Medal Obrony (Dania)

Medal Obrony
Forsvarets Medalje
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono1991
Wycofano2010
Wielkość∅ 30 mm
Kruszecsrebro
Wydanook. 7 tys.
PowyżejMedal za Waleczność Majora Andersa Lassena
PoniżejMedal Obrony za Chwalebny Wysiłek
Projektantmedalier Jan Petersen
PowiązaneMedal Obrony za Międzynarodową Służbę

Medal Obrony (duń. Forsvarets Medalje, skr. Fsv.M.) – duńskie wojskowe odznaczenie ustanowione 7 grudnia 2009, zastąpione 4 stycznia 2010 przez ustanowiony pół roku wcześniej Medal Obrony za Międzynarodową Służbę, natomiast jego wygląd i statutowe funkcje medalu zasługi przejął ustanowiony w 2009 Medal Obrony za Chwalebny Wysiłek. Medal Obrony miał być przyznawany przez Szefa Sił Zbrojnych (dosł. „Szefa Obrony”, dun. Forsvarschefen) statutowo za chwalebne wysiłki personelu wojskowego i cywilnego duńskich sił zbrojnych poza granicami kraju. W rzeczywistości pełnił zazwyczaj funkcję medalu kampanii przyznawanego za 30 dni służby podczas misji międzynarodowej.

Przyznany mógł zostać tylko raz, również pośmiertnie.

W duńskiej kolejności starszeństwa odznaczeń znajduje się obecnie (na listopad 2021) za Medalem za Waleczność Majora Andersa Lassena, a przed Medalem Obrony za Chwalebny Wysiłek.

Medal ma średnicę 30 mm i wykonywany był ze srebra. Na awersie znajduje się główny motyw duńskiego herbu (trzy lwy kroczące w słup i dziewięć serc – podobnie jak osiem innych obecnie nadawanych wojskowych medali[a]). Na rewersie umieszczano wieniec dębowy, a w jego wnętrzu – rok nadania i miejsce. Kolejne misje kwalifikujące do jego otrzymania grawerowane były na rancie medalu.

Medal mocowany jest do wiązanej w pięciokąt wstążki w kolorze czerwonym z dwoma wąskimi białymi paskami wzdłuż boków. Od 2002 nadanie za bardzo chwalebne wysiłki oznaczane było poprzez umieszczenie na wstążce lub baretce srebrnego dębowego liścia (oznaki męstwa), a przy nadaniu za wyjątkowo chwalebne wysiłki – złotego dębowego liścia.

Formę medalu wykonał medalier Jan Petersen.

Do kwietnia 2008 nadano 6864 medali, co mogło spowodować spadek znaczenia medalu.

Uwagi

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

The Order of the White Eagle.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY 3.0
Order Orła Białego – szkic
Forsvarets Medalje Fortjent Ribbon.png
Medal for Meritorious Service, Denmark
Forsvarets Medalje for Fortjenstfuld Indsats 1991.gif
Autor: Robert Prummel, Licencja: CC BY-SA 3.0
Defensiemedaille voor Voortreffelijke Dienst Forsvarets Medalje for Fortjenstfuld Indsats Danmark