Medycyna sądowa

Sekcja zwłok (1890) Enrique Simonet

Medycyna sądowa – dziedzina nauki, a także specjalizacja lekarska zajmująca się wykorzystywaniem wiedzy medycznej i przyrodniczej dla celów prawnych oraz wymiaru sprawiedliwości[1][2]. Specjaliści medycyny sądowej zajmują się między innymi opiniowaniem o przyczynach i okolicznościach śmierci, zwłaszcza w przypadkach zgonów z przyczyn gwałtownych, wykonywaniem oględzin, sekcji zwłok, badań lekarskich i wydawaniem opinii w sprawach karnych, cywilnych i ubezpieczeniowych, ustalaniem ojcostwa[1][2]. W Polsce konsultantem krajowym medycyny sądowej od 19 lutego 2020 jest prof. dr hab. Grzegorz Teresiński[3].

Jej szczegółowe zainteresowania dzieli się na: tanatologię, toksykologię, traumatologię i serohematologię. Medycyna sądowa jest ściśle związana z kryminalistyką, stanowi jeden z jej elementów. Medycy sądowi są pomocni również w dociekaniu prawdy historycznej, są np. obecni przy ekshumacjach zwłok.

Medycyna sądowa jest specjalizacją lekarską inną niż patomorfologia.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Enrique Simonet - La autopsia 1890.jpg
The work depicts a doctor, who is conducting an autopsy, looking at the heart of a young woman.