Michał (Dahulich)

Michał
Michael Dahulich
Arcybiskup Nowego Jorku i New Jersey
Ilustracja
Kraj działaniaStany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia29 sierpnia 1950
Johnson City
Biskup Nowego Jorku i New Jersey
Okres sprawowaniaod 2009
Wyznanieprawosławne
KościółKościół Prawosławny w Ameryce
InkardynacjaDiecezja Nowego Jorku i New Jersey
Śluby zakonne30 marca 2010
Diakonat3 lutego 1973
Prezbiterat4 lutego 1973
Nominacja biskupia22 września 2009
Chirotonia biskupia8 maja 2010
Sukcesja apostolska
Data konsekracji8 maja 2010
MiejscowośćNew Jersey
MiejsceSobór Świętych Piotra i Pawła
KonsekratorJonasz (Paffhausen)

Michał, imię świeckie Michael George Dahulich (ur. 29 sierpnia 1950 w Johnson City) – biskup Kościoła Prawosławnego w Ameryce.

Życiorys

Urodził się w głęboko religijnej rodzinie prawosławnej. Szczególny wpływ na niego miała matka, która od dzieciństwa czytała mu Biblię i żywoty świętych. W wieku 14 lat, modląc się przed ikoną Matki Bożej, złożył prywatny ślub, iż w każdych okolicznościach będzie służył Kościołowi. W 1969 rozpoczął naukę w seminarium duchownym Chrystusa Zbawiciela w Johnstown. W 1972 ukończył studia w seminarium. W czasie nauki poznał Deborah Sandak, z którą ożenił się 21 stycznia 1973 w soborze Chrystusa Zbawiciela w Johnstown. 3 lutego 1973 przyjął święcenia diakońskie, zaś 4 lutego – kapłańskie w tej samej świątyni. Podlegał jurysdykcji Amerykańskiej Karpato-Rusińskiej Diecezji Patriarchatu Konstantynopolitańskiego.

18 lutego tego samego roku został wyznaczony na proboszcza placówki misyjnej Świętych Piotra i Pawła w Homer City. Dwa dni później jego żona zginęła w wypadku samochodowym, zaś on był przez trzy miesiące hospitalizowany. Do pracy duszpasterskiej wrócił w czerwcu tego samego roku. Kontynuował studia; uzyskał dyplom z filozofii w Saint Vincent College w Latrobe, następnie zaś tytuł magistra i doktora teologii na Uniwersytecie Duquesne w Pittsburghu.

Po ukończeniu studiów został wykładowcą etyki, homiletyki i Pisma Świętego w seminarium w Johnstown. Przez 13 lat był również kapłanem w Homer City, przyczyniając się do wzrostu liczby wiernych placówki misyjnej i uzyskania przez nią statusu parafii. Pracował również w piśmie The Orthodox Messenger. W 1985 został przeniesiony do parafii Ducha Świętego w Phoenixville, gdzie pracował przez kolejne 16 lat. Był również dziekanem dekanatu środkowego Atlantyku oraz zasiadał w Komisji Ekumenicznej Stałej Komisji Biskupów Prawosławnych Ameryki.

W 1993 arcybiskup Filadelfii Kościoła Prawosławnego w Ameryce Herman (Swaiko) zaproponował mu podjęcie pracy wykładowcy w seminarium św. Tichona w South Canaan. Ks. Dahulich przyjął tę propozycję. W 2001 przeszedł w związku z tym w jurysdykcję Kościoła Prawosławnego w Ameryce. W seminarium wykładał etykę, homiletykę, Stary i Nowy Testament oraz teologię pastoralną. Od 2002 do 2010[1]był jego dziekanem.

Biskup

24 sierpnia 2009 zjazd wiernych i duchowieństwa diecezji Nowego Jorku i New Jersey przedstawił jego kandydaturę na biskupa diecezjalnego. 22 września tego samego roku Sobór Biskupów Kościoła Prawosławnego w Ameryce udzielił mu oficjalnej nominacji biskupiej. 23 października 2009 ks. Dahulich złożył śluby zakonne w riasofor przed metropolitą całej Ameryki i Kanady Jonaszem. Ten sam duchowny przyjął od niego śluby małej schimy 30 marca 2010. Następnego dnia nadał mu godność archimandryty i nagrodził go mitrą.

8 maja 2010 miała miejsce jego chirotonia na biskupa Nowego Jorku i New Jersey.

9 lipca 2012 mianowany tymczasowym administratorem Kościoła Prawosławnego w Ameryce (razem z arcybiskupem Detroit Nataniel jako jego locum tenens), wobec rezygnacji z urzędu metropolity waszyngtońskiego Jonasza[2]. W czasie XVII Soboru Wszechamerykańskiego, który miał za zadanie dokonać wyboru nowego metropolity, biskup Michał był jednym z kandydatów, którzy zmierzyli się w drugiej turze głosowania. Uzyskał 317 głosów, przegrywając z biskupem Filadelfii Tichonem, popartym przez 355 delegatów[3].

W 2015 otrzymał godność arcybiskupa.

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Michael (Dahulich).jpg
Autor: Ted, Licencja: CC BY-SA 2.0
Bishops Michael, Melchisedek, Nikon