Mięsień kulszowo-jamisty

Mięsień kulszowo-jamisty
ischiocavernosus muscle
musculus ischiocavernosus
Ilustracja
Mięśnie krocza u kobiety. Widoczny mięsień kulszowo-jamisty.
Ilustracja
Mięśnie krocza u mężczyzny. Widoczny mięsień kulszowo-jamisty.
Narządyukład mięśniowy
Tętnicegałęzie tętnicy kroczowej
Nerwynerwy kroczowe S2-S4

Mięsień kulszowo-jamisty (łac. musculus ischiocavernosus ang. ischiocavernosus muscle) – jeden z mięśni krocza, współtworzy przeponę moczowo-płciową.

Mężczyźni

U mężczyzn jest to niewielki parzysty mięsień. Cechuje się wydłużonym kształtem z częścią mięśniową na środku oraz częścią ścięgnistą na obu końcach. Rozpoczyna się na przyśrodkowej powierzchni guza kulszowego i na więzadle krzyżowo-guzowym. Często jest silnie połączony z mięśniem poprzecznym powierzchownym krocza. Część włókien mięśnia kieruje się do przodu na powierzchnię przyśrodkową i dolną prącia, a część do przodu na powierzchnię boczną i grzbietową i kończy się w błonie białawej. Niektóre pasma na grzbiecie prącia łączą się z włóknami z przeciwnego mięśnia i obejmują żyłę grzbietową prącia.

Kobiety

U kobiet mięsień jest słabo rozwinięty i przeważnie ścięgnisty. Leży na odnodze łechtaczki, działa na ciało jamiste łechtaczki podczas jej wzwodu wypychając krew do przodu.

Czynność

U mężczyzn pełni ważną rolę we wzwodzie, poprzez uciskanie na odnogi prącia i wypychanie krwi do przodu. Mięsień współpracuje z mięśniem opuszkowo-gąbczastym.

Unaczynienie i unerwienie

Unaczynienie pochodzi z gałązek tętnicy kroczowej. Unerwienie pochodzi z nerwów kroczowych S2-S4.

Bibliografia

  • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka. T. IV. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1993, s. 404. ISBN 78-83-200-4251-1.
  • Grzegorz H. Bręborowicz (red.): Położnictwo i ginekologia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006. ISBN 83-200-3443-4.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Ischiocavernosus-male.png
Ischiocavernosus muscle (male)
Ischiocavernosus-female.png
Ischiocavernosus muscle (female)