Melchizedek (Pleska)

Melchizedek
Thomas Alexander Pleska
Arcybiskup Pittsburgha i Zachodniej Pensylwanii
Ilustracja
Kraj działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

20 sierpnia 1942
Dayton

Arcybiskup Pittsburgha i Zachodniej Pensylwanii
Okres sprawowania

od 2009

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Kościół Prawosławny w Ameryce

Inkardynacja

Diecezja Zachodniej Pensylwanii

Diakonat

1985

Prezbiterat

25 marca 1986

Nominacja biskupia

2 kwietnia 2009

Chirotonia biskupia

27 czerwca 2009

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

27 czerwca 2009

Miejscowość

Pittsburgh

Miejsce

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Konsekrator

Jonasz (Paffhausen)

Współkonsekratorzy

Nataniel (Popp), Hiob (Osacky), Serafin (Storheim), Nikon (Liolin), Beniamin (Peterson), Tichon (Mollard)

Melchizedek, imię świeckie Thomas Alexander Pleska (ur. 20 sierpnia 1942 w Dayton) – biskup Kościoła Prawosławnego w Ameryce.

Życiorys

Jego ojciec Alexander Pleska urodził się w Brześciu Litewskim i jako dziecko w 1925 razem z rodzicami znalazł się w Stanach Zjednoczonych; jego matka była Ukrainką urodzoną w rodzinie emigranckiej osiadłej w Cleveland. Mimo faktu, iż oboje byli wyznania prawosławnego, Thomas Pleska i jego siostra uczęszczali na zajęcia religii protestanckiej, gdyż w Dayton nie było parafii prawosławnej. Rodzina tylko okazjonalnie udawała się na nabożeństwa do soboru w Cleveland. Thomas Pleska dokonał jednak konwersji na prawosławie jako osoba dorosła, w parafii w Cincinnati[1].

Ukończył studia muzykologiczne na uniwersytecie Michigan, a następnie filozoficzne na uniwersytecie Miami. Po studiach pracował jako agent nieruchomości i broker. Jednak na początku lat 80. XX wieku zdecydował się na rozpoczęcie studiów teologicznych w seminarium św. Włodzimierza w Nowym Jorku. Pod wpływem spotkań z zakonnikami klasztoru Simonopetra i Wałaam postanowił również zostać mnichem. W 1985 został diakonem, zaś rok później, 25 marca, został wyświęcony na kapłana przez metropolitę Teodozjusza. W tym samym roku został wykładowcą teologii dogmatycznej w seminarium św. Tichona w South Canaan i spowiednikiem w żeńskim monasterze Świętych Niewiast Niosących Wonności w Otego. W latach 1989–1998 był proboszczem w parafii Świętych Piotra i Pawła w Meriden[1].

W 1998 wyjechał do Grecji, gdzie był spowiednikiem w monasterach żeńskich w Tebach i Petras. W 2004 złożył śluby wielkiej schimy, przyjmując imię Melchizedek i otrzymując godność archimandryty. Do Stanów Zjednoczonych wrócił w 2009. 2 kwietnia został wybrany na biskupa Pittsburgha i Zachodniej Pensylwanii. Uroczysta chirotonia biskupia miała miejsce 27 czerwca 2009 w soborze św. Aleksandra Newskiego w Allison Park[1].

W sierpniu 2011 trafił do szpitala z powodu przepukliny[2].

W 2014 otrzymał godność arcybiskupa[3].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Melchisedek (Pleska).jpg
Autor: Ted, Licencja: CC BY-SA 2.0
Bishops Michael, Melchisedek, Nikon