Mervyn LeRoy

Marvyn LeRoy
ilustracja
Data i miejsce urodzenia15 października 1900
San Francisco
Data i miejsce śmierci13 września 1987
Beverly Hills
Zawódreżyser, producent filmowy
Lata aktywności1927–1962

Mervyn LeRoy (ur. 15 października 1900 w San Francisco, zm. 13 września 1987 w Beverly Hills) – amerykański reżyser i producent filmowy, a w młodości także aktor. Twórca najsłynniejszej amerykańskiej ekranizacjii powieści Henryka Sienkiewicza Quo vadis z 1951 roku. W 1943 otrzymał jedyną w swej karierze nominację do Oscara za reżyserię filmu Zagubione dni (1942).

LeRoy miał trudne dzieciństwo. W 1906 on i jego ojciec stracili praktycznie wszystko po wielkim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło San Francisco. Zaczął wówczas pracować jako sprzedawca gazet. W rozpoczęciu kariery w Hollywood pomógł mu jego kuzyn, producent Jesse Lasky. Początkowo był chłopcem na posyłki, pomagał przy dekoracjach i kostiumach. Później został pomocnikiem operatora, a w końcu na początku lat 20 zagrał w kilku filmach. Jako reżyser zadebiutował w 1927 (film pt. No Place to Go), zajął się także produkcją filmów (był m.in. producentem słynnego filmu Czarnoksiężnik z krainy Oz z Judy Garland w roli głównej).

Chory na Alzheimera zmarł w swoim domu w Beverly Hills na miesiąc przed 87. urodzinami[1].

Wybrana filmografia (reżyser)

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Golden Globe icon.svg
Autor: User:Bryan Derksen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Stylized silhouette of the Golden Globe award, for use as an icon.
Crownprinceakihito1953-eiganotomo-magazine-page20.jpg
Crown Prince Akihito [now the Emperor] visits MGM studios (The Crown prince answers the greetings of leading lady Ann Blyth. The director on the right is Mervyn LeRoy.) (photo from Japanese movie magazine)