Mięsień ramienny
Mięsień ramienny (łac. musculus brachialis) – silny mięsień, zginacz przedramienia, położony na przedniej powierzchni kości ramiennej pod mięśniem dwugłowym ramienia.
Budowa
Przyczep początkowy znajduje się na przedniej powierzchni dolnej połowy kości ramiennej oraz w przegrodach międzymięśniowych (przyśrodkowej i bocznej). W górnej części obejmuje przyczep dystalny mięśnia naramiennego. Mięsień zrasta się częściowo z torebką stawu łokciowego. Biegnąc w dół przyczepia się poprzez ścięgno do guzowatości kości łokciowej.
Funkcja
Silny zginacz przedramienia w stawie łokciowym. Wrośnięte w torebkę włókna napinają ją, uniemożliwiając wklinowanie się jej do stawu. Funkcja zgięcia przedramienia nie jest zależna od supinacyjnego ustawienia przedramienia jak to ma miejsce w przypadku mięśnia dwugłowego ramienia.
Unaczynienie
- tętnice poboczne łokciowe
- gałęzie mięśniowe tętnicy ramiennej
- tętnica promieniowa wsteczna
Unerwienie
- nerw mięśniowo-skórny – C5-7
Bibliografia
Anatomia człowieka, t.1, Anatomia ogólna kości, stawy i więzadła, mięśnie; Michał Reicher; wyd. XI (VII), Warszawa 1999; ISBN 83-200-2375-0
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.
Media użyte na tej stronie
The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.
Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.Autor: Anatomography, Licencja: CC BY-SA 2.1 jp
Brachialis muscle.
Autor: Anatomography, Licencja: CC BY-SA 2.1 jp
Brachialis muscle.