Miasto Króla
Miasto Króla – powieść Gerarda Górnickiego napisana w Poznaniu w latach 1973-1974[1] i opublikowana po raz pierwszy przez Wydawnictwo Poznańskie w 1974 z okładką zaprojektowaną przez Józefa Petruka[2].
Powieść opowiada o losach Adama Króla z Chodzieży[3], który znajduje się we wrześniu 1939 w Kłecku[4] i bierze udział w dwudniowej bohaterskiej obronie tego miasta przed wojskami hitlerowskimi. Powieść przybliża sylwetkę porucznika rezerwy, kierownika kłeckiego Banku Ludowego, Jana Lapisa, który kierował obroną po wycofaniu regularnych wojsk polskich[5]. Opisana jest także masakra ludności cywilnej, która broniła miasta. Osobny wątek stanowi miłość Adama Króla do Anny - mieszkanki Kłecka, a także działania podejmowane przez piętnastoletniego Bolka uczestniczącego w obronie miasta[6].
Końcowy akt stanowi opis egzekucji na niemieckim oficerze, który dokonał się rękami Króla w nieokreślonym mieście nad Wisłokiem, gdzie wysiedlono polskich mieszkańców Kłecka, a który miał być symboliczną zemstą na kłeckim Niemcu - Zygfrydzie, winnym cierpienia Polaków w rodzinnym mieście[7].
Przypisy
- ↑ Gerard Górnicki, Miasto Króla, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1974, s.120
- ↑ Gerard Górnicki, Miasto Króla, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1974, s.4
- ↑ Gerard Górnicki, Miasto Króla, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1974, s.11
- ↑ Gerard Górnicki, Miasto Króla, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1974, s.8
- ↑ Gerard Górnicki, Miasto Króla, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1974, s.15
- ↑ Gerard Górnicki, Miasto Króla, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1974, s.23
- ↑ Gerard Górnicki, Miasto Króla, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1974, s.119