Medal Rodła

Medal Rodła
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono18 kwietnia 1985
Wycofano23 grudnia 1992
(ust.z dn.16.10.1992r.)
Wielkość∅ 38 mm
Kruszectombak posrebrzany, oksydowany
Wydanoprawie 7 tys.
PowyżejMedal Zwycięstwa i Wolności 1945
PoniżejMedal za Ofiarność i Odwagę
ProjektantEdward Gorol

Medal Rodła – polskie cywilne odznaczenie państwowe okresu PRL.

Historia

Medal Rodła został ustanowiony ustawą z dnia 18 kwietnia 1985 roku „z okazji 40 rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskim faszyzmem i powrotu do Macierzy prastarych piastowskich ziem zachodnich i północnych oraz w celu uhonorowania osób, których działalność i nieugięta postawa przyczyniły się do przetrwania świadomości narodowej i kultury polskiej wśród Polaków zamieszkałych na terenach byłego państwa niemieckiego oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska, a także do integracji tych ziem z Macierzą”.

Medal nadawano w uznaniu zasług w działalności na rzecz zachowania świadomości narodowej i kultury polskiej wśród Polaków zamieszkałych na terenach należących przed II wojną światową do Niemiec lub Wolnego Miasta Gdańska, w walce o prawa Polaków na tych terenach, a także w działalności na rzecz odbudowy i integracji tych ziem z Polską po ich odzyskaniu.

Zasady nadawania

Medal nadawany był byłym członkom Związku Polaków w Niemczech i Wolnym Mieście Gdańsku oraz innych stowarzyszeń i organizacji prowadzących przed przyłączeniem do Polski ziem zachodnich i północnych działalność społeczno-polityczną, gospodarczą, kulturalną i w innych dziedzinach na rzecz ludności polskiej zamieszkałej na tych terenach. Medal nadawano również osobom szczególnie zasłużonym w powojennej odbudowie i integracji z resztą kraju Ziem Odzyskanych. W szczególnych wypadkach Medal mógł być nadany również pośmiertnie.

Medal nadawała Rada Państwa, począwszy od 9 maja 1985 roku. Ustawa przewidywała, że medal będzie nadawany do 9 maja 1990 (od 1989 był nadawany przez Prezydenta PRL / RP). Z dniem 23 grudnia 1992 ustawa o ustanowieniu Medalu Rodła utraciła moc.

Odznaka

Odznaką Medalu Rodła jest medal okrągły o średnicy 38 mm, wykonany z tombaku posrebrzanego, oksydowanego. Na awersie pośrodku umieszczony jest znak rodła z orłem piastowskim, z napisem na obrzeżu: NIE RZUCIM ZIEMI / SKĄD NASZ RÓD. Na rewersie pośrodku jest wyryta stylizowana mapa Polski z literami PRL, otoczona napisem: BOJOWNIKOM / BUDOWNICZYM / POLSKOŚCI oraz trzema podpisanymi herbami symbolizującymi Śląsk, Pomorze, Warmię i Mazury.

Medal noszono na wstążce o szerokości 40 mm, w kolorze turkusowym, oblamowanej z dwóch stron wąskimi paskami w kolorach czerwonym i białym.

Medal noszono na lewej stronie piersi w kolejności po Medalu Zwycięstwa i Wolności 1945 r, obecnie noszony jest po innych odznaczeniach państwowych.

Projektantem odznaki jest rzeźbiarz, medalier Edward Gorol.

Odznaczeni

Według danych Biura Odznaczeń Państwowych Kancelarii Rady Państwa oraz Biura Odznaczeń Kancelarii Prezydenta RP nadano łącznie 6680 medali[1]

Przypisy

  1. Wojciech Stela: Polskie ordery i odznaczenia (Vol. I). Warszawa: 2008, s. 20.

Media użyte na tej stronie

The Order of the White Eagle.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY 3.0
Order Orła Białego – szkic
Medal rodla.jpg
Medal Rodła - rewers
Medal rodla 2.jpg
Medal Rodła - rewers
POL Medal Rodła BAR.svg
Baretka: Medal Rodła