Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem

Siedziba sekretariatu MKOOpZ we Wrocławiu, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 1
Dorzecze Odry

Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem (MKOOpZ) jest międzynarodową komisją funkcjonującą w Europie, zajmującą się problematyką rzek i jezior z dorzecza Odry.

Największy udział w dorzeczu Odry pod względem liczby ludności oraz powierzchni dorzecza ma Polska. Źródło rzeki Odry znajduje się na terytorium Republiki Czeskiej, a dolny jej bieg wraz z dopływem Nysy Łużyckiej stanowi granicę pomiędzy Polską a Niemcami. Wszystkie te trzy państwa współdziałają w zintegrowanym gospodarowaniu wodami dla całego dorzecza Odry, a platformą tych działań jest Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem.

Utworzenie oraz cele

Komisja została powołana na podstawie międzynarodowej Umowy[1] podpisanej we Wrocławiu 11 kwietnia 1996 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Republiki Czeskiej, Rządem Republiki Federalnej Niemiec i Wspólnotą Europejską. Umowa weszła w życie po ratyfikacji w dniu 26 kwietnia 1999 r.

W wyniku przystąpienia Polski i Czech do Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 r. Wspólnota Europejska przestała być stroną umowy w sprawie MKOOpZ[2].

Do podstawowych celów MKOOpZ należą:

  • zapobieganie oraz redukowanie zanieczyszczeń wód Odry i Bałtyku,
  • utrzymanie i ochrona ekosystemów wodnych i brzegowych jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, zachowując różnorodność gatunkową,
  • umożliwienie wykorzystania wód Odry jako wody zdatnej do picia oraz wody dla użytku rolniczego,
  • zapobieganie i trwałe obniżanie ryzyka szkód powodziowych,
  • koordynacja wdrażania Ramowej Dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23.10.2000[3] ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej oraz Dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23.10.2007 w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim w dorzeczu Odry.

MKOOpZ jest członkiem-obserwatorem Międzynarodowej Komisji Ochrony Łaby[4].

Funkcjonowanie oraz struktura organizacji

Główne decyzje MKOOpZ podejmowane są na szczeblu posiedzenia Komisji, w którym uczestniczą Delegacje Stron Umowy[5]. Praca MKOOpZ odbywa się w grupach roboczych, złożonych ze specjalistów, powołanych przez Delegacje Stron Umowy. Grupy te opracowują programy działań dla osiągnięcia określonych celów, które następnie Komisja przedkłada Stronom Umowy w formie projektów i zaleceń.

Sekretariat MKOOpZ wspiera Komisję, Przewodniczącego Komisji, Przewodniczących Delegacji oraz grupy robocze w realizacji ich zadań.

Działalność Komisji finansowana jest przede wszystkim ze składek trzech stron umowy, a także z darowizn, subwencji, odsetek i środków pochodzących z innych źródeł.

Przewodnictwo komisji i Delegacje Stron Umowy

Przewodnictwo Komisji obejmowane jest każdorazowo na okres trzech lat przez delegację jednej ze stron umowy. Przewodniczący komisji jest wyznaczany przez delegację, która w danym okresie sprawuje przewodnictwo przed jego objęciem, na cały czas jego trwania. Przewodniczący reprezentuje Komisję, prowadzi zwyczajne i nadzwyczajne posiedzenia Komisji oraz narady Przewodniczących Delegacji. W pierwszym okresie działalności MKOOpZ, tzn. do końca roku 2001, obejmującym również okres „tymczasowy” (1996–1999), przewodnictwo Komisji sprawowała Delegacja Rzeczypospolitej Polskiej. Przewodnictwo obejmowane jest każdorazowo z początkiem roku kalendarzowego.

Przewodnictwo oraz Przewodniczący Komisji w poszczególnych latach
LataPrzewodnictwo KomisjiPrzewodniczący Komisji
1996-1998Delegacja Rzeczypospolitej PolskiejLeszek Bagiński
1999-2000Delegacja Rzeczypospolitej PolskiejRadosław Gawlik
2000-2001Delegacja Rzeczypospolitej PolskiejJanusz Zaleski
2002-2004Delegacja Republiki CzeskiejJaroslav Kinkor
2005-2007Republika Federalna NiemiecThomas Stratenwerth
2008-2010Delegacja Rzeczypospolitej PolskiejJanusz Zaleski
2011-2013Delegacja Republiki CzeskiejPavel Punčochář
2014-2016Republika Federalna NiemiecHeide Jekel
2017-2018Delegacja Rzeczypospolitej PolskiejIwona Koza, od marca 2018 Joanna Kopczyńska

Sekretariat

Sekretariat jest kierowany przez dyrektora sekretariatu, podlegając jednocześnie przewodniczącemu komisji. Głównym jego zadaniem jest wspieranie działań komisji, Przewodniczącego oraz grupy robocze – organizacyjnie oraz merytorycznie. Sekretariat zajmuje się organizacją posiedzeń komisji oraz narad przewodniczących delegacji, a także spotkań grup roboczych. Jego zadaniem jest również zapewnienie prawidłowego obiegu korespondencji pomiędzy członkami komisji, przekład dokumentów oraz tłumaczenie w trakcie posiedzeń i narad. Sekretariat MKOOpZ ma swą siedzibę we Wrocławiu.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Dorzecze Odry mapa.png
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mapa dorzecza Odry, wersja polska
Laznia-wr.jpg
Autor: Siliesiac, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dawna łaźnia miejska we Wrocławiu