Metropolia zagrzebsko-lublańska

Metropolia zagrzebsko-lublańska
Mitropolija zagrebačko-ljubljanska

Sobór Przemienienia Pańskiego w Zagrzebiu
Państwo

 Chorwacja

Siedziba

Zagrzeb

Data powołania

1931

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Serbski Kościół Prawosławny

Sobór

Przemienienia Pańskiego w Zagrzebiu

Biskup diecezjalny

vacat

Dane statystyczne (2011)
Liczba klasztorów

2

Położenie na mapie Zagrzebia
Położenie na mapie Chorwacji
Ziemia45°48′45,5″N 15°58′26,0″E/45,812639 15,973889
Strona internetowa

Eparchia zagrzebsko-lublańska – jedna z eparchii Serbskiego Kościoła Prawosławnego o randze metropolii. Funkcję katedry pełni sobór Przemienienia Pańskiego w Zagrzebiu[1].

Eparchia obejmuje swoją jurysdykcją parafie prawosławne w północnej Chorwacji oraz na całym terytorium Słowenii. Do 2011 w skład metropolii wchodziły również parafie etnicznie serbskie we Włoszech (należące obecnie do eparchii austriacko-szwajcarskiej)[2].

Co najmniej w I połowie XV w. na terenie dzisiejszej eparchii (wyłączywszy Włochy) obecne były ośrodki prawosławia, które pojawiło się tam razem z osadnikami serbskimi. Od 1557 do 1595 teren ten podlegał zarządowi biskupów pożeskich, rezydujących w monasterze Orahovica. W 1585 metropolita pożeski Bazyli przeniósł się do monasteru Marča, stąd eparchia przyjęła nazwę marčańskiej. Obszar eparchii był terenem rywalizacji Kościoła prawosławnego i Kościoła rzymskokatolickiego, który prowadził działania na rzecz szerzenia wśród prawosławnych Serbów unii kościelnej i przyjęcia przez nich katolicyzmu w obrządku wschodnim. Szczególnym ośrodkiem życia duchowego prawosławnych Serbów był monaster Lepavina, zwłaszcza po odebraniu prawosławnym monasteru Marča; w tym momencie klasztor Lepavina stał się siedzibą biskupów lepavinsko-severinskich[2].

W 1931 Synod Serbskiego Kościoła Prawosławnego powołał do życia metropolię zagrzebską, której pierwszym zwierzchnikiem został metropolita Dosyteusz (Vasić). W maju 1941 został on uwięziony przez ustaszy i zmarł w 1945 wskutek obrażeń odniesionych w więzieniu[2].

Od 1947 do 1977 obszar dawnej metropolii zagrzebskiej był de facto podzielony na kilka mniejszych eparchii. W 1982 metropolia została reaktywowana, zaś w 1983 przemianowana na metropolię zagrzebsko-lublańską. Od momentu odnowienia do śmierci w 2014 zarządzał nią metropolita Jan (Pavlović)[2].

Eparchia prowadzi dwa klasztory: monaster Lepavina oraz monaster św. Paraskiewy w Zagrzebiu[3].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Serbian Orthodox Church in Zagreb (Transfiguration of Jesus).JPG
(c) Yufereff at the Russian language Wikipedia, CC-BY-SA-3.0
Собор Преображения Христова в Загребе
City of Zagreb OpenStreetMap.svg
Autor:
Twórcy OpenStreetMap
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Ta mapa of Zagreb została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.