Michał Sarnowski

Michał Sarnowski
Państwo działania

 Polska

Data urodzenia

1952

doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: językoznawstwo słowiańskie
Alma Mater

Uniwersytet Wrocławski

Doktorat

25 czerwca 1985

Habilitacja

6 lipca 1999

Uczelnia

Uniwersytet Wrocławski

Michał Władysław Sarnowski (ur. 1952) – polski filolog, specjalizujący się w językoznawstwie słowiańskim, polsko-rosyjskich stosunkach językowych; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim.

Życiorys

Po ukończeniu kolejno szkoły podstawowej oraz średniej podjął studia na kierunku filologia o specjalności filologia rosyjska na Uniwersytecie Wrocławskim, które ukończył w 1977 roku. Bezpośrednio po studiach podjął pracę na stanowisku asystenta w macierzystym Instytucie Filologii Słowiańskiej[1]. W 1985 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy pt. Leksykalizacja deminutywów i funkcjonowanie deminutywów pozornych we współczesnym języku rosyjskim (w porównaniu z językiem polskim), napisanej pod kierunkiem prof. Antoniego Furdala[2]. Wraz z nowym stopniem otrzymał stanowisko adiunkta. W 1999 roku nadano mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa na podstawie rozprawy pt. Przestrzeń komunikacji negatywnej w języku polskim i rosyjskim. Kłótnia jako specyficzna sytuacja komunikacji werbalnej[3]. Niedługo potem otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Wrocławskim[4].

Na Uniwersytecie Wrocławskim poza działalnością naukowo-dydaktyczną pełni szereg istotnych funkcji organizacyjnych. Jest kierownikiem Zakładu Języka Rosyjskiego. Był wicedyrektorem Instytutu Filologii Słowiańskiej ds. dydaktycznych, a następnie prodziekanem ds. dydaktyki i przez dwie kadencje w latach 20052012 dziekanem Wydziału Filologicznego[1].

Zainteresowania naukowe Michała Sarnowskiego koncentrują się wokół problematyki związanej z językoznawstwem słowiańskim, polsko-rosyjskimi stosunkami językowymi[4]. Do jego najważniejszych publikacji należą[5]:

  • Quasi-deminutiwa w języku rosyjskim i polskim, Wrocław 1991.
  • Przestrzeń komunikacji negatywnej w języku polskim i rosyjskim. Kłótnia jako specyficzna sytuacja komunikacji werbalnej, Wrocław 1999.

Przypisy

  1. a b Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 18, Nr 11 (195), listopad 2012, s. 31.
  2. Leksykalizacja deminutywów i funkcjonowanie deminutywów pozornych we współczesnym języku rosyjskim (w porównaniu z językiem polskim) w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2012-12-15].
  3. Przestrzeń komunikacji negatywnej w języku polskim i rosyjskim. Kłótnia jako specyficzna sytuacja komunikacji werbalnej w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2012-12-15].
  4. a b Dr hab. Michał Władysław Sarnowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2012-12-16].
  5. Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie

Linki zewnętrzne


poprzednik:
Władysław Dynak
Dziekan Wydziału Filologicznego UWr
2005-2012
następca:
Marcin Cieński

Media użyte na tej stronie