Michałówka (struga)

Michałówka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Źródło
MiejsceRabowice
Współrzędne

52°22′59″N 17°06′32″E/52,383056 17,108889

Ujście
Recypient

Kopel w Koninku

MiejsceKopel
Współrzędne

52°18′50″N 17°01′19″E/52,313889 17,021944

Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Michałówkaciek na terenie gminy Swarzędz, gminy Kórnik i częściowo w Poznaniu. Prawy dopływ Kopli.

Przebieg

Źródło znajduje się na terenie gminy Swarzędz, wśród pól w okolicach wsi Rabowice[1]. Początkowo ciek kieruje się na zachód w kierunku Zalasewa a następnie skręca na południowy zachód w kierunku Garbów, gdzie przecina drogę powiatową Swarzędz-Tulce (dawna droga wojewódzka 433). Następnie dochodzi do Wschodniego Klina Zieleni a potem kieruje się na południe przepływając pod autostradą A2 i w okolicach Jaryszek pod drogą ekspresową S11. Wkrótce potem tuż obok linii kolejowej nr 272 wpada do Kopli[2] w Koninku.

Przyroda

Dolina Michałówki stanowi fragment pierścienia zieleni Poznania, na zakończeniu wschodniego jej klina. Dominują tu łąki i bory z sosną zwyczajną. W warstwie krzewów rośnie m.in. czeremcha amerykańska, dereń świdwa, bez czarny, bez koralowy, a także (niżej) różne gatunki rodzaju jeżyna, np. malina właściwa oraz jeżyna popielica. Bogata jest flora mchów, a najpowszechniejszy jest rokietnik pospolity. Występują też zarośla olszowe. Wzdłuż samego cieku dominuje roślinność łąkowa, np. wiązówka błotna, ostrożeń błotny, ostrożeń warzywny, czy firletka poszarpana. W okolicy Spławia, jeszcze w latach 60. XX wieku rosły unikalne dla Polski storczyki (później nie znajdowane): kukawka, cuchnący, samczy i drobnokwiatowy[3].

W dolinie licznie występują jeże, lisy, sarny, wiewiórki, a także dziki. Sporadycznie dostrzegano tu łosie. Z ptaków bytują tu m.in.: skowronek, pliszka żółta, czajka, przepiórka i kuropatwa. Derkacze, krwawodzioby, kuliki wielkie i rycyki notowane są tylko z niektórych roczników. Gniazdują tu natomiast gąsiorki[3]. Stwierdzono także występowanie bociana czarnego, jastrzębia zwyczajnego i myszołowa[4].

Stan czystości wód Michałówki nie został dotąd dokładnie zbadany, jednak określany jest jako zanieczyszczony. Wody cieku ulegają degradacji głównie na skutek działalności antropogenicznej (składowanie materiałów budowlanych, spływ zanieczyszczonych wód powierzchniowych z pól uprawnych, rozbudowa budownictwa jednorodzinnego). Projektowany jest zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Dolina rzeki Michałówki” (warte zachowania są fragmenty naturalnego krajobrazu, cechujące się istotnymi walorami widokowymi i estetycznymi)[4].

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Poznań County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Poznań County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 52.69 N
  • S: 52.14 N
  • W: 16.43 E
  • E: 17.41 E
Relief Map of Poland.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
Greater Poland Voivodeship Relief location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Relief location map of Greater Poland Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.70 N
  • S: 51.05 N
  • W: 15.68 E
  • E: 19.19 E