Medal Orderu Witolda Wielkiego

Medal Orderu Witolda Wielkiego
Vytauto Didžiojo ordino medalis
Awers
Awers
(wzór: 2002)
Baretka
Baretka
Baretka
Baretka z mieczami
Ustanowiono

1930

Wielkość

3,6 cm

Kruszec

srebro (od 2002)[1]

Medal Orderu Witolda Wielkiego (lit. Vytauto Didžiojo ordino medalis) – jedno z litewskich odznaczeń państwowych ustanowione w 1930 równocześnie z Orderem Witolda Wielkiego[2].

Historia

Medal Orderu Witolda Wielkiego został ustanowiony w 1930[2] był przyznawany zarówno cywilom jak i wojskowym (ale tylko oficerom)[2]. Medal zaprojektował artysta Petras Tarabilda[2]. W latach międzywojennych odznaczenie było produkowane przez szwajcarską firmę braci Huguenin[3]. Po aneksji Litwy przez ZSRR w 1940 medal został zniesiony. Po odzyskaniu niepodległości przez Litwę w 1991 odznaczenie zostało odnowione w latach 90. XX w. i jest nadawane przez prezydenta kraju. Do 2002 medal dzielił się na trzy klasy, obecnie zniesione wraz z gruntowną zmianą wizerunku samego medalu.

Zasady nadawania

Medal, który do 2002 dzielił się na trzy klasy różniące się kruszcem (złoty I klasa, srebrny II klasa i brązowy III klasa), jest obecnie nadawany jako wyróżnienie dla obywateli za ich szczególny wkład w służbę dla państwa jedynie w jednej klasie (medal srebrny). Osoby, które odznaczyły się bohaterstwem na polu chwały lub narażały własne życie dla innych, odznaczane są medalem z mieczami[1]. W latach międzywojennych odznaczono:[2]

  • złotym medalem I klasy: 40 osób (za służbę 30-letnią),
  • srebrnym medalem II klasy 218 osób (za służbę 20-letnią),
  • brązowym medalem III klasy 2217 osób (za służbę 10-letnią).

Opis odznaki

Odznaką Medalu Orderu Witolda Wielkiego był medal przypominający kształtem przekrój bombki choinkowej (okrągły z nieco wydłużonym i ściętym górnym końcem). Na awersie znajdowała się ukoronowana podobizna wielkiego księcia Witolda z uniesionym mieczem. Poniżej umieszczony był litewski napis VYTAUYAS/DIDYSIS (Witold Wielki)[3]. Na rewersie znajdował się stylizowany herb Litwy pod koroną, ukazany na tle dzielącego medal ornamentu z liści dębowych, poniżej którego umieszczono napis „1430/1930”[3]. W 2002 dokonano reformy odznaczenia zmieniając wygląd medalu. Bombkowaty kształt medalu zastąpiono okrągłym. Obecnie na awersie znajduje się wyobrażenie odznaki Orderu Witolda Wielkiego na promienistym tle, a na rewersie, pod otwartą koroną, umieszczony jest napis: VYTAUTAS/DIDYSIS/1392-1430 (Witold Wielki 1392-1430)[1]. Medal, tak jak uprzednio, zawieszany jest na klamrze umocowanej na wstążce z białej mory z dwoma pomarańczowymi paskami wzdłuż obu brzegów wstążki. Szerokość wstążki 32 mm[3]. Na baretce umieszcza się srebrzone okucie w kształcie trójliścia (lub skrzyżowanych mieczy – w zależności od rodzaju nadanego medalu), w celu odróżnienia od baretki Krzyża Kawalerskego Orderu Witolda Wielkiego.

Przypisy

  1. a b c Medal of the Order of Vytautas the Great
  2. a b c d e Algimantas Astikas: Lietuvos ordinai, medaliai ir ženkleliai 1918–1940, Wilno 1993, str. 71
  3. a b c d Algimantas Astikas: Lietuvos ordinai, medaliai ir ženkleliai 1918–1940, Wilno 1993, str. 72

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

The Order of the White Eagle.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY 3.0
Order Orła Białego – szkic
LTU Order of Vytautas the Great - Medal swords BAR.png
Baretka: Medal Orderu Witolda Wielkiego (z mieczami) – Litwa.
LTU Order of Vytautas the Great - Medal BAR.png
Baretka: Medal Orderu Witolda Wielkiego – Litwa.
Coat of arms of Lithuania (1920).png
Coat of arms of Lithuania between the world wars