Medal „Za obronę Odessy”

Medal „Za obronę Odessy”
Медаль «За оборону Одессы»
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

22 grudnia 1942

Wielkość

średnica 32 mm

Kruszec

mosiądz

Wydano

ok. 30 000

Powyżej

Medal „Za obronę Moskwy”

Poniżej

Medal „Za obronę Sewastopola”

Medal „Za obronę Odessy” (ros. Медаль «За оборону Одессы») – radzieckie odznaczenie wojskowe.

Medal „Za obronę Odessy” został ustanowiony dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 22 grudnia 1942 roku, jednocześnie zatwierdzono jego regulamin i opis odznaki[1].

Zasady nadawania

Zgodnie z regulaminem, medalem nagradzani byli wszyscy uczestnicy obrony Odessy podczas II wojny światowej – żołnierze Armii Czerwonej, Floty Czerwonej i wojsk NKWD, a także osoby cywilne biorące bezpośredni udział w obronie. Osoby cywilne mogły być również odznaczone tym medalem za udział w organizacji przedsięwzięć obronnych, budowie umocnień i rubieży obronnych, w organizacji i bezpośredniej pomocy w obronie przeciwlotniczej miasta, w zwalczaniu pożarów, ochronie i obronie urządzeń komunalnych, organizacji i obsłudze łączności i transportu, udzielanie pomocy chorym i rannym oraz dzieciom.

Medal był nadawany niezależnie od innych odznaczeń, którymi nagradzano osoby za czyny męstwa i odwagi w obronie Odessy. Łącznie nagrodzono tym medalem ponad 30 tys. osób (dane na 1985).

Opis odznaki

Odznaką Medalu „Za obronę Odessy” jest wykonany z mosiądzu krążek o średnicy 32 mm. Na awersie medalu umieszczone zostały postacie czerwonoarmisty i marynarza z karabinami, skierowane w lewo, na tle latarni morskiej i linii brzegu. Nad postaciami napis: CCCP (pol. „ZSRR”). W otoku w górnej części umieszczono napis: ЗА ОБРОНУ ОДЕССЫ (pol. „ZA OBRONĘ ODESSY”), a w dolnej części laurowy wieniec przewiązany wstążką z umieszczoną na niej pięcioramienną gwiazdą. Napis od wieńca oddzielony jest gwiazdami. Na rewersie medalu znajduje się symbol ZSRR – sierp i młot oraz napis ЗА НАШУ СОВЕТСКУЮ РОДИНУ (pol. „ZA NASZĄ RADZIECKĄ OJCZYZNĘ”).

Medal zawieszony był na metalowej pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru oliwkowego z wąskim niebieskim paskiem pośrodku (wstążka oraz rewers zbliżone do Medalu „Za obronę Sewastopola”).

Medal noszono na lewej piersi, w kolejności po Medalu „Za obronę Moskwy”.

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

The Order of the White Eagle.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY 3.0
Order Orła Białego – szkic
Defence of Odessa REVERSE.jpg
Autor: Fdutil, Licencja: CC BY-SA 3.0
Reverse of the Soviet campaign medal "For the Defence of Odessa"
Defence of Odessa OBVERSE.jpg
Autor: Fdutil, Licencja: CC BY-SA 3.0
Obverse of the Soviet campaign medal "For Defence of Odessa"