Michał Pełczyński

Michał Pełczyński
Ilustracja
generał brygady
Data i miejsce urodzenia8 września 1775
Imbramowice
Data i miejsce śmierci3 maja 1833
Poschła
Przebieg służby
Główne wojny i bitwywojny polsko-rosyjskiej, Wojny przeciwko Prusom, Austrii i Rosji, Bitwa pod Lipskiem.
Odznaczenia
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari Order św. Włodzimierza IV klasy
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari, nadany za kampanię 1813 Michałowi Pełczyńskiemu

Michał Pełczyński (ur. 8 września 1775 w Imbramowicach, w pow. olkuskim, zm. 3 maja 1833 w Poschle) – topograf, generał brygady Wojska Polskiego.

Życiorys

Wojna polsko-rosyjska

Michał Pełczyński podczas wojny polsko-rosyjskiej w 1792, jako konstruktor inżynier znajdował się w grupie pułkownika Sierakowskiego, rozpoznającej tereny Wołynia i Kijowszczyzny. Walczył pod Dubienką. Brał udział w obronie Warszawy, został ranny podczas obrony lasku powązkowskiego. Po rozproszeniu się resztek Wojska Polskiego w 1794 pod Radoszycami przerwał służbę wojskową.

Wojny przeciwko Prusom, Austrii i Rosji

Ponownie zaciągnął się do wojska w 1806 w stopniu kapitana, przydzielony do 2 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego. Walczył przeciwko Prusom w czasie drugiego oblężenia Grudziądza, a w roku 1809 przeciwko Austrii. 16 lipca 1810 awansował na szefa szwadronu adiutanta polowego gen. dyw. Ludwika Kamienieckiego. Przy jego boku odbył kampanię przeciwko Rosji w roku 1812. W czasie kampanii niemieckiej w 1813 roku, przydzielony został do sztabu VIII korpusu Wielkiej Armii. Brał udział w bitwach pod Gabel, Lobau i Borna. Za tę kampanie odznaczony został Złotym Krzyżem Virtuti Militari. W bitwie pod Lipskiem, lekko ranny, dostał się do niewoli. Zwolniony, powrócił do kraju.

Służba po wojnie

22 stycznia 1815 roku. otrzymał przydział w stopniu majora do Kwatermistrzostwa Generalnego Wojska Polskiego. Przeprowadził wraz z kapitanem Franciszkiem Valentinem d’Hauterive rozpoznanie granicy pruskiej od Warty do Śląska. Awansował na podpułkownika, a w 1820 roku na pułkownika. W pierwszych latach istnienia Kwatermistrzostwa poszczególni oficerowie z braku stałego zatrudnienia przydzieleni byli do sztabów dywizji.

W latach 1816–1817 Pełczyński został odkomenderowany do sztabu 2 dywizji piechoty. Jako oficer Kwatermistrzostwa brał udział w pracach topograficznych. W roku 1819 na żądanie władz rosyjskich, Kwatermistrzostwo zajmowało się zbieraniem materiałów do dokładnego wykreślenia mapy Królestwa Polskiego, województw i obwodów na arkuszach nowego wydania mapy Semitopograficzeskaja karta inostrannych władienij po zapadnoj granice Rossijskoj Imperii... (skala 1:252 000) Po wykonaniu tych prac Pełczyński otrzymał Order św. Włodzimierza czwartej klasy. Z powodu złego stanu zdrowia, 30 stycznia 1830 otrzymał na własną prośbę dymisję w stopniu generała brygady. W 1830 roku został nagrodzony Znakiem Honorowym za 20 lat służby[1].

Zmarł w roku 1833, pochowany w Parysowie.

Życie prywatne

Ożeniony z Izabelą z Moszkowskich, miał 3 synów i córkę: Michała Edwarda Feliksa, Marię (poślubiła Grzegorza Baranieckiego, matka Mariana Baranieckiego), Hipolita Józefa i Aleksandra Macieja Kazimierza. Synowie w roku 1845 otrzymali potwierdzenie praw szlachectwa, na podstawie posiadania stopnia oficerskiego przez ich ojca. Wymienione ordery są wystawione na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jego prawnukiem był Tadeusz Pełczyński, generał brygady WP.

Akt zgonu Michała Pełczyńskiego:

„Działo się w Parysowie dnia 6 maja tysiąc ośmset trzydziestego trzeciego roku o godzinie trzeciey po południu. Stawili się Piotr Soćko – organista mający lat czterdzieści i Michał Król Dziad Szpitalny mający lat sześćdziesiąt siedm, obydway z Paryssowa – I oświadczyli że dnia trzeciego bieżącego miesiąca i roku o godzinie piątej z rana we wsi Poschli umarł Jaśnie Wielmożny Michał Pełczyński, Jenerał Brygady byłych Woysk Polskich, piędziesiąt ośm lat mający, mąż pozostałej Izabelli z domu Maszkowskich, o imionach Jego rodziców stawający nie są wiadomi. Po przekonaniu się na ocznie o zeyściu Pełczyńskiego. (...) Akt ten stawającym przeczytany przez nas i Piotra Soćka podpisany został, drugi świadek – Michał Król pisać nie umie. Xsiądz Kazimierz Wasniewski – Kanonik Podlaski Proboszcz Parysowski”

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

RUS Order św. Włodzimierza (baretka).svg
Baretka Orderu św. Włodzimierza.
Golden Cross of Virtuti Militari Order from 1813.png
Autor: Maciej Szczepańczyk, Licencja: CC BY 3.0
Golden Cross of Virtuti Militari Order from 1813