Michaił Matusowski

Michaił Matusowski
Михаил Львович Матусовский
Data i miejsce urodzenia

23 lipca 1915
Ługańsk

Data i miejsce śmierci

16 lipca 1990
Moskwa

Dziedzina sztuki

literatura

Ważne dzieła

Podmoskiewskie wieczory

Odznaczenia
Order Rewolucji Październikowej Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonej Gwiazdy Medal „Za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945”
Nagrody

Medal State Prize Soviet Union.png Nagroda Państwowa ZSRR (1977)

Michaił Lwowicz Matusowski (ros. Михаил Львович Матусовский, ur. 10 lipca?/ 23 lipca 1915 w Ługańsku, zm. 16 lipca 1990 w Moskwie) – rosyjski poeta i pieśniarz. Najbardziej znany jako autor piosenki Podmoskiewskie wieczory (ros. Подмосковные вечера, muz. Wasilij Sołowjow-Siedoj), wpisanej jako najczęściej śpiewana piosenka do Księgi Rekordów Guinnessa[1].

Biografia

Urodził się w Ługańsku w rodzinie fotografa, w dzieciństwie uczył się muzyki. Nie mając ukończonych 12 lat zadebiutował wierszami w lokalnej gazecie „Ługanskaja Prawda”[2]. Po ukończeniu szkoły budowlanej podjął pracę w fabryce, a jednocześnie wykonywał plakaty dla fabrycznego klubu, karykatury do gazety zakładowej, jak również publikował swoje wiersze w dziennikach i czasopismach oraz z powodzeniem recytował je przed publicznością na wieczorach literackich[3].

Na początku lat trzydziestych wyjechał do Moskwy, gdzie podjął studia w Instytucie Literatury im. Maksyma Gorkiego, uczestnicząc m.in. w zajęciach prowadzonych przez Walentina Asmusa[4]. Na studiach zaprzyjaźnił się z Margaritą Aligier[3] oraz z Konstantinem Simonowem, wspólnie z którym po ukończeniu Instytutu im. Gorkiego w 1939 wstąpił na aspiranturę (odpowiednik studiów doktoranckich)[2] w Moskiewskim Instytucie Filozofii, Literatury i Historii[3]. Również wspólnie z Simonowem wydał w Moskwie książkę „Ługańczanie” (ros. Луганчане, 1939)[2], która była zbiorem opowiadań i wierszy zainspirowanych ich wspólnymi wakacjami w Ługańsku[3]. W tym samym roku został przyjęty do Związku Pisarzy ZSRR[3].

Obrona jego dysertacji na stopień kandydata nauk, zaplanowana na 27 czerwca 1941 została odwołana z powodu ataku Niemiec na ZSRR, który rozpoczął się 22 czerwca. Matusowski został korespondentem wojennym i będąc już na froncie otrzymał telegram, że obronę przeprowadzono bez jego udziału i przyznano mu stopień kandydata nauk filologicznych[3].

Podczas II wojny światowej frontowe gazetki publikowały jego liczne wierszowane felietony, czastuszki i pieśni[4].

Po wojnie nadal pisał wiersze, scenariusze filmów dokumentalnych, a przede wszystkim popularne piosenki, w tym także do filmów. Kompozytorami muzyki jego piosenek byli: Wieniamin Basner, Matwiej Błanter, Aleksandr Cfasman, Tichon Chriennikow, Izaak Dunajewski, Jurij Lewitin, Boris Mokrousow, Aleksandra Pachmutowa, Wasilij Sołowjow-Siedoj, Władimir Szainski[2][3]. Wykonywali je m.in. Mark Bernes, Eduard Chil, Iosif Kobzon, Georg Ots, Andriej Mironow, Marija Pachomienko, Walentina Tołkunowa, Leonid Utiosow[2].

Opublikował szereg zbiorów poezji, w tym dwa wydane podczas wojny[4]. Zmarł w Moskwie i tam został pochowany na Cmentarzu Kuncewskim[5].

Nagrody i odznaczenia

W 1977 otrzymał Nagrodę Państwową ZSRR. Posiadał szereg odznaczeń: Order Rewolucji Październikowej, Order Wojny Ojczyźnianej I klasy (nadany dwukrotnie), Order Czerwonego Sztandaru Pracy (nadany dwukrotnie), Order Czerwonej Gwiazdy[3] oraz medale („Za obronę Moskwy”, „Za zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941–1945”[6]). W 1987 przyznano mu honorowe obywatelstwo Ługańska[7].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Medal State Prize Soviet Union.png
Medal State Prize Soviet Union
Defmoscow rib.png
Soviet ribbon bar for the medal for the Defense of Moscow.
SU Medal For the Victory over Germany in the Great Patriotic War 1941-1945 ribbon.svg
Ribbon bar of the Medal "For the Victory over Germany in the Great Patriotic War 1941–1945". The Soviet Union (USSR).
SU Order of the Red Star ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Star‎. The Soviet Union (USSR).
POL Order Wojny Ojczyźnianej 1kl BAR.svg
Baretka: Order Wojny Ojczyźnianej I klasy