Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych w Toruniu
Lata aktywności | od 1980 |
---|---|
Data | czerwiec |
Miejsce | |
Strona internetowa |
Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych w Toruniu – festiwal muzyczny i etnograficzny, jedna z najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce. Odbywa się od 1980 roku w Toruniu. Jest przeglądem twórczości ludowej regionu kujawsko-pomorskiego, ale też twórczości z całej Polski, Europy i świata.
Charakterystyka
Celem festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom regionu i Torunia bogatej sztuki ludowej i folkloru innych społeczności i krajów. Odbywa się w atrakcyjnej scenerii kilkudziesięciu zabytkowych zabudowań wiejskich w skansenie w Muzeum Etnograficznym[1][2].
Festiwal odbywa się corocznie, na początku okresu wakacyjnego, w czerwcu. Organizatorem jest Muzeum Etnograficzne w Toruniu[3].
Główną cechą festiwalu jest nacisk nie na zwycięstwo w konkursie, ale zabawa, taniec, muzyka. Usłyszeć można brzmienie oryginalnych instrumentów ludowych – harmonii pedałowej, burczybasu, diabelskich skrzypiec, cymbałów, rogów pasterskich. Uczestnicy imprezy mogą poznać pieśni japońskie, serbskie, janczarskie kapele z Turcji, zobaczyć dagestański taniec na linie, hiszpański taniec z kastanietami, węgierski czardasz, serbskie koło. Na festiwalu znaleźć się muszą tańce polskie, ze zbójnickim, czy kujawiakiem na czele[4].
Zasadą festiwalu jest zapraszanie zespołów z oryginalnymi instrumentami, a zawsze towarzyszą im także śpiewacy i tancerze. Dzięki temu widzowie mogą podziwiać niestylizowany, tradycyjny sposób wykonywania muzyki ludowej.
W 2010 roku myślą przewodnią imprezy jest twórczość Fryderyka Chopina oraz jego nawiązania do muzyki ludowej[5].
Osiągnięcia
Przez 30 lat na scenie amfiteatru i w skansenie Muzeum Etnograficznego wystąpiło ponad 250 zespołów, w tym ponad połowa to zagraniczne – 117 grup zagranicznych z 27 krajów.
Przez 50 lat całe Muzeum Etnograficzne w Toruniu odwiedziło ok. 3,5 miliona osób.
Wszystkie kapele ubiegają się o nagrody publiczności dla najsympatyczniejszych. Dla publiczności przygotowywane są liczne dodatkowe atrakcje: kurs gry na liściu i źdźbłach trawy, skoki przez ciupagę czy wspinaczka na słup.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ https://www.torun.pl/pl/miedzynarodowe-spotkania-kapel-ludowych
- ↑ https://www.polska.travel/pl/festiwale/miedzynarodowe-spotkanie-kapel-ludowych
- ↑ http://www.turystyka.torun.pl/art/579/miedzynarodowe-spotkania-kapel-ludowych.html
- ↑ https://torun.wyborcza.pl/torun/1,35574,867096.html
- ↑ https://e-wietor.pl/midzynarodowe-spotkanie-kapel-ludowych/
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor: Olebart, Licencja: CC BY-SA 4.0
Muzeum Etnograficzne w Toruniu