Michał Okurzały

Michał Okurzały
kapral kapral
Data i miejsce urodzenia

28 kwietnia 1919
Biały Potok

Data i miejsce śmierci

2 sierpnia 1944
Głusiec

Przebieg służby
Lata służby

1940–1944

Siły zbrojne

KURICA.png Armia Berlinga

Jednostki

kompania łączności

Stanowiska

radiotelegrafista

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Walecznych (1943–1989) Krzyż Bitwy pod Lenino
Kurhan kaprala Michała Okurzałego w Zajezierzu

Michał Okurzały (ur. 28 kwietnia 1919 w Białym Potoku, zm. 2 sierpnia 1944 w rejonie wsi Głusiec) – członek Związku Strzeleckiego[1], kapral ludowego Wojska Polskiego, uczestnik II wojny światowej[2].

Życiorys

Michał Okurzały pochodził z patriotycznej rodziny mieszkającej na Podolu. Podczas II wojny światowej, w październiku 1940 roku powołany został do Armii Czerwonej, w grudniu 1942 roku przeniesiono go w okolice Stalingradu, gdzie wziął udział w obronie miasta[1]. W 1943 roku zgłosił się do ludowego Wojska Polskiego formowanego w ZSRR, w obozie nad Oką. Uczestniczył w bitwie pod Lenino, jako radiotelegrafista w kompanii łączności 2 pułku piechoty 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Po bitwie pod Lenino służył jako łącznościowiec w baterii dział 76 mm 2 pułku piechoty. Michał Okurzały zginął bez wieści w czasie forsowania Wisły w rejonie Górnego Dęblina, a jego miejsce pochówku jest do dziś nieznane.

Pułkownik w stanie spoczynku Jerzy Lewandowski był świadkiem śmierci Okurzałego. Latem 1944 roku podczas forsowania Wisły pod Dęblinem przez siły 2 pułku piechoty na przyczółku w rejonie wsi Głusiec kierował ogniem polskiej artylerii poprzez radiostację. Okrążony przez Niemców, widząc śmierć kolegów, nie poddał się, lecz skierował ogień na siebie. Zginął, a wraz z nim wielu wrogów. Pułkownik Lewandowski (wówczas również telegrafista w sztabie) znał Okurzałego osobiście i słyszał jego ostatnią rozmowę z dowódcą: „Niemcy nas okrążyli. Atakują ze wszystkich stron. Bijcie na mnie! Niech żyje Polska!”.

Upamiętnienie

Imię Michała Okurzałego nosi (nosiło) kilka szkół (między innymi szkoły podstawowe w Tąpkowicach, Zagórowie i Zajezierzu) oraz ulice w wielu polskich miastach.

2 sierpnia 1966 roku Minister Obrony Narodowej nadał imię szeregowego Michała Okurzałego 2 Ośrodkowi Rozpoznania Radioelektronicznego w Przasnyszu[3].

Odznaczenia

Przypisy

  1. a b Nasz patron. Szkoła Podstawowa im. Michała Okurzałego w Zagórowie. [dostęp 2022-08-26]. (pol.).
  2. Sobczak 1975 ↓, s. 399.
  3. Rozkaz Nr Pf 32/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 sierpnia 1966 r. w sprawie nadania imienia i ustanowienia dorocznego święta 2 Ośrodka Rozpoznania Radioelektronicznego (Dziennik Rozkazów Tajnych MON Nr 8, poz. 38).

Bibliografia

  • Mała Encyklopedia Wojskowa, tom II (K – P), Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1970.
  • Kazimierz Sobczak: Encyklopedia II wojny światowej. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo MON, 1975.

Media użyte na tej stronie

KURICA.png
Orzeł tzw. wzór 43 (piastowski) noszony m.in. na czapkach przez żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Popularnie nazywany przez żołnierzy kuricą, kurą czy też wroną.
Naramiennik Kapral.svg
Naramiennik kaprala Wojsk Lądowych RP.
POL Krzyz Bitwy pod Lenino BAR.png
Baretka Krzyża Bitwy pod Lenino
Kurhan kpr. Michała Okurzałego w Zajezierzu - 01.jpg
Autor: Jolanta Dyr, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kurhan kpr. Michała Okurzałego w Zajezierzu