Megara (miasto)

Megara
Μέγαρα
ilustracja
Państwo

 Grecja

Administracja zdecentralizowana

Attyka

Region

Attyka

Jednostka regionalna

Attyka Zachodnia

Gmina

Megara

Populacja (2011)
• liczba ludności


23 456

Nr kierunkowy

2296

Kod pocztowy

191 00

Położenie na mapie Grecji
Ziemia37°59′40″N 23°20′42″E/37,994444 23,345000
Strona internetowa

Megara (gr. Μέγαρα, „duże, eleganckie domy, dwory” por. megaron) – miasto w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Attyka Zachodnia. Siedziba gminy Megara. W 2011 roku liczyło 23 456 mieszkańców[1].

Położone na wybrzeżu Morza Egejskiego, na przesmyku Megara, przy drogach i autostradzie wiodących z Aten do Koryntu, z trzech stron otoczone górami, z czwartej strony morzem.

Historia

Miasto powstało już w starożytności, a do dziś przetrwało wiele ciekawych ruin. Polis Megara zbudowane było na nagich skałach wapiennych. Poniżej ich rozciągała się równinna kraina geograficzna nazywana Megarydą, obfitująca w winnice i gaje oliwne. Megaryda miała w starożytności duże znaczenie strategiczne: przez jej teren wiódł szlak z Beocji na Peloponez. Małe porty znajdowały się na obu wybrzeżach Megarydy: w Zatoce Sarońskiej oraz Korynckiej.

Około lat osiemdziesiątych XI wieku p.n.e. Megaryda została zasiedlona przez Dorów, którzy przybywali z Koryntii, Messeni oraz innych doryckich części Peloponezu. Dorowie zamieszkiwali Megarydę, skupieni w pięciu niezależnych wsiach; natomiast ludność niedorycką zamienili w poddanych. Około 750 r. p.n.e. z pięciu wsi utworzono jedno polis – Megarę.

W sąsiadującym zboczu górskim mieszkańcy Megary wskazują głęboką jaskinię, którą, ich zdaniem, bogini Demeter udawała się do Hadesu. Było to też jedno z niewielu miejsc kultu bogini nocy Nyks.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Greece location map.svg
(c) Lencer, CC BY-SA 3.0
Location map of Greece

Equirectangular projection, N/S stretching 120 %. Geographic limits of the map:

  • N: 42.0° N
  • S: 34.6° N
  • W: 19.1° E
  • E: 29.9° E
Megara2.jpg
Autor: O.Mustafin, Licencja: CC0
Alkathous Hill