Michaił Kalinin

Michaił Iwanowicz Kalinin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 listopada 1875
Wierchniaja Trojca, gubernia twerska, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

3 czerwca 1946
Moskwa, RFSRR, ZSRR

1. Przewodniczący Prezydium Rady Najwyższej ZSRR
Okres

od 17 stycznia 1938
do 19 marca 1946

Przynależność polityczna

Wszechzwiązkowa Komunistyczna Partia (bolszewików)

Następca

Nikołaj Szwernik

podpis
Odznaczenia
Order Lenina

Michaił Iwanowicz Kalinin (ros. Михаил Иванович Калинин; ur. 7 listopada?/ 19 listopada 1875 we wsi Wierchniaja Trojca (ujezd korczewski guberni twerskiej), zm. 3 czerwca 1946 w Moskwie) – polityk radziecki, członek partii bolszewików od 1898 r.

Życiorys

Pochodził z rodziny chłopskiej. W 1919 po śmierci Jakowa Swierdłowa został przewodniczącym Ogólnorosyjskiego Centralnego Komitetu Wykonawczego Rad Rosyjskiej FSRR, czyli formalną głową państwa. Od utworzenia ZSRR łączył tę funkcję ze stanowiskiem przewodniczącego Centralnego Komitetu Wykonawczego ZSRR (głowy państwa związkowego). Od roku 1938, czyli od wejścia w życie nowej konstytucji ZSRR, pełnił funkcję Przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. W przeciwieństwie do Swierdłowa był działaczem niewielkiego kalibru i wysunięto go na tak ważny urząd, gdyż był jednym z nielicznych bolszewików pochodzenia chłopskiego. Nazywano go w propagandzie wszechzwiązkowym starostą, ale jego rola była głównie reprezentacyjna.

W roku 1919 został kandydatem (zastępcą członka) Biura Politycznego Komitetu Centralnego RKP(b), a w 1925 roku pełnym członkiem Biura Politycznego.

Początkowo był przeciwny kolektywizacji, ale w końcu pod presją Stalina ją poparł. Stalin tolerował pewną niezależność w wypowiedziach Kalinina, gdyż uważał go za polityka prostolinijnego i chwiejnego, niezdolnego do intryg i w ostateczności zawsze podtrzymującego linię wodza. Niemniej jednak żona Kalinina była aresztowana i więziona w łagrach, skąd zwolniono ją dopiero w latach czterdziestych.

Kalinin został zwolniony kilka miesięcy przed śmiercią z funkcji głowy państwa z powodu choroby.

Kalinin był współodpowiedzialny za wiele masowych zbrodni komunistycznych.

Jego podpis, jak i innych członków politbiura, widniał na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu w 1940.

Na cześć Kalinina przemianowano miasto Królewiec (niem. Königsberg) na Kaliningrad. Również wiele innych miast (Twer) i instytucji dawniej nosiło nazwę od jego nazwiska.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Order of Lenin Ribbon Bar.svg
Ribbon bar for the Soviet decoration Order of Lenin. Drawn by Zscout370.
Signature of Mikhail Kalinin.jpg
Подпись Михаила Ивановича Калинина
Калинин М. И. (1920).jpg
М. И. Калинин, Москва