Metoda ślizgowa

Metoda ślizgowa – technologia budowlana polegająca na realizacji monolitycznych budowli z żelbetu za pomocą ruchomych szalunków nazywanych ślizgami. Stosowana przy wznoszeniu obiektów wysokościowych.

Technologia

Drewniane lub stalowe deskowania montowano po zewnętrznym obrysie ścian, a następnie wlewano w nie beton. Z chwilą wykonania ściany deskowania przemieszczano w górę za pomocą podnośników hydraulicznych, w celu wykonania następnej warstwy. Stropy były na ogół prefabrykowane i montowane po wykonaniu ścian budynku, rzadziej w trakcie wykonywania ślizgu. Zaletą technologii było tempo budowy budynku. Montaż i demontaż deskowań zabierał około 30 dni, sama budowa ściany trwała krótko i wynosiła na ogół jedną kondygnację na dzień[1][2].

Historia

Pierwsze eksperymenty z technologią przeprowadzono w Szwecji w 1910 r., ale dopiero w latach 40. XX w. upowszechniła się w Stanach Zjednoczonych i Niemczech Zachodnich. Do Polski trafiła z Rumunii i początkowo stosowana była tylko w budownictwie przemysłowym. Największy rozkwit techniki przypadł na lata 1964-69, później została wyparta przez konstrukcję wielkopłytową.

Pierwszy budynek mieszkalny w Polsce wzniesiono w 1957 r. w Warszawie na Żoliborzu. Poza stolicą prace nad doskonaleniem technologii prowadzono równocześnie w biurach projektowych w Łodzi, na Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim. Dzięki poparciu Edwarda Gierka architekci opracowali kilka wariantów tej techniki m.in. tzw. „ślizg górniczy”, zastosowany w budynku „Górnik I” w Katowicach oraz metodę autorstwa architektów Henryka Buszki i Aleksandra Franty, wykorzystaną przy wznoszeniu piętnastokondygnacyjnych bloków na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach.

Najwyższym dwudziestokondygnacyjnym ślizgiem na Śląsku jest budynek „S-20” tzw. "Ślizgowiec" (na zdjęciu obok) przy ulicy Korfantego 8 w Katowicach. Budynek został zaprojektowany przez Stanisława Kwaśniewicza i ukończony w 1968 roku[1].

Zobacz też


Przypisy

  1. a b A. Borowik, Innowacyjność architektury i urbanistyki "Nowych Katowic" w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku na przykładzie tzw. ślizgu śląskiego, [w:] Budownictwo i architektura Katowic, Katowice: Studio NOA Ireneusz Olsza, 2014, s. 39-51, ISBN 978-83-60071-73-1, OCLC 892608129 [dostęp 2019-09-10].
  2. Mały ilustrowany słownik budowlany: terminologia budownictwa. Praca zbiorowa pod kier. Tadeusza Dzięgielewskiego. Warszawa, 1971, s. 446

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Katowice - Ul. Katowicka 65.JPG
Autor: Lestat (Jan Mehlich), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Wieżowiec przy ulicy Katowickiej 65 w Katowicach.
Takapuna Sentinel Building Construction.jpg
The Sentinel in Takapuna, North Shore City, New Zealand nearing completion. Photographed from the north from the roof of Westfield Shore City.
Katowice - Baśka.JPG
Autor: Lestat (Jan Mehlich), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Budynek mieszkaniowy zwany popularnie "Baśką" lub "Ślizgowcem" w Katowicach.