Meglena

Kotlina Meglena (szara) między górami (zielonymi). Żółta linia to granica macedońsko-grecka

Meglena (t. Moglena, Almopia; gr. ΜογλενάMogleǹa, ΑλμωπίαAlmop̀ia; tur. KaracovaKaradżowa) – kotlina śródgórska w Macedonii Egejskiej, w dzisiejszej Grecji, na granicą z Macedonią Północną.

Meglena ma kształt w przybliżeniu trójkątny z podstawą na północy i wierzchołkiem skierowanym na południe. Otaczają ją pasma górskie Nidże (gr. Voras) od zachodu, Kožuf (gr. Dzena) od północy i Pajak (gr. Paiko) od wschodu. Na południu kotlina łączy się z nadmorską Niziną Salonicką. Przez kotlinę przepływa spora rzeka Moglenitsa, dopływ Aliakmonu (Bystrzycy, Wistricy).

Pod względem administracyjnym Meglena należy do gmin Aridea i Eksaplatanos prefektury Pela. Największą miejscowością Megleny jest Aridea.

W starożytności Meglena, zwana wówczas Almopią, stanowiła jedną z siedemnastu prowincji Królestwa Macedonii. W VI-VII wieku zasiedliło ją słowiańskie plemię Sagudatów. Istniała tu wtedy twierdza Meglena, stolica biskupia. Po opanowaniu kotliny przez Bułgarię w 927 przez pewien czas miał tu siedzibę patriarcha presławski. Po bitwie pod Klidion w 1014 kotlinę z twierdzą opanowało Bizancjum. Osadzono tu wówczas Syryjczyków, Ormian i Pieczyngów. W 1203 Bułgaria odzyskała kotlinę. Twierdza Meglena została całkowicie zburzona podczas okupacji tureckiej.

W 1759 bułgarska i wołoska ludność wsi Notia przyjęła islam. Stolicę biskupią przeniesiono do Floriny. W XIX wieku Meglena była podzielona między kazę wodeńską, enidżewardarską i gewgelijską. Po pierwszej wojnie bałkańskiej w 1912 kotlina przypadła Grecji. Podczas I wojny światowej przez kotlinę przebiegała linia frontu bałkańskiego; kilka wsi zostało całkowicie zniszczonych, ich mieszkańcy uciekli na tereny opanowane przez Bułgarię. W okresie międzywojennym część miejscowych Wołochów wyemigrowała do rumuńskiej Dobrudży. W wykonaniu traktatu lozańskiego muzułmańska ludność kotliny została przesiedlona w okolice Antalyi i Isparty w tureckiej Anatolii, zaś na ich miejsce przybyli liczni Grecy wysiedleni z Tracji Zachodniej i z Anatolii.

Północno-wschodnią część Megleny i przyległe góry zamieszkuje jeden z etnosów wołoskich – Meglenorumuni, który od niej wziął swą nazwę.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Meglena Valley.jpg
Satellite view of Meglena (Moglena) Valley on the border of the RoGreece and RoMacedonia
Zdjęcie satelitarne kotliny Meglena na granicy Grecji i Macedonii
Котловината Мъглен. Държавната граница между Република Македония и Гърция е в жълто