Miecz w kamieniu

Miecz w kamieniu
The Sword in the Stone
Gatunek

fantasy, przygoda, komedia, familijny

Rok produkcji

1963

Data premiery

25 grudnia 1963
grudzień 1969 (pierwsza wersja), 19 maj 1999 (druga wersja) (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

79 minut

Reżyseria

Wolfgang Reitherman

Scenariusz

Bill Peet

Główne role

Rickie Sorensen
Robert Reitherman
Richard Reitherman
Karl Swenson
Junius Matthew

Muzyka

George Bruns

Montaż

Donald Halliday

Produkcja

Walt Disney

Wytwórnia

Walt Disney Productions

Dystrybucja

Buena Vista Distribution Company

Budżet

3 mln USD

Przychody brutto

22,2 mln USD

Miecz w kamieniu[a] (ang. The Sword in the Stone) – animowany film produkcji Walta Disneya z 1963 roku na powieści T.H. White’a pt. Miecz dla Króla.

Premiera filmu w Polsce w kinach miała miejsce w grudniu 1969 roku w pierwszej wersji dubbingu. Drugi dubbing wydany na kasetach VHS z firmą Imperial Entertainment 19 maja 1999 roku. Film w drugiej wersji dubbingu wydany na DVD i Blu-Ray z dystrybutorem Imperial, CD Projekt i Galapagos Films.

Fabuła

Umiera król Anglii Uther, a jego następcą zostanie ten, kto wyciągnie złoty miecz uwięziony w wielkim kamieniu[1]. Jednak nikt nie jest w stanie go wyciągnąć, a w wyniku wojny domowej przepowiednia o mieczu zostaje zapomniana.

Młody sierota, Artur[2], nazywany też „Pryszczem”, służy na dworze możnego sir Ectora. Podczas polowania wraz z synem Ectora, Kayem zostaje wysłany po strzałę w ciemnym lasku. Tam trafia do chaty czarodzieja Merlina i jego mówiącej sowy Archimedesa[1]. Merlin zdolny m.in. podróżować w czasie miał wizję, że Artur będzie kimś ważnym i decyduje zostać jego korepetytorem. Wraca z nim do zamku Ectora.

Ector nie bierze na poważnie Merlina, dopóki ten nie pokazuje swej magii. Ector onieśmielony tym, pozwala zostać mu na dworze, jednak spławia go umieszczając go w rozwalającej się wieży. Do zamku przybywa przyjaciel Ectora, sir Pelinore i informuje go, że ten kto wygra noworoczny turniej rycerski organizowany w Londynie, zostanie królem Anglii. Podniecony Ector trenuje Kaya do turnieju, choć skutki są na razie mizerne. Obiecuje także Arturowi bycie giermkiem Kaya.

Merlin także rozpoczyna naukę Artura jak być dobrym i sprawiedliwym[3]. Pierwsza lekcja dotyczy fizyki i Merlin z Arturem zmieniają się w ryby. Nauka idzie dobrze, do momentu ataku szczupaka. W porę ratuje go Archimedes. Artur tłumaczy się, czemu nie był obecny przy pomocy treningu Kaya, jednak Ector nie daje temu wiary i za karę odsyła go do sprzątania kuchni. Merlin używa zaklęć, by wyręczyć Artura i w tym samym czasie nauczyć go grawitacji. Tym razem zmieniają się w wiewiórki. Komplikacji sprzysparzają im zakochane w nich samice wiewiórek.

Kucharka wpada w panikę na widok magii w kuchni. Ector niesłusznie oskarża Merlina o stosowanie czarnej magii, lecz broni go Artur. W wyniku kłótni Ector mianuje kogoś innego giermkiem Kaya. Później Merlin czując się winny zamieszania postanawia podnieść Artura i uczy go o przyszłości, w tym o latających maszynach. Zirytowany Archimedes mówi mu, że tylko zmąci to Artura a Merlin każe mu być nauczycielem. Siedzący na głowie Artura Archimedes uczy alfabetu, a następnie latania. Artur pod postacią wróbla jest ścigany przez jastrzębia i trafia do chaty wiedźmy Mim pałającej się czarną magią. Merlin jest wrogiem Mim i w samą porę ratuje Artura. Mim wobec tego wyzywa na pojedynek magów. Mimo oszukiwania przez Mim, Merlinowi udaje się wygrać pojedynek poprzez zmianę w mikroba i zarażenie Mim chorobą, którą musi ona odleżeć. Artur uczy się w ten sposób, że wiedza wygra z siłą.

Podczas Wigilii Ector i Pelinore świętują pasowanie na rycerza Kaya. Giermek, który miał partnerować Kayowi choruje, więc Ector z powrotem mianuje Artura giermkiem. Ten chce powiedzieć o tym Merlinowi, który nie przyjmuje się tego dobrze do wiadomości. Jeszcze bardziej tracący cierpliwość zarzuca Arturowi brak ambicji i żeby opanować swoje emocje tymczasowo odlatuje na Bermudy. W trakcie turnieju rycerskiego, Artur nagle przypomina sobie, że zostawił miecz Kaya w oberży. Panikuje tym bardziej, iż oberża jest zamknięta. Mimo ostrzeżeń Archimedesa wyciąga z kowadła miecz za kaplicą i wręcza go Kayowi. Wszyscy są w szoku, rozpoznając miecz przeznaczony następcy tronu angielskiego. Chcąc rozwiać wątpliwości Ector zaprowadza z tłumem chłopca do miejsca uwięzienia miecza, wsadza z powrotem w kowadło, którego nikt nie jest w stanie wyciągnąć. Artur ponownie wyciąga miecz, dzięki czemu obejmuje tron Anglii.

Artur nie jest przekonany do swej nowej roli. Nagle niespodziewanie Merlin wraca z XX-wiecznych Bermudów i mówi Arturowi, że za tysiąc lat stanie się on legendą, że ludzie napiszą o nim nakręcą film, lecz nierozumiący Artur pyta Merlina co to film. Merlin wyjaśnia, że film jest telewizją bez reklam.

Obsada głosowa

  • Rickie Sorensen – Artur / Pryszcz
  • Robert Reitherman – Artur / Pryszcz
  • Richard Reitherman – Artur / Pryszcz
  • Karl Swenson – Merlin
  • Junius Matthews – Archimedes
  • Martha Wentworth
    • Wiedźma Mim,
    • stara wiewiórka
  • Sebastian Cabot
    • Sir Ector,
    • Narrator
  • Norman Alden – Sir Kay
  • Alan Napier – Sir Pelinore
  • Barbara Jo Allen – pomywaczka
  • Thurl Ravenscroft – Sir Bart
  • Ginny Tyler – młoda wiewiórka
  • James MacDonald – wilk
  • Fred Darian – minstrel

Wersja polska

Pierwsza wersja dubbingu (1969)

Wersja polska: Studio Opracowań Filmów w Łodzi
Reżyseria: Mirosław Bartoszek
Udział wzięli:

i inni

Druga wersja dubbingu (1999)

Wersja polska: Studio Sonica
Reżyseria: Krzysztof Kołbasiuk
Tłumaczenie i dialogi polskie: Barbara Robaczewska
Kierownictwo muzyczne: Marek Klimczuk
Teksty piosenek: Marek Robaczewski
Dźwięk i montaż: Monika Jabłkowska
Organizacja produkcji: Elżbieta Kręciejewska, Beata Aleksandra Kawka
Opieka artystyczna: Michał Wojnarowski
Produkcja polskiej wersji językowej: Disney Character Voices International, Inc.
W wersji polskiej wystąpili:

W pozostałych rolach:

i inni

Piosenki śpiewali:

Premiera

Miecz w kamieniu miał oficjalną premierę w Londynie 12 grudnia 1963 roku. Do kin wszedł 18 grudnia w Wielkiej Brytanii podwójnym pokazie z Mścicielem w masce[4][5] i 25 grudnia w Stanach Zjednoczonych w podwójnym pokazie z 200 mil do domu[6]. Został ponownie wprowadzony do kin 22 grudnia 1972 roku, a następnie 25 marca 1983 roku wraz z krótkometrażowym Kubusiem Puchatkiem i Dniem Kłapouchego.

Film ukazał się w Polsce w grudniu 1969 roku pt. Miecz dla króla i był dystrybuowany wraz francuską aminacją Burza produkcji Japiri Films z 1965 roku[7]. Był to ostatni film animowany Walt Disney Productions wyświetlany w Polsce w okresie PRL. Niewykluczone, że wpływ na to miała śmierć Walta Disneya.

Uwagi

  1. W polskich kinach z pierwszym polskim dubbingiem wyświetlany jako Miecz dla króla.
  2. W polskiej wersji z 1969 sowa Archimedes, w oryginale płci męskiej, nazywała się Minerwa i była samicą sowy.

Przypisy

  1. a b Miecz w kamieniu (1963) (pol.). fdb.pl. [dostęp 2019-05-28].
  2. Będzie remake filmu animowanego „Miecz w kamieniu” (pol.). naekranie.pl. [dostęp 2019-05-28].
  3. Miecz w kamieniu (1963) – Film (pol.). mediakrytyk.pl. [dostęp 2019-05-28].
  4. Sword In The Stone. Walt Disney. Original Advert 1964 (ref AD53489), The Nostalgia Shop [dostęp 2021-09-13] (ang.).
  5. Photoplay January 1964 - 1960s, film poster, advertisement, agefotostock [dostęp 2021-09-13] (ang.).
  6. The Sword in the Stone / The Incredible Journey, Original Vintage Film Poster| Original Poster - vintage film and movie posters, www.originalposter.co.uk [dostęp 2021-09-13].
  7. Idziemy do kina. „Film”. 49, s. 15, 1969-12-07. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. 

Linki zewnętrzne