezentacji Polski, która częściej oddawała strzały do bramki Die Mannschaft, jednak były one bronione przez bramkarzaSeppa Maiera.

Natomiast w drugiej połowie przewagę w grze uzyskałi Die Mannschaft. W 53. minucie po faulu Jerzego Gorgonia na Berndzie Hölzenbeinie sędzia podyktował dla Die Mannschaft rzut karny, do którego podszedł Uli Hoeneß, jednak jego strzał obronił Jan Tomaszewski[3]. W 76. minucie Gerd Müller strzelił decydującego gola dla Die Mannschaft.

Mecz zakończył się wynikiem 0:1 dla reprezentacji RFN, która awansowała do finału, w którym 7 lipca 1974 roku na Stadionie Olimpijskim w Monachium wygrała 2:1 z reprezentacją Holandii i tym samym została mistrzem świata, natomiast reprezentacja Polski dzień wcześniej – 6 lipca 1974 na tym samym stadionie w meczu o 3. miejsce wygrała 1:0 z obrońcą tytułu – reprezentacją Brazylii i tym samym zakończyła turniej na 3. miejscu.