Michał Zadara

Michał Zadara
Data i miejsce urodzenia

19 października 1976
Warszawa

Narodowość

polska

Język

polski

Alma Mater

Swarthmore College

Dziedzina sztuki

teatr

Epoka

XXI w.

Michał Zadara (ur. 19 października 1976 w Warszawie) – reżyser teatralny.

Życiorys

W wieku trzech lat wyjechał z rodzicami do Austrii, a potem do Niemiec Zachodnich. Chodził do anglojęzycznych szkół. W 1994 zaczął studia w zakresie nauk politycznych w Swarthmore College, niedaleko Filadelfii (Stany Zjednoczone). Po dwóch latach wziął urlop w Swarthmore i studiował przez semestr reżyserię na Akademii Teatralnej w Warszawie, a potem oceanografię w Sea Education Association w Massachusetts. Po powrocie do Swarthmore zmienił kierunek studiów, i ostatecznie skończył studia w zakresie teatru oraz nauk politycznych z wyróżnieniem w 1999.

Po studiach przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie pracował jako asystent public relations, stolarz scenograficzny, oraz informatyk. Tam też zrealizował jeden spektakl w teatrze off-off-Broadway Collective Unconscious.

W 2000 wrócił do Polski. Po nieudanym egzaminie na reżyserię na krakowską PWST był asystentem i współpracownikiem Małgorzaty Szczęśniak w Teatrze Rozmaitości. W 2001 rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Dramatu na PWST w Krakowie.

Od 2004 reżyserował w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym w Warszawie, Współczesnym w Szczecinie, Maxim Gorki w Berlinie, Habima w Tel Awiwie.

Nominowany do Paszportów Polityki w latach 2006 i 2007, laureat tej nagrody za 2007 rok. W 2014 został uhonorowany Nagrodą im. Konrada Swinarskiego za reżyserię „Zbójców” F. Schillera w Teatrze Narodowym w Warszawie[1].

Przedstawienia

Inne

Nagrody

Przypisy

  1. Michał Zadara. Culture.pl. [dostęp 2018-08-12].
  2. Nagroda im. Konrada Swinarskiego. Miesięcznik „Teatr”. [dostęp 2022-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-11-06)].

Linki zewnętrzne