Mi-12

Mi-12
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 ZSRR

Producent

Biuro konstrukcyjne Michaiła Mila

Typ

Śmigłowiec

Konstrukcja

śmigłowiec o napędzie turbowałowym, 2 wirniki główne

Załoga

6–10

Historia
Data oblotu

1968

Dane techniczne
Napęd

4 × silnik turbowałowy Sołowiew D-25VF

Moc

4 × 4780 kW (6500 KM)

Wymiary
Średnica wirnika

2 × 35 m

Długość

37 m

Wysokość

12,5 m

Masa
Własna

60 000 kg

Startowa

105 000 kg

Osiągi
Prędkość maks.

260 km/h

Prędkość ekonomiczna

240 km/h

Zasięg

800 km

Dane operacyjne
Użytkownicy
 ZSRR

Mi-12 (ros. Ми-12, oznaczenie NATO Homer) – największy na świecie prototypowy śmigłowiec, jaki kiedykolwiek wzniósł się w powietrze. Został zaprojektowany w radzieckim biurze Michaiła Mila. Powstały dwie sztuki tej maszyny. Pierwszą zbudowano w 1965 i oblatano 1968 r. Pierwszy lot trwał jedynie kilkanaście sekund, doszło do „rozhuśtania” się kadłuba w płaszczyźnie pionowej z powodu nakładania drgań własnych od zespołu napędowego na wiotkie wysięgniki i podwieszony pod nimi kadłub. Druga została zaprezentowana na salonie lotniczym w Paryżu w 1971 r.

6 sierpnia 1969 r. śmigłowiec Mi-12 uniósł ładunek o masie całkowitej 44 205 kg na wysokość 2255 m, jest to światowy rekord udźwigu przez śmigłowiec.

Jego układ konstrukcyjny okazał się nieudany. Zawieszenie silników z przekładniami i wirnikami nośnymi na wysięgnikach było powodem wielu problemów. Do tego dochodziła niewystarczająca stateczność podłużna. Michaił Mil przyjął taki układ z dwóch powodów:

  • znane były problemy konstrukcyjno-użytkowe śmigłowca Jak-24 zbudowanego w układzie podłużnym i główny konstruktor chciał tych problemów uniknąć;
  • w okresie prac nad Mi-12 nie było w ZSRR silników śmigłowcowych, które dysponowałyby mocą ponad 10 000 KM, dlatego maszyna musiała mieć 4 silniki i – wobec dużych problemów z jedną przekładnią dla 4 silników – zastosowano układ dwuwirnikowy właśnie o układzie poprzecznym.

Poza lotami rekordowymi i prezentacyjnymi maszyna ta nie była praktycznie używana. Historia Mi-12 przypomina historię innej konstrukcji lotniczej ZSRR, samolotu Tu-144, który też był projektowany w pośpiechu, bardziej dla celów rekordowo-prestiżowych, gdzie też zastosowano niewłaściwe – dla takiej konstrukcji – technologie i słabej jakości materiały i co było przyczyną licznych awarii i problemów. Obaj konstruktorzy (Michaił Mil i Andriej Tupolew) niepowodzenia w tych konstrukcjach przypłacili swoim zdrowiem.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Aeroflot Mil V-12 (Mi-12) Groningen Airport.jpg
Autor: Groningen Airport-Eelde, Licencja: GFDL
Aeroflot Mil V-12 (Mi-12) at Groningen Airport. This very rare and unusual bird was nicknamed "Homer" by the NATO and is by far one of the most exotic aircraft ever to have passed through the airport. It was accompanied by Mil Mi-8 CCCP-11097, both aircraft on their way to the Le Bourget airshow. Because they were not allowed to fly over West Germany (Cold War issues), they had to re-route via Denmark and also The Netherlands to take on fuel. Currently, this airframe is preserved at the Air Force museum in Monino, Russia.