Michał Michalski (kontradmirał)

Michał Michalski
kontradmirał kontradmirał
Data i miejsce urodzenia

3 sierpnia 1952
Kazimierz

Przebieg służby
Siły zbrojne

 Marynarka Wojenna
 Marynarka Wojenna

Jednostki

Sztab Marynarki Wojennej
8 Flotylla Obrony Wybrzeża
2 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych
ORP „Kołobrzeg”

Stanowiska

szef Sztabu Marynarki Wojennej

Główne wojny i bitwy

nie brał udziału

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Michał Michalski (ur. 3 sierpnia 1952) – polski kontradmirał i inżynier techniki nawigacji, morski oficer pokładowy okrętów rakietowych, w 1971 rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej, dowodził ORP „Kołobrzeg”, 2 dywizjonem Kutrów Rakietowo-Torpedowych oraz 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża, w latach 2006-2007 był szefem Sztabu Marynarki Wojennej.

Wykształcenie

Michał Michalski urodził się 3 sierpnia 1952 w Kazimierzu. W latach 1971-1975 ukończył studia na Wydziale Pokładowym w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni i uzyskał tytuł inżyniera nawigatora statku morskiego. Jest również absolwentem Wojskowej Akademii Narodowej Armii Ludowej NRD (1982-1986) oraz Akademii Dowodzenia Związkowych Sił Zbrojnych RFN (1994).

Służba wojskowa

Po promocji oficerskiej w 1975 został skierowany do 2 dywizjonu Kutrów Rakietowo-Torpedowych w Gdyni, gdzie pełnił służbę na kutrach rakietowych projektu 205. Początkowo był dowódcą działu na ORP „Darłowo”, a następnie awansował na zastępcę dowódcy okrętu na tej jednostce. Od 1978 dowodził ORP „Kołobrzeg”. W 1981 przeszedł do dowództwa 2 dywizjonu Kutrów Rakietowo-Torpedowych i pracował kolejno jako oficer nawigacyjno-szkoleniowy oraz szef Sztabu - zastępca dowódcy dywizjonu. W latach 1988–1990 pełnił funkcję dowódcy 2 dywizjonu Kutrów Rakietowo-Torpedowych. Następnie był szefem Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego - zastępcą szefa Sztabu w 3 Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Gdyni. W 1994 został w Oddziale Operacyjnym Sztabu Marynarki Wojennej w Gdyni szefem Wydziału Analiz Ekonomiczno-Wojskowych, a w 1996 objął obowiązki szefa Sztabu - I zastępcy dowódcy 3. Flotylli Okrętów. W 1999 powrócił do Sztabu Marynarki Wojennej na stanowisko szefa Oddziału Operacyjnego, a od 2000 szefa Oddziału Operacyjnego - zastępcy szefa Zarządu operacji Morskich G-3.

W latach 2002–2005 dowodził 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża im. Wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu, po czym wyznaczono go zastępcą szefa Sztabu w Dowództwie Marynarki Wojennej. Od stycznia 2006 był pełniącym obowiązki szefem Sztabu Marynarki Wojennej, a w grudniu 2006 został zatwierdzony na tym stanowisku z etatem wiceadmirała. W dniu 15 sierpnia 2007 kontradm. Michała Michalskiego przeniesiono do dyspozycji dowódcy Marynarki Wojennej adm. floty Romana Krzyżelewskiego.

Awansował kolejno na stopnie oficerskie:

Odznaczenia

Bibliografia

  • Płk Mariusz Jędrzejko, ppłk Marek Paszkowski, mjr Mariusz Krogulski, Generałowie i admirałowie III Rzeczypospolitej (1989-2002), Wydawnictwo Von Borowiecky. Warszawa 2002, ISBN 83-87689-46-7

Przypisy

Media użyte na tej stronie

POL Złoty Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny BAR.svg
Baretka: Złoty Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
POL Srebrny Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny BAR.svg
Baretka: Srebrny Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
POL Brązowy Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny BAR.svg
Baretka: Brązowy Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
POL Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju BAR.svg
Baretka: Srebrny Medal "za Zasługi dla Obronności Kraju".
POL PMW pagon1 kontradmiral infobox.svg
Naramiennik kontradmirała Marynarki Wojennej RP.
POL Marynarka Wojenna.svg
Orzeł Marynarki Wojennej RP
Naval Ensign of Poland.svg
Bandera wojenna Rzeczypospolitej Polskiej. Oparta na Image:Flag of Poland (state).svg. Zgodnie z decyzją podjętą w tym głosowaniu, symboliczne użycie polskiej flagi/godła powinno być oparte o uproszczone kolory HTML: white (#ffffff) i crimson (#dc143c).
Naval Ensign of Poland (1980-1993).svg
Bandera wojenna Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Oparta na File:Naval Ensign of Poland.svg i File:Herb PRL.svg. Używana oficjalnie do 1990 roku - a więc także przez Marynarkę Wojenną III RP.