Mesillot

Mesillot
‏מסילות‎
ilustracja
Państwo Izrael
DystryktPółnocny
PoddystryktJezreel
Samorząd RegionuEmek ha-Majanot
Powierzchnia11 km²
Wysokość-117 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

491
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Mesillot”
Ziemia32°29′43″N 35°28′28″E/32,495278 35,474444
Strona internetowa
Portal Izrael

Mesillot (hebr. מסילות; ang. Mesillot lub Mesilot; pol. Drogi) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Emek ha-Majanot, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Położenie

Kibuc Mesillot jest położony na wysokości 117 metrów p.p.m. w intensywnie użytkowanej rolniczo Dolinie Bet Sze’an, u podnóża masywu górskiego Gilboa w Dolnej Galilei. Okoliczny teren jest płaski, opada jednak w kierunku wschodnim w depresję rzeki Jordan. Na północ od kibucu przepływa niewielka rzeka Charod, a na południe strumień Kibutsim. W okolicy są liczne stawy hodowlane oraz tereny rolnicze. W jego otoczeniu znajduje się miasto Bet Sze’an, oraz kibuce Reszafim, Meraw, Ma’ale Gilboa, Nir Dawid i Sede Nachum.

Mesillot jest położony w Samorządzie Regionu Emek ha-Majanot, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia

Większość mieszkańców kibucu jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[1][2]:

Historia

Pierwotnie w okolicy tej znajdowała się arabska wieś Tall al-Szawk. Została ona wysiedlona i zniszczona w dniu 12 maja 1948 roku podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny[3]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne.

Grupa założycielska kibucu Mesillot zawiązała się w 1932 roku. W jej skład wchodzili żydowscy imigranci z Polski, do których później dołączyli imigranci z Bułgarii. Byli to członkowie młodzieżowego ruchu syjonistycznego ruchu Ha-Szomer Ha-Cair. Przez kilka pierwszych lat uczyli się oni rolnictwa i zdobywali doświadczenie w rejonie osady Nes Cijjona. W lipcu 1937 roku przyjechali do Doliny Bet Sze’an i w dniu 22 grudnia 1938 roku założyli kibuc Mesillot. Była to typowa osada rolnicza, z obronną palisadą i wieżą obserwacyjną. Początkowo nazywał się En Gilboa (hebr. עין גלבוע), a później zmieniono jego nazwę na obecną. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w 1948 roku kibuc został zbombardowany przez iracki samolot. W nalocie zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych. W kolejnych latach do kibucu przyjechali imigranci z Egiptu i Argentyny[4].

Nazwa

Nazwa kibucu oznacza „drogi” i odnosi się do wersetu biblijnego wyrażającego ufność narodu w Boga[a]. Nazwa ta wyraża także stan pierwszych osadników, którzy znajdowali się na rozdrożu, i założyli swój dom właśnie między dwoma drogami pośrodku Doliny Bet Sze’an[5].

Kultura i sport

W kibucu jest ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy, sala sportowa z siłownią oraz trzy boiska do piłki nożnej.

Edukacja

Kibuc utrzymuje przedszkole i szkołę podstawową Rimon. Starsze dzieci są dowożone do szkoły średniej w kibucu Newe Etan[6]. Jest tu także szkoła sportowa piłki nożnej HaPoel Bet Sze’an.

Gospodarka i infrastruktura

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie, hodowli drobiu i bydła mlecznego, oraz stawach hodowlanych. Uprawy rolne obejmują pszenicę, koniczynę, kukurydzę, słonecznik, groch, pomidory, bawełnę, warzywa i inne rośliny. Sady obejmują plantację bananów, granatów, orzeszków ziemnych i winorośli. Najważniejszym tutejszym zakładem jest założona w 1961 fabryka kabli stalowych Wire Rope Works Messilot Ltd., która zatrudnia około 60 pracowników[7]. Firma Mofaz produkuje biżuterię ze złota i srebra. W kibucu jest przychodnia zdrowia, warsztat mechaniczny i elektryczny, oraz stolarnia.

Transport

Z kibucu można wyjechać na północ i na południe. Na południe wyjeżdża się na drogę nr 669, którą jadąc na północny zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 6667 i dalej do kibucu Nir Dawid, lub jadąc na południowy wschód dojeżdża się do kibuców Reszafim i Szeluchot, i dalej do skrzyżowania z drogą nr 90. Natomiast wyjazd na północ jest na drogę nr 6667, którą jadąc na zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 669, lub jadąc na wschód dojeżdża się do miasta Bet Sze’an.

Uwagi

  1. Zobacz: Księga Izajasza 33,8: „Opustoszały drogi, przechodniów zabrakło na ścieżkach. Wróg zerwał układy, odrzucił świadków, nie zważał na nikogo.” Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy

  1. Dane statystyczne z lat 1948–1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-12].
  2. Dane statystyczne z lat 2001–2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-12].
  3. Welcome To Tall al-Shawk (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-12].
  4. Mesilot (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
  5. Mesilot (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-12].
  6. Mesilot (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-12].
  7. Wire Rope Works Messilot Ltd. (ang.). W: Wire Rope Works Messilot Ltd. [on-line]. [dostęp 2012-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-10)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
"מסילות" - עמק בית שאן - שיעור לזימרה לילדי כיתה א-JNF045344.jpeg
"מסילות" - עמק בית שאן - שיעור לזימרה לילדי כיתה א