Metro w Rio de Janeiro

Metrô Rio
metro
Logotyp
Transport miejski w Rio de Janeiro (linie metra zaznaczone kolorem niebieskim)
ilustracja
Państwo Brazylia
LokalizacjaRio de Janeiro
Liczba linii2
Lata funkcjonowaniaod 1979
Dzienna
liczba pasażerów
1,100,000 dziennie
Infrastruktura
Długość sieci41 km
Liczba stacji35 + 7 w budowie
Portal Portal Transport szynowy

Metro w Rio de Janeiro (Metrô Rio) – system metra istniejący w Rio de Janeiro, byłej stolicy Brazylii.

Istniejące i planowane linie

 # OtwarcieDługośćLiczba stacji
115 marca 197919 km19
219 listopada 198122 km16
3planowana?15
4w budowie, planowane ukończenie w 2016 roku?7

Historia

W latach 50. i 60. miasto przeżywało kryzys transportu, a co za tym idzie – pogorszenie warunków mieszkalnych. Władze postanowiły z tego powodu wybudować sieć metra mającą rozwiązać ten problem, i tym samym ograniczyć do minimum istniejącą wtedy sieć tramwajową.

W roku 1968 roku zostało powołane Companhia do Metropolitano do Rio de Janeiro, które w przyszłości miało operować siecią metra.

W roku 1970 rozpoczęta została budowa od stacji Glória. Z powodów budżetowych budowa została wstrzymana w latach 1971-1974. Wreszcie, w roku 1979 została otwarta pierwsza linia z 5 stacjami w centrum miasta, od Praça Onze, poprzez Central, Presidente Vargas, Cinelândia, do stacji Glória. W roku 1980 sieć metra została powiększona o stacje Uruguaiana (pomiędzy stacjami Presidente Vargas i Cinelândia) i Estácio (stacja będąca po Praça Onze)

W następnych latach sieć metra się rozrastała, powoli przyjmując obecne kształty. W 1981 roku została ukończona stacja Carioca w dzielnicy biznesowej, pomiędzy stacjami Uruguaiana i Cinelândia a w listopadzie tego samego roku została otworzona druga linia, mająca przy otwarciu tylko dwie stacje (São Cristóvão i Maracanã).

Na koniec roku 2009 sieć miała 35 stacji ulokowanych na dwóch liniach, mających wspólny, 10-przystankowy odcinek w centrum miasta (od Central do Botafogo). Ostatnimi rozszerzeniami sieci są otwarte 22 grudnia 2009 roku wydłużenia – na linii 1 jednoprzystankowe wydłużenie od Cantagalo do Ipanema/General Osório na południu algomeracji, natomiast dla linii 2 otwarcie trasy od São Cristóvão do Central, poprzez jeszcze nieotwartą stację Cidade Nova. Te drugie wydłużenie jest bardzo ważne, ponieważ ostatecznie połączyło linię pierwszą z drugą.

W budowie są wydłużenia linii 1 – o jeden przystanek od Saens Peña do Uruquai w zachodniej części miasta, oraz 4-przystankowej na południu – od Ipanema/General Osório do Gávea/PUC. Ponadto w budowie jest podmiejska linia 4, od końcowego przystanku Gávea/PUC do Jardim Oceânico. W planach jest też linia o numerze 3 (niebieska), biegnąca od stacji Carioca, poprzez zatokę Guanabara, do wschodniej części aglomeracji po drugiej stronie zatoki.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Public transport map of Rio de Janeiro.png
Autor: , Licencja: CC BY-SA 2.0
Public transport map of Rio de Janeiro
Metro Rio 01 2013 Ipanema Osorio 5408.JPG
Autor: Mariordo (Mario Roberto Duran Ortiz), Licencja: CC BY-SA 3.0
Metrô Rio, Ipanema/General Osório station, Rio de Janeiro, Brazil