Międzynarodowe Targi Poznańskie

Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o.
Ilustracja
Logo MTP
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Adres

60-734 Poznań
ul. Głogowska 14

Data założenia

1921

Forma prawna

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Prezes

Tomasz Kobierski[1]

Udziałowcy

miasto Poznań

Nr KRS

0000202703

Zatrudnienie

468[2] (2011.12.31)

Dane finansowe
Aktywa

526 896 986[2] zł (2011.12.31)

Kapitał własny

487 106 029[2] zł (2011.12.31)

Kapitał zakładowy

352 666 000,00 PLN[3]

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o.”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o.”
Ziemia52°24′13″N 16°54′32″E/52,403611 16,908889
Strona internetowa

Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) – lider wśród ośrodków targowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej[4]. Obiekt należący do Grupy MTP. Międzynarodowe Targi Poznańskie istnieją od 1921 r. Według danych Polskiej Izby Przemysłu Targowego wydarzenia Grupy MTP przyciągnęły w roku 2018 ponad 11 tysięcy wystawców, wynajęto prawie 500 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Targi organizowane przez Grupę MTP odwiedziło w 2018 roku ponad 850 tysięcy uczestników, co stanowiło ponad 50% wszystkich uczestników podobnych wydarzeń w Polsce. Międzynarodowe Targi Poznańskie posiadają ok. 55% udziałów w rynku targowym w Polsce, należą do organizacji skupiających liderów targowych z całego świata (UFI – Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego i Centrex – Międzynarodowy Związek Statystyk Targowych)[5], jako członek założyciel.

W połowie drogi z Warszawy do Berlina i w zasięgu 7 aglomeracji, w samym centrum Poznania, zlokalizowane są najnowocześniejsze, profesjonalnie przygotowane tereny targowe o powierzchni 212,5 ha, w tym teren wystawowy z obiektami i terenami administracyjnymi o wielkości 22,9 ha. Międzynarodowe Targi Poznańskie posiadają 16 pawilonów o wysokim standardzie i dużej powierzchni oraz 81 nowoczesnych sal konferencyjnych.

Historia

Międzynarodowe Targi Poznańskie widziane z Mostu Dworcowego
Widok na „Iglicę” (pawilon 11)
Zabytkowa „Hala Reprezentacyjna” (pawilon 3A)
Budynek administracyjny (pawilon 101)

W 1911 w Poznaniu na terenach u zbiegu obecnych ulic Roosevelta i Bukowskiej odbyła się Wystawa Wschodnioniemiecka. To właśnie na nią wzniesiono charakterystyczną Wieżę Górnośląską. Wieżę zaprojektował Hans Poelzig, profesor politechniki w Berlinie. Poelzig należał wówczas do czołówki architektów propagujących nową estetykę wczesnomodernistyczną rozwijając styl ekspresjonistyczny. Choć znawcy architektury uznawali Wieżę Górnośląską za dzieło sztuki, nie budziła ona zachwytu wśród poznaniaków. W wyzwolonym od pruskiego panowania Poznaniu uznawana była za ciężki przykład dominacji niemieckiej architektury nad miastem. Pod koniec lat 20. nie pasowała już do estetyki przygotowywanych na PeWuKę pawilonów. Aby przystosować ją do ówczesnej zabudowy, pomalowano jej żelazną konstrukcję na czerwono i niebiesko. Dziś na fundamencie wieży stoi ażurowa Iglica, symbol Międzynarodowych Targów Poznańskich[6].

Idea zorganizowania przez Polaków targów w Poznaniu narodziła się już w 1917 r., podczas zjazdu Związku Towarzystw Kupieckich w Poznaniu. Była to organizacja skupiająca polskich kupców z Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego. Miały to być targi międzynarodowe, zorganizowane na wzór Targów Lipskich. Pomysł na organizację cyklicznych wystaw wcielony został w życie dopiero parę lat później, po wygranym przez Polaków Powstaniu Wielkopolskim. I Targ Poznański, jak wówczas nazywała się impreza, miał miejsce w 1921 (od 28 maja do 5 czerwca)[7], a pierwszym dyrektorem został Mieczysław Krzyżankiewicz. Pierwsze targi o charakterze międzynarodowym miały miejsce w 1925. Do tego momentu w targach mogły uczestniczyć firmy polskie, firmy z Wolnego Miasta Gdańska oraz firmy zagraniczne, które miały swoje filie w Polsce i reprezentowali je polscy obywatele. Jednak już rok wcześniej, bo w 1924 doszło do podpisania umów z firmami z Czechosłowacji, Francji, Jugosławii, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii i Szwecji. W 1927 targi zostały przyjęte do Związku Targów Międzynarodowych.

Intensywny rozwój w okresie hossy lat 20. XX wieku ukoronowała olbrzymia Powszechna Wystawa Krajowa, którą zwiedziło 4,5 mln osób. W tym samym 1929, zaczął się Wielki Kryzys. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej firma przetrwała i w końcu dwudziestolecia międzywojennego stała się jedną z największych tego typu w Europie. II wojna światowa przerwała jej działalność. Na terenach MTP umieszczono fabrykę samolotów Focke-Wulf, co sprawiło, że stały się one celem alianckich nalotów. Dzieła destrukcji dopełniły walki w 1945. Wówczas zniszczono 85% terenów targowych. Pomimo zniszczeń pierwsza impreza targowa po wojnie odbyła się w 1946[8], a od 1947 znów Targi stały się imprezą międzynarodową i od tego czasu MTP nieustannie rozwijają się i modernizują[9].

W czasach PRL Targi posiadały także placówki na Edwardowie, gdzie przedstawiano maszyny budowlane, górnicze, rolnicze i transportowe – w ruchu i na Malcie, w której odbywały się ekspozycje sprzętu sportowo-turystycznego[10].

W 1996 r. wyróżnione statuetką Dobosz Powstania Wielkopolskiego, przyznawaną przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919[11].

Zabytki na Targach Poznańskich[12]

Wieża Górnośląska

Wieżę Górnośląską wzniesiono w 1911 roku na Wystawę Wschodnioniemiecką zorganizowaną przez Prusaków. Była ona symbolem tejże wystawy, podobnie jak symbolem słynnej światowej wystawy w Paryżu w 1889 roku była wieża Eiffla. Wieżę zaprojektował niemiecki architekt Hans Poelzig, dyrektor Szkoły Sztuki i Rzemiosła Artystycznego oraz, przez pewien czas, zastępca dyrektora Akademii Sztuki w Berlinie. Poelzig należał wówczas do czołówki architektów propagujących nową estetykę, która później stała się popularna w USA jako art déco.

Na szycie Wieży Górnośląskiej ustawiono zbiornik wodny o pojemności 4 tys. m³, był to wówczas największy sztuczny zbiornik wodny w ówczesnej Rzeszy. Zbiornik zlikwidowano na Powszechną Wystawę Krajową, a w jego miejscu usytuowano kawiarnię. Była to najwyżej położona kawiarnia w Poznaniu. Wewnątrz wieży zamontowano windę, a na jej szczycie potężny reflektor o mocy 61 milionów świec. Choć znawcy architektury uznawali Wieżę Górnośląską za dzieło sztuki, nie budziła ona zachwytu wśród poznaniaków. Nie pasowała bowiem do architektury PeWuKi. Aby przystosować ją do ówczesnej zabudowy, pomalowano jej żelazną konstrukcję na czerwono i niebiesko.

Wieża Górnośląska, w latach 20. sławna na całe Niemcy, stała się główną inspiracją dla Ericha Kettelhunta, który projektował wieżowce do kultowego filmu „Metropolis”. Kierując się projektami Poelziga, Kettelhut wybrał dla swoich wieżowców modernistyczny styl – masywne proporcje oraz budowę na planie okręgu. Wizja Kettelhuta wywarła ogromy wpływ na scenografie takich filmów science fiction jak „Blade Runner” oraz animowany „Matrix”.

Dziś na konstrukcji stalowej z oryginalnej wieży stoi ażurowa Iglica, symbol Międzynarodowych Targów Poznańskich. Autorem projektu przebudowy był prof. arch. Bolesław Szmidt. Przy budowie 64-metrowej Iglicy wykorzystano fragmenty stalowej konstrukcji Wieży.

Pałac Targowy oraz Dom Administracyjny

Pałac Targowy (dzisiejszy pawilon 12) oraz Dom Administracyjny (dzisiejszy Gmach Administracyjny) powstały w roku 1924 roku. Autorem projektów był inż. Stefan Cybichowski, polski architekt i działacz społeczny. Pałac Targowy to dwukondygnacyjna budowla o monumentalnej, klasycznej architekturze empiru zwieńczona attyką z herbem Poznania pośrodku. Pałac zajmował powierzchnię ponad 8 tys. m². Wewnątrz pałacu, wzdłuż wszystkich ścian biegła spoczywająca na słupach galeria. Naprzeciw Pałacu Targowego przy ul. Głogowskiej postawiono solidny, tradycyjny w formie Dom Administracyjny z „barokową” restauracją Belveder. Po zniszczeniach wojennych budynek został odbudowany w uproszczonej formie i funkcjonuje do dziś pod nazwą: Gmach Administracyjny.

Hala Przemysłu Ciężkiego

Za Domem Administracyjnym architekt Roger Sławski postawił murowaną halę – Wielką Halę Przemysłu Ciężkiego. Budowę rozpoczęto w styczniu 1928 roku. Halę o długości 130 m i powierzchni ponad 5,5 tys. m² wymurowano z cegły a dach o rozpiętości 24 m skonstruowano z drewna i obito jutą. Po wojnie halę odbudowano według projektów arch. S. Kirikina i arch. L. Ballenstedta. Budynek ma trzy nawy, środkowa jest wyższa. Elewacje zewnętrzne zdobiły nietypowe, trójkątne pilastry ze szklanymi podświetlanymi nocą pseudokapitelami. Wewnątrz położono tory kolejowe, które prowadziły z dworca na teren targów.

Hala Reprezentacyjna

Jednym z pierwszych budynków, które były przygotowywane specjalnie na wystawę PeWuKa był Westybul, zwany również Halą Reprezentacyjną lub Centralną (obecnie zabytkowa część pawilonu 3A). Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych budynków, autorem projektu, był naczelny architekt PeWuKi Roger Sławski. Budowę obiektu o pow. 1964 m² rozpoczęto w marcu 1928 roku.

Hala Reprezentacyjna otrzymała kształt prostokąta, wydłużonego wzdłuż ulicy Marszałka Focha. Styl zaproponowany przez Sławskiego łączył elementy europejskiej klasyki architektonicznej o tradycji prostych, rzeczowych układów form. Był on nacechowany harmonią, umiarem, symetrią i spokojnym rytmem. Kompozycja dawnej Hali Reprezentacyjnej była logiczna, wyrazista i statyczna.

Targi

Lista wydarzeń odbywających się na Międzynarodowych Targach Poznańskich[13]

Widok na bramę wjazdową i wejście G od ul. Śniadeckich
Międzynarodowe Targi Budownictwa 2010
 • 12. PKO POZNAŃ PÓŁMARATON
 • 3D SOLUTION
 • ARENA DESIGN
 • BEAUTY VISION - Forum Kosmetyki
 • BOATEX – Targi Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych
 • BTS Salon Obuwia i Galanterii Skórzanej
 • BTS Salon Obuwia i Galanterii Skórzanej
 • BUDMA - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
 • CAVALIADA POZNAŃ
 • CEDE - Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych
 • Dni Przedsiębiorczości Poznań
 • DREMA - Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego
 • EDUTEC – Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji
 • EXPOPOWER - Międzynarodowe Targi Energetyki
 • FAST FASHION Salon Odzieży i Dodatków – Jesień-Zima 2018/2019
 • FAST FASHION Salon Odzieży i Dodatków – Wiosna-Lato 2018
 • Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
 • FIT-EXPO - Fitness & Sport Park
 • FOCAST – Forum Odlewnicze
 • FURNICA - Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli
 • FURNISHOW - Targi Meblowe i Wyposażenia Wnętrz - Warszawa
 • GARDENIA - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
 • GLASS - Targi Branży Szklarskiej
 • Golden Marketing Conference
 • Golden Marketing Expo
 • GREENPOWER - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
 • HAPE - Salon Hydrauliki, Pneumatyki i Napędów
 • HAPPY BABY - Targi Zabawek i Artykułów dla Dzieci
 • HOBBY – Spotkania ludzi z pasją
 • HOME DECOR - Targi Wnętrz
 • INFRATEC – Międzynarodowe Targi Technologii i Materiałów dla Budownictwa Infrastrukturalnego
 • INNOWACJE - TECHNOLOGIE - MASZYNY POLSKA (ITM POLSKA)
 • INSTALACJE - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
 • INTERMASZ – Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
 • KNIEJE – Targi Myślistwa i Strzelectwa
 • KOMINKI - Międzynarodowe Targi Kominkowe
 • LOOK - Forum Fryzjerstwa
 • MACH - TOOL - Salon Obrabiarek i Narzędzi
 • MEBLE POLSKA - Targi Mebli
 • MEMENTO POZNAŃ - Targi Funeralne
 • METALFORUM - Salon Metalurgii, Hutnictwa, Odlewnictwa i Przemysłu Metalowego
 • MODERNLOG – Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu
 • NAUKA DLA GOSPODARKI
 • NEXT SEASON Salon Odzieży i Dodatków – Jesień-Zima 2018/2019
 • NEXT SEASON Salon Odzieży i Dodatków – Wiosna-Lato 2019
 • OPTYKA - Targi Optyczne
 • PEGAZIK - Poznańskie Targi Książki
 • POLAGRA - FOOD - Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych
 • POLAGRA - PREMIERY - Międzynarodowe Targi Rolnicze
 • POLAGRA - TECH - Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych
 • POLAGRA GASTRO i INVEST-HOTEL - Międzynarodowe Targi Gastronomii i Wyposażenia Hoteli
 • POL-ECO SYSTEM - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
 • POLIGRAFIA - Międzynarodowe Targi Maszyn, Materiałów i Usług Poligraficznych
 • POLIMER- TECH - Targi Technologii dla Przetwórstwa Polimerów
 • POZNAN SPORT EXPO
 • POZNAŃ GAME ARENA (PGA) - Targi Rozrywki i Multimediów
 • POZNAŃ MEDIA EXPO
 • POZNAŃ MOTOR SHOW
 • POZNAŃ SPORT EXPO
 • Poznański Salon Optyczny
 • Poznańskie Targi Książki
 • RETRO MOTOR SHOW - Targi Pojazdów Zabytkowych
 • RYBOMANIA – Targi Wędkarskie - Poznań
 • SAKRALIA - Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów
 • SALMED - Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego
 • SALON ECO-TRANSPORTU
 • Salon Technologii Piekarskich i Cukierniczych
 • Salon Technologii Spożywczych
 • SAWO - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa
 • SECUREX - Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń
 • SMAKI REGIONÓW
 • SOFAB - Międzynarodowe Targi Materiałów Obiciowych i Komponentów do Produkcji Mebli Tapicerowanych
 • SPECIAL DAYS – Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
 • SPORT INVEST – Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej
 • STONE - Targi Branży Kamieniarskiej
 • STREET FOOD SPOT
 • SUBCONTRACTING - Targi Kooperacji Przemysłowej
 • SURFEX - Salon Technologii Obróbki Powierzchni
 • SURVIVAL FORCE EXPO - Targi Wyposażenia Survivalowego i Militarnego
 • Targi Ślubne
 • TAROPAK - Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania
 • TCS - Targi Ciepła Systemowego
 • TOUR SALON – Targi Regionów i Produktów Turystycznych
 • TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej
 • VIVA SENIORZY! Aktywność. Zdrowie. Profilaktyka
 • WELDING
 • XIX Poznań Maraton
Wystawa Motor Show Poznań 2017
Pyrkon
Targi Edukacyjne 2010

Lista imprez organizowanych przez Grupę MTP poza terenami targowymi

 • AIR Poznań Show – poznańskie lotnisko Ławica
 • AGRO - PARK - Targi Rolnicze - Lublin
 • Auto Nostalgia
 • CAVALIADA LUBLIN
 • CAVALIADA KRAKÓW
 • CAVALIADA WARSZAWA
 • DREMASILESIA - Targi Maszyn i Narzędzi do Obróbki Drewna - Sosnowiec
 • EKO-LAS - Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska – Mostki k. Świebodzina
 • Festiwal Starych Ciągników w Wilkowicach
 • Golden Marketing Conference Warszawa
 • MDO Mieszkanie, Dom, Ogród - Targi Budownictwa i Aranżacji - Gdańsk
 • MDO Mieszkanie, Dom, Ogród - Targi Budownictwa i Aranżacji - Kraków
 • Mood Concept - Warszawa
 • Roltechnika - Wystawa Rolnicza – Wilkowice k. Leszna
 • RYBOMANIA – Targi Wędkarskie - Lublin
 • RYBOMANIA – Targi Wędkarskie - Sosnowiec

Coroczne wydarzenia

 • Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych
 • PKO Poznań Maraton
 • Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych
 • Od 2009 roku odbywają się na MTP kongresy organizowane przez Świadków Jehowy
 • Od 2012 roku na MTP znajduje się meta i zaplecze dla zawodników Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza

Zobacz też

Przypisy

 1. Grupa MTP. [dostęp 2020-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-07)].
 2. a b c Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o. – Karty Prywatyzacyjne. Ministerstwo Skarbu Państwa. [dostęp 2015-07-24].
 3. O nas
 4. Polskie statystyki po raz kolejny w raporcie CENTREX. Polska Izba Przemysłu Targowego. [dostęp 2014-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-04)]. (pol.).
 5. Nie staniemy się wirtualni - Archiwum Rzeczpospolitej, archiwum.rp.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 6. Danuta Ksiązkiewicz-Bartkowiak: Miasto z Wizją. Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2009, s. 113. ISBN 978-83-7503-071-6.
 7. Targ poznański Nowości Illustrowane 1921 nr 25 s. 2-3 (zdjęcia)
 8. Część ludzi pracujących przy organizacji zakwaterowano w odremontowanych barakach obozu w Żabikowie (Monika Żeromska, Przypomnienia, pamiątki, powroty; Warszawa 1998, s. 372.
 9. Głos Wielkopolski. 1947.04.28 R.3 nr115 Wyd.AB - Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa, www.wbc.poznan.pl [dostęp 2020-06-19].
 10. Plan Poznania, wyd. czwarte, Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1969.
 11. Dobosz – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 [dostęp 2022-11-26] (pol.).
 12. Archiwum Międzynarodowych Targów Poznańkich.
 13. http://www.mtp.pl/all/pl/Targi/targi_w_polsce.
 14. Piotr Marciniak, Doświadczenia modernizmu. Architektura i urbanistyka Poznania w czasach PRL, Piotr Chojnacki, Poznań: Wydawnictwo Miejskie Poznań, 2010, s. 264, 302, ISBN 978-83-7503-113-3, OCLC 750779978.

Bibliografia

 • Zakrzewski, Zbigniew: Przechadzki po Poznaniu lat międzywojennych, PWN Warszawa-Poznań 1983, ISBN 83-01-04696-1, wyd. II
 • Topolski Jerzy, Trzeciakowski Lech (red): Dzieje Poznania, tom II cz. 1 1793-1918, PWN Warszawa-Poznań 1994, ISBN 83-01-11393-6.
 • Topolski Jerzy, Trzeciakowski Lech (red): Dzieje Poznania, tom II cz. 2 1918-1945, PWN Warszawa-Poznań 1998, ISBN 83-01-12401-6.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Poznań outline map.svg
Autor:

Oskarro. © użytkownicy OpenStreetMap.

Copyright użytkownicy UMP-pcPL., Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa lokalizacyjna Poznania
Greater Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Greater Poland Voivodeship. Geographic limits of the map:
 • N: 53.70 N
 • S: 51.05 N
 • W: 15.68 E
 • E: 19.19 E
Industriegebiet.png
Autor: Sal73x, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sign for industry
Wystawa Motor Show Poznań 2017 na MTP.jpg
Autor: Four.mg, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wystawa Motor Show Poznań 2017 na MTP
MTP Sniadeckich.jpg
Widok na bramę wjazdową i wejście na Międzynarodowe Targi Poznańskie od ul. Śniadeckich
Poznań Targi2.jpg
Budynek administracyjny Targów Międzynarodowych w Poznaniu, 1925 (pawilon 101). Proj. Stefan Cybichowski. Przebudowany po 1945
Targi z Dworcowego RB1.JPG
Autor: Radomil talk, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Poznan International Fair - viev from Dworcowy bridge
BUDMA - Międzynarodowe Targi Budownictwa 2010.JPG
Autor: MTP, Licencja: CC BY-SA 4.0
BUDMA - Międzynarodowe Targi Budownictwa 2010
Targi Edukacyjne 2010.jpg
Autor: Template:MTP Sp. z o.o., Licencja: CC BY-SA 4.0
Targi Edukacyjne 2010
Logo Międzynarodowych Targów Poznańskich.jpg
Autor: MTP team, Licencja: CC BY-SA 4.0
Logo Międzynarodowych Targów Poznańskich
Pyrkon2017 2.jpg
Autor: Pachidensha, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pawilon wystawców podczas Pyrkonu 2017.
Dziś Iglica - kiedyś wieża górnośląska.jpg
Autor: MTP Sp. z.o.o., Licencja: CC BY-SA 4.0
"Iglica" pawilon nr 11 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Pałac targowy MPT.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0