Mesillat Cijjon

Mesillat Cijjon
‏מסילת ציון‎
Ilustracja
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Jerozolima

Wysokość

327 m n.p.m.

Populacja (2006)
• liczba ludności


764

Kod pocztowy

99770

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, w centrum znajduje się punkt z opisem „Mesillat Cijjon”
Ziemia31°48′06″N 35°00′41″E/31,801667 35,011389
Strona internetowa
Portal Izrael

Mesillat Cijjon (hebr. מסילת ציון) – moszaw położony w samorządzie regionu Matte Jehuda, w Dystrykcie Jerozolimy, w Izraelu.

Leży na północ od miasta Bet Szemesz w górach Judzkich, w otoczeniu moszawów Bet Me’ir, Tarum, Ta’oz i Eszta’ol oraz wioski Newe Szalom.

Historia

Pierwotnie w miejscu tym znajdowała się grunty rolne arabskiej wioski Bajt Mahsir, w której podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny stacjonowały siły arabskich milicje. Atakowały one żydowskie konwoje do Jerozolimy. Aby temu przeciwdziałać, żydowska organizacja paramilitarna Hagana zaatakowała wioskę. Walki trwały przez dwa dni, i 11 maja 1948 Bajt Mahsir została zajęta przez żołnierzy Brygady Harel. W trakcie walk mieszkańcy wioski opuścili swoje domy. Następnie żydowscy żołnierze wysadzili prawie wszystkie domy, aby w ten sposób uniemożliwić powrót arabskich milicji[1]. Na początku wojny o niepodległość w rejonie zniszczonej wioski kończyła się trasa Drogi Birmańskiej prowadzącej do Jerozolimy z pominięciem arabskich pozycji w rejonie Latrun.

Współczesny moszaw został założony w 1950 przez żydowskich imigrantów z Jemenu. Po kilku latach opuścili oni osadę, a na ich miejscu zamieszkali imigranci z Indii. Nazwany na cześć tzw. „Drogi Birmańskiej”, która została wybudowana podczas wojny o niepodległość przez góry Judzkie do oblężonej przez Arabów dzielnicy żydowskiej w Jerozolimie[2].

Edukacja

W moszawie ma swoją siedzibę szkoła kulinarna Jerusalem Culinary Institute. Została ona założona w 2003 roku i oferuje różnorodne szkolenia dla kucharzy[3].

Gospodarka

Gospodarka moszawu opiera się na rolnictwie i sadownictwie. Hodowlą i dystrybucją owoców zajmuje się spółka NIV Z.K. Agriculture Ltd.[4]. Tutejsza winnica Katz Family Winery produkuje wina naturalnymi ekologicznymi metodami[5]. Spółka Tavor Ltd. produkuje meble i różnorodne wyroby z drzewa[6]. W odległości 1 km na wschód od moszawu znajduje się kamieniołom.

Komunikacja

Przy moszawie przebiega droga ekspresowa nr 38 (Sza’ar ha-GajBet Guwrin), którą jadąc na północ dojeżdża się do węzła drogowego z autostradą nr 1 (Tel AwiwJerozolima), natomiast jadąc na południe dojeżdża się do moszawu Eszta’ol i miasta Bet Szemesz.

Przypisy

  1. Welcome To Bayt Mahsir. [w:] Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-05-16]. (ang.).
  2. The Jerusalem Post: The Burma Road - From Latrun to Mesilat Zion. [dostęp 2008-10-10]. (ang.).
  3. Jerusalem Culinary Institute: Jerusalem Culinary Institute. [dostęp 2008-10-10]. (ang.).
  4. Duns Guide Global - Israel Business Guide: NIV Z.K. Agriculture Ltd.. [dostęp 2008-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 marca 2016)]. (ang.).
  5. Israel Wonders: Vineyards and Wineries between Jerusalem and the Northern Negev. [dostęp 2008-10-10]. (ang.).
  6. Global Wood: Tavor Ltd.. [dostęp 2008-10-10]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).