Michał III z Anchialos

Michał III
Μιχαὴλ Γ'
Ilustracja
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC BY-SA 2.5

Pieczęć Michała III
Kraj działaniaCesarstwo Bizantyńskie
Data śmiercimarzec 1178
Patriarcha Konstantynopola
Okres sprawowania1170–1177/1178(?)
Wyznanieprawosławne
KościółPatriarchat Konstantynopolitański
Wybór patriarchy1170

Michał III z Anchialos, gr. Μιχαὴλ Γ', Michaēl III (zm. w marcu 1178) – patriarcha Konstantynopola w latach 1170–1177/1178(?).

Życiorys

Przed objęciem urzędu patriarchy Michał zajmował stanowiska referendariosa, epi tou sakelliou, protekdikosa, a wreszcie hýpatosa ton philosóphōn (ὕπατος τῶν φιλοσόφων, „szefa filozofów”)[1]. Jako kierownik wydziału filozoficznego potępiał neoplatoników i zalecał jako antidotum studia nad pracami przyrodniczymi Arystotelesa[2].

Na początku swego urzędowania Michał III był zmuszony interweniować w sporze chrystologicznym. W 1170 r. zwołał synod, który potępił Konstantyna z Kerkyry i jego zwolennika, Jana Irenika jako kryptomonofizytów. Obaj, za Demetriuszem z Lampi, odmawiali zastosowania zdania z J 14, 28 (Ojciec większy jest ode Mnie) do rozróżnienia między boskością a człowieczeństwem Chrystusa. Uważali oni, że tekst ten opisywał cechy Trójcy Świętej, w której ojcostwo było z definicji „większe” od synostwa. Twierdzili, że człowieczeństwo Chrystusa jest przebóstwione i jest całkowicie „jednym” z boskością, a może być odróżnione od Jego boskości, zgodnie z postanowieniami soboru z 553 r., jedynie „w naszym umyśle”. Dlatego nie może być w żaden sposób „mniejsze” od boskości. Kierowany przez Michała III synod odrzucił ten pogląd i potwierdził raz jeszcze decyzje soborów chalcedońskiego i konstantynopolitańskiego II, głosząc, że boskość Jezusa jest hipostatycznie zjednoczona z Jego realnym i aktywnym człowieczeństwem, „stworzonym, dającym się opisać i śmiertelnym". Od takiego człowieczeństwa boskość jest na pewno „większa”[3].

Z inicjatywy Michała III podjętej wspólnie z cesarzem, Teodor Balsamon dokonał uzgodnienia prawodawstwa kościelnego i cesarskiego[4].

Zachowała się częściowo korespondencja Michała III z cesarzem Manuelem I[5]. Inne dokumenty przypisywane Michałowi III, w tym korespondencja z papieżem Aleksandrem III, są XIII-wiecznymi apokryfami, przypisanymi temu patriarsze[6]. Michał III był opiekunem młodego Michała Choniaty, który napisał, zachowane enkomium ku jego czci[7]. Michał III zmarł w marcu 1178 r.[a][8]

Uwagi

  1. Encyklopedia katolicka podaje jako datę śmierci Michała III rok 1177.

Przypisy

Bibliografia

  • Venance Grumel, « La chronologie des patriarches de Constantinople de 1111 à 1206 », W: Études byzantines, tom 1, 1943, ss. 250–270.
  • J.M. Hussey: The Orthodoox Church in the Byzantine Empire. Oxford: University Press, 1986.
  • Alexander Kazhdan: Oxford Dictionary of Byzantium. Oxford: University Press, 1991. ISBN 978-0-19-504652-6.
  • Paul Magdalino: The Empire of Manuel Komnenos. Cambridge: University Press, 1993.
  • John Meyendorff: Teologia bizantyjska. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 1984. ISBN 83-211-0451-7.

Media użyte na tej stronie

Seal of Patriarch Michael III of Anchialos.jpg
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC BY-SA 2.5
Michael III (of Anchialos), Patriarch of Constantinople. January 1170-March 1178 AD. Lead 44mm Seal (53.98 gm). The Virgin Platytera, nimbate, wearing chiton and maphorion, seated facing on an arched thokos of six legs, holding the infant Christ (also nimbate) in her lap, who is clad in a chiton and himation; MR-QV / MIXAHL/ELEwQVARCI/EPICKOPOC KwN/POLEwCNE[AC]/RwMHCKAI[OI]/KoMENIKO[C]/PRIARCHC, inscription in six lines. Zacos II, 26; Laurent V/1, 24. Good VF, nice brown and black patina, mild porosity. Rare.