Meklemburgia

Meklemburgia
Mecklenburg
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwa Niemcy
StolicaSchwerin, Neustrelitz
Ważniejsze miastaRostock, Güstrow
Mapa Meklemburgii 1815-1934

Meklemburgia (niem. Mecklenburg – kalka obodrzyckiej nazwy Weligard, staroniem. mikile – wielki) – kraina historyczna położona pomiędzy rzekami Łabą a Reknicą, zajmuje płaskie i faliste tereny Pojezierza Meklemburskiego. Obecnie jest to zachodnia i największa część kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern) w Niemczech.

Land Meklemburgia-Pomorze Przednie z zaznaczoną granicą dawnej prowincji Pomorze, uznawaną za granicę Pomorza Przedniego

Meklemburgia graniczy na zachodzie z Holsztynem, na południowym zachodzie z Ostfalią, stanowiącą część dawnego Księstwa Saksonii, na południu z Brandenburgią, a na wschodzie z Pomorzem.

Historia

Meklemburgia powstała na dawnych ziemiach zachodniosłowiańskich jako kontynuacja plemiennego księstwa Obodrzyców (Reregów) z ośrodkiem o charakterze miejskim (Mechlin) leżącym wówczas pomiędzy obecnym Wismarem a Schwerinem. Na zachód od nich zamieszkiwali Połabianie wokół grodu Racibórz, należącego obecnie do Holsztyna.

Wiadomości o zasiedleniu wczesnośredniowiecznym i historii oraz wprowadzaniu chrześcijaństwa na terenach północnej Europy przekazał Adam z Bremy zwany również Adamem Bremeńskim, niemiecki kronikarz, kanonik bremeński. Ludność miejscowa, a zwłaszcza Obodrzyce, czynnie sprzeciwiali się wprowadzaniu nowych porządków.

Dopiero Henryk Lew 1129–1195, syn księcia bawarskiego Henryka Pysznego z niemieckiego rodu Welfów, wnuk cesarza Lotara III, w latach 1160–1163 ostatecznie podbił i skolonizował ziemie Obodrzyców i odnowił biskupstwo w Ratzeburgu.

W XIII i XIV wieku Meklemburgia została skolonizowana przez ludność niemiecką i w większości zgermanizowana, jednak całkowicie zniemczona dynastia meklemburska książąt obodrzyckich zachowała tron do roku 1918.

W średniowieczu główne miasta należały do Związku Hanzeatyckiego.

Miasto Wismar od 1648 do 1803 r. znajdowało się pod panowaniem Szwecji, choć Szwedzi ostatecznie zrzekli się praw do miasta dopiero w 1903 roku.

W roku 1701 nastąpił podział na dwa księstwa: Meklemburgia-Schwerin i Meklemburgia-Strelitz. W 1871 znalazły się w granicach Niemiec. Obydwa terytoria zjednoczono w jeden kraj w roku 1934[1].

Demografia

Największymi miastami są:

nazwa
w j. niemieckim
nazwa
w j. polskim
populacja
(2014)
1.RostockRoztoka204 167
2.SchwerinZwierzyn92 138
3.NeubrandenburgNowy Branibórz63 311
4.WismarWyszomierz42 392
5.GüstrowGuszczerowo28 791
6.Waren (Müritz)Warzno21 042
7.NeustrelitzStrzelce Nowe20 476
8.ParchimParchim17 794
9.Ribnitz-Damgarten[a]Rybnica-Dębogóra15 103
10.Ludwigslust12 243

Ludność miejscowa mówi językiem dolnoniemieckim (plattdeutsch), jednak w miarę potrzeby posługuje się powszechnie używanym językiem niemieckim.

Gospodarka

Jest to obszar o najmniejszej gęstości zaludnienia w Niemczech, klasyczny kraj rolniczy, wielkie posiadłości ziemskie (dawne latyfundia junkierskie), tylko w większych miastach powstało trochę zakładów przemysłowych i handlowych.

Obecnie jedyną dziedziną wykazującą rozwój jest turystyka na wybrzeżu Bałtyku oraz nad licznymi jeziorami Pojezierza Meklemburskiego.

Zobacz też

Uwagi

  1. W granicach Meklemburgii leży Ribnitz, Damgarten stanowi część Pomorza.

Przypisy

  1. Jan Wąsicki Rzesza a kraje niemieckie 1914-1949, Wydawnictwo Poznańskie 1977.

Media użyte na tej stronie

Rostock Panorama Nikolaikirche nach Norden 2011-03-08.jpg
Autor: Schiwago, Licencja: CC BY-SA 3.0
Blick von der Nikolaikirche in Rostock nach Norden
Mecklenburg-Vorpommern Map Districts Border Mecklenburg Western Pomerania - Landkreise Grenzen Karte MV MeckPomm.svg
Locator map of counties and their seats in Mecklenburg-Vorpommern, Germany after county reorganization 2011. The red-white line indicates the former border between the state of Mecklenburg and the Prussian province of Pommerania.
Flagge des Landesteils Mecklenburg.svg
Flag of the Mecklenburg part of the state of Mecklenburg-Vorpommern. The Mecklenburg part of the state continues to use the colours of the former state of Mecklenburg, originally determined 26 March 1813 by the grand duke of Mecklenburg-Schwerin.

In the Mecklenburg and Vorpommern parts of the state the traditional colours and flags can be used.[1]

The flag of the Mecklenburg part is evenly lengthwise striped of ultramarine blue, yellow and vermillion. The flag of the Vorpommern part is evenly lengthwise striped of blue and white. There are no heraldic figures and no coats of arms on the flags of the parts of the state.[2]
Mecklenburg Arms.svg
Autor: Ipankonin, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Coat of arms of the Nicholan Dynasty (House of Mecklenburg, originally the Obotrites)
Karte-Mecklenburg.png
Karte von Mecklenburg 1866-1934