Miecz
Miecz – rodzaj broni białej, charakteryzującej się prostą, obosieczną[a] głownią, otwartą rękojeścią oraz najczęściej krzyżowym jelcem. Używany od epoki brązu do XVI w. Szczególną popularnością cieszył się w średniowieczu[2][3][4][1]. Jest bronią sieczno-kolną, umożliwiającą zadawanie zarówno cięć, jak i pchnięć.
Etymologia
Polska nazwa „miecz” jest zapożyczeniem wywodzącym się z języka gockiego od słowa meki, co oznaczało broń obosieczną[5]. W języku angielskim natomiast, mianem sword (pol. miecz) określa się potocznie każdy rodzaj broni białej, posiadającej długą głownię osadzoną w rękojeści (np. miecz, szablę, kord, rapier itp.). Prowadzi to do licznych nieporozumień podczas tłumaczeń, a szczególnie przy próbach klasyfikacji broni białej. Doprowadziło to także do częstego nadużywania w języku polskim określenia „miecz”, w odniesieniu do broni niebędących de facto mieczami. Za przykład może posłużyć japońska katana, określana w języku angielskim jako japanese sword, co spopularyzowało w języku polskim określenie miecz japoński, mimo że ze względu na budowę[b] katana mieczem nie jest[6][7][8].
Typologia
Ze względu na mnogość typów i konfiguracji, rozpiętość ich produkcji w czasie oraz różnorodność ze względu na kręgi kulturowe, miecze często są trudne do jednoznacznego sklasyfikowania. Próby kategoryzacji średniowiecznych mieczy europejskich podjął się między innymi Ewart Oakeshott, w opublikowanej przez siebie w 1960 r. typologii.
W najbardziej ogólnym ujęciu miecze można podzielić na:
- miecze jednoręczne
- miecze długie
- miecze bastardowe
- miecze dwuręczne
Budowa
Zasadniczą częścią miecza jest obosieczna głownia, której koniec trzpienia zakuwany jest na głowicy. W konstrukcji głowni często stosowane są takie elementy jak: grań, ość, zbrocze, bruzdy, strudziny. Trzpień głowni osłonięty jest okładzinami (najczęściej drewnianymi oprawionymi w skórę) tworząc trzon rękojeści. Jelec miecza jest zazwyczaj prosty, krzyżowy (prostopadły do głowni).
W niektórych przypadkach miecze wyposażano dodatkowo w taszkę, chroniącą wlot pochwy przed dostaniem się do niej deszczu i zanieczyszczeń[9].
Od XV w. w konstrukcji niektórych mieczy zaczęły pojawiać się dodatkowe elementy takie jak: kabłąk, obłęki, ricasso, ośla podkowa, stanowiąc drogę ewolucji w kierunku późniejszych rapierów (w których rozbudowana osłona rękojeści była już powszechna)[10].
Historia
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/31/De_Fechtbuch_Talhoffer_018.jpg/220px-De_Fechtbuch_Talhoffer_018.jpg)
Miecz jest jedną z najstarszych broni sieczno-kolnych. Pierwsze miecze, wykonywano z brązu na terenie Chin. Ważnymi ośrodkami produkcji mieczy w epoce brązu były też tereny dzisiejszych Węgier i Słowacji, skąd importowano je między innymi na dzisiejsze ziemie polskie[11]. W późniejszym okresie, miecze wykonywano już wyłącznie z żelaza (stali) i stały się powszechnie używaną bronią. Wczesnośredniowieczny miecz europejski, jest kontynuacją w prostej linii rzymskiej spathy, w którą uzbrojona była zaciężna konnica germańska złożona z najemników zwanych spathari. W Polsce pierwsze miecze tego typu pojawiają się w IX wieku i mają związek z aktywnością skandynawskich wikingów. Są to głównie egzemplarze typu B do R według typologii Petersena, produkowane w ośrodkach nadreńskich i datowane na IX i X wiek[12].
Początkowo, w Europie dominującą konstrukcją były miecze jednoręczne, używane wespół z tarczą. Stopniowo jednak, ich głownie oraz rękojeści ulegały wydłużeniu, aż do wyodrębnienia się w XIII w. mieczy długich. Umożliwiały one dołożenie do chwytu drugiej ręki i efektywniejszą walkę oburącz (ze względu na technologiczny rozwój zbroi, użycie tarczy zaczęło być marginalizowane)[13]. Szczytową formą ewolucji mieczy europejskich był miecz dwuręczny (znacznie większy i cięższy od miecza długiego), który jako broń piechoty (służąca do przełamywania linii przeciwnika), wyodrębnił się na przełomie średniowiecza i renesansu. Wraz z początkiem XVI w. miecz zaczął stopniowo tracić na znaczeniu, ustępując miejsca broni poręczniejszej[c]: rapierowi w europie zachodniej, oraz szabli w europie wschodniej. Ostatecznie miecze zostały całkowicie wyparte z uzbrojenia i sprowadzone do roli broni ceremonialnej.
W kulturze
W średniowiecznej Europie, miecze stały się symbolem stanu rycerskiego. Powstał kult miecza – z narzędzia stał się sacrum, wierność przysięgano na miecz. Często otrzymywał własne imię i noszono go przed władcami na znak władzy i sprawiedliwości. Był niezbędny przy ceremonii koronacji i pasowania na rycerza.
Pochodzenie ojcowskie określano jako „po mieczu” (w odróżnieniu od „po kądzieli” – po matce), w czasie pogrzebu ostatniego potomka męskiego łamano miecz. Przed bitwą pod Grunwaldem w 1410 r., wielki mistrz zakonu krzyżackiego Ulrich von Jungingen, podarował polskiemu królowi, Władysławowi Jagielle dwa nagie miecze jako wyzwanie.
Przykłady mieczy
Gladius z okresu starożytnego Rzymu[d]
Miecz wikiński (karoliński) z X w.
Miecz jednoręczny z XII w.[d]
Miecz długi z XIV-XV w.[d]
- (c) Gwes, CC-BY-SA-3.0
Miecz bastardowy z XVI w.
Miecz dwuręczny typu flamberg, koniec XVI w.
Miecze historyczne
- Grus (Żuraw, Żurawiec) – miecz księcia Bolesława Krzywoustego.
- Joyeuse – miecz Karola Wielkiego.
- Miecz ceremonialny Stanisława Augusta Poniatowskiego.
- Miecz Goujiana – chiński miecz króla Goujiana, władcy królestwa Yue.
- Miecze grunwaldzkie – dwa nagie miecze wręczone przez heroldów krzyżackich Władysławowi II Jagielle pod Grunwaldem.
- Miecz księcia Dowmunta.
- Miecz świętego Stefana – miecz pierwszego króla Węgier.
- Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski.
Miecze fikcyjne
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c6/Griflet_throwing_Excalibur_into_the_lake.png/220px-Griflet_throwing_Excalibur_into_the_lake.png)
- Balmung – miecz Zygfryda w Pieśni o Nibelungach. W cyklu wagnerowskim występuje pod nazwą Notung
- Durandal – legendarny miecz Rolanda
- Excalibur – miecz króla Artura z legend arturiańskich
- Miecz świetlny – broń używana przez Sithów i Jedi w uniwersum Gwiezdnych wojen
- Żądło – miecz Bilba Bagginsa i Froda Bagginsa z cyklu powieści J.R.R. Tolkiena
- Zerwikaptur – miecz Longinusa Podbipięty z powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem
Zobacz też
Uwagi
Przypisy
- ↑ a b Andrzej Nowakowski, Uzbrojenie Średniowieczne w Polsce (na tle środkowoeuropejskim), Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń 1991. s. 49 ISBN 83-231-0264-3.
- ↑ Słownik języka polskiego PWN: Miecz. sjp.pwn.pl. [dostęp 2019-11-07].
- ↑ miecz, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-11-07] .
- ↑ Praca zbiorowa, A-Z Encyklopedia popularna PWN, Polskie Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1966. s. 636.
- ↑ Jerzy Szyłak. Gramatyka języka polskiego. s. 113, 1998; Władysław Dziewanowski. Zarys dziejów uzbrojenia w Polsce. s. 18; Język polski s. 364, 1974.
- ↑ Zdzisław Żygulski, Broń wschodnia. Turcja, Persja, Indie, Japonia, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1986. s. 4 ISBN 83-03-01484-6.
- ↑ Samurajski miecz katana czy japońska szabla uchigatana?. kresy.pl, 2016-04-21. [dostęp 2019-11-07].
- ↑ Włodzimierz Kwaśniewicz: 1000 słów o broni białej i uzbrojeniu ochronnym. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1981, s. 112.
- ↑ http://mieczesredniowieczne.pl/taszka
- ↑ Bastard, czyli miecz bękarci | Miecze Średniowieczne, mieczesredniowieczne.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
- ↑ Józef Łoś: Miecz z epoki brązu. muzeum.bydgoszcz.pl. [dostęp 2019-11-08].
- ↑ Lech Marek. Wczesnośredniowieczne miecze z Europy Środkowej i Wschodniej. 2004, s. 10.
- ↑ Od miecza jednoręcznego ↓.
Bibliografia
- Maciej Kopciuch: Od miecza jednoręcznego do miecza długiego…. Miecze średniowieczne. [dostęp 2020-05-22].
Linki zewnętrzne
- The Oakeshott Institute (ang.)
Media użyte na tej stronie
A diagram of several types of Medieval longswords.
Nyckelord: Föremålsbild, Kinesiskt, Brons, Svärd
Autor: Søren Niedziella from Denmark, Licencja: CC BY 2.0
The Pompeii Limited Edition Roman Gladius
Autor: Søren Niedziella from Denmark, Licencja: CC BY 2.0
The Crecy Limited Edition Medieval War Sword
Autor: metal.beast, Licencja: CC BY-SA 2.0
The Szczerbiec (Polish coronation sword; obverse) as displayed in the Wawe Castle
Autor: Albion Europe ApS, Licencja: CC BY 2.0
The Decurio
The spatha, or long sword, was originally the weapon of the Roman cavalry units. Longer than the infantry gladius, it gave the reach and cutting power needed from horseback. In the 3rd and 4th centuries, the spatha gradually replaced the gladius as the infantry sword, probably due to the large numbers of Celtic/Germanic recruits that then populated the legions in the late Empire.
The spatha is also credited with being the inspiration for the development of the Migration era sword styles - in fact, in many bog finds it is difficult to determine which swords are late Roman spathae and which are native Germanic swords.
In our spatha offerings, we are attempting to present several different blade and hilt styles that will span the time from the earliest spathae into the early Migration era.A 1470 illustration for the 13th-century chivalric romance La Mort du roi Arthur.
This is a scan of the historical Fechtbuch ('fencing book') by German fencing master Hans Talhoffer.
A two-handed sword could span up to 6 ft. in length. It was initially a specialized weapon for the infantry, used for cutting or thrusting, to penetrate the enemy's front line. After the introduction of firearms to the battlefield by the end of the 1500s, the role of the two-handed sword was generally limited to the ceremonial use of bodyguards and civic militia. The maker's mark on the blade is similar to ones used by bladesmiths in Munich.
(c) Gwes, CC-BY-SA-3.0
16th century longsword on exhibit in Thun castle museum, Switzerland
Autor:
![]() |
Please credit this : William Crochot |
![]() |
Diagram of a sword and its scabbard.
Autor: unknown, Licencja: CC0
Autor: Søren Niedziella from Denmark, Licencja: CC BY 2.0
The Hospitaller Limited Edition Medieval Sword