Merkury (mitologia)

Merkury
Mercurius
bóg handlu, zysku i kupiectwa, złodziei i celników, posłaniec bogów
Ilustracja
Merkury (w centrum) na malowidle z Pompejów
Występowaniemitologia rzymska
Atrybutyczapka petasos (często z dołączonymi małymi skrzydełkami), kaduceusz
Teren kultustarożytny Rzym
Nazwa świętaMerkuralia (15 maja)
OdpowiednikTurms (etruski)
Hermes (grecki)

Merkury (łac. Mercurius) – rzymski bóg handlu, zysku i kupiectwa; także złodziei i celników, posłaniec bogów. Jego imię pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego merx, lub też mercator, co oznacza „kupiec”. Za jego odpowiednika w mitologii greckiej można uznać Hermesa, zaś w panteonie etruskimTurmsa.

Świątynia Merkurego w Circus Maximus, pomiędzy wzgórzami Awentyn i Palatyn została wzniesiona w 495 roku p.n.e. Miejsce nadawało się dobrze jako miejsce kultu boga handlu i szybkości, jako że znajdował się tam jeden z głównych ośrodków handlu, a także tory wyścigowe. Usytuowanie świątyni pomiędzy plebejuszowską twierdzą na Awentynie a patrycjuszowskim centrum na Palatynie, podkreślało również rolę mediatora przypisywaną często Merkuremu.

15 maja obchodzono Merkuralia; kupcy skrapiali sobie głowy wodą ze świętego źródła Merkurego położonego w pobliżu Porta Capena.

Merkury stał się bardzo popularny wśród narodów podbitych przez Imperium Rzymskie. W rzymskim synkretyzmie był przyrównywany do celtyckiego boga Lugusa i germańskiego bóstwa Wotana.

W sztuce klasycznej łatwo rozpoznawalny dzięki charakterystycznej czapce petasos (często z dołączonymi małymi skrzydełkami) oraz lasce (kaduceusz).

Według mitologii Merkury uważany był za wynalazcę instrumentów strunowych i w konsekwencji za jednego z twórców muzyki. Po tym, jak Nil zalał Egipt, a potem cofnął się, Merkury znalazł wśród zatopionych zwierząt skorupę żółwia z wyschniętymi żyłami i tak właśnie powstać miała lira[1].

Przypisy

  1. L. Mozart Gruntowna szkoła gry skrzypcowej, Poznań, 2007, s. 33

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

She-wolf suckles Romulus and Remus.jpg
The Capitoline she-wolf with the boys Romulus and Remus. Museo Nuovo in the Palazzo dei Conservatori, Rome.
Pompeii - Casa dei Vettii - Ixion.jpg
Punishment of Ixion: in the center is Mercury holding the caduceus. On the right is Juno on her throne, and behind her Iris stands and gestures. On the left is Vulcanus (blond figure) manning the wheel, with Ixion already tied to the wheel. Nephele sits at Mercury's feet. Roman fresco from the eastern wall of the triclinium in the Casa dei Vettii ("House of the Vetii", VI 15, 1) in Pompeii, Fourth Style (60-79 AD).