Mieczysław Kamiński (samorządowiec)

Mieczysław Kamiński
Data i miejsce urodzenia

1950
Głuchołazy

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej
Okres

od 1990
do 1994

Poprzednik

Bogdan Krynicki

Następca

Bogdan Krynicki

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej
Okres

od 1998
do 2002

Poprzednik

Bogdan Krynicki

Następca

Bogdan Krynicki

Mieczysław Adam Kamiński (ur. 1950 r. w Głuchołazach) – polski samorządowiec, nauczyciel, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej w latach 19901994 i 19982002.

Życiorys

Urodził się w 1950 r. w Głuchołazach, gdzie spędził dzieciństwo i wczesną młodość. Ukończył tamtejsze Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie pracował jako nauczyciel w miejscowych szkołach średnich. W latach 80. XX w. zaangażował się w działalność opozycyjną wstępując do NSZZ „Solidarność”. Był współorganizatorem bystrzyckiego Komitetu Obywatelskiego, z którego ramienia ubiegał się o mandat radnego w wyborach do rady miasta i gminy w 1990 r.[1]

W tym samym roku, 18 czerwca, na drugim posiedzeniu nowo wybranej rady został wybrany na pierwszego niekomunistycznego burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej. W tym czasie zaciągnięto pożyczkę bankową w wysokości 2,5 mld zł, wobec katastrofalnej sytuacji finansowej miasta. Ponadto uporządkowano sprawy własnościowe w gminie poprzez przeprowadzenie komunalizacji mienia[2]. Z kolei pod koniec I kadencji, w maju 1994 r. podpisano umowę partnerską z Usti nad Orlicą[3].

W kolejnych wyborach samorządowych udało mu się ponownie zasiąść w radzie miejskiej, chociaż nie został ponownie wybrany na stanowisko burmistrza, przechodząc do opozycji. W 1998 r. został ponownie wybrany na burmistrza[4]. Zaangażował się wtedy w odbudowę miasta po zniszczeniach dokonanych przez Powódź tysiąclecia. Z pozyskanych środków z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej wyremontowano fasadę bystrzyckiego ratusza oraz wiele kamienic na starówce. W 1999 r. oddano do użytku halę widowiskowo-sportową oraz wybudowano oczyszczalnie biologiczno-chemiczną[5].

Po utworzeniu w wyniku reformy administracyjnej Polski w 1999 r. powiatu kłodzkiego stanął na czele komitetu obywatelskiego domagającego się jego podziału i przywrócenia powiatu bystrzyckiego, zyskując poparcie władz samorządowych Związku Gmin Śnieżnickich. Pod koniec jego kadencji miasto przejęło odpowiedzialność za zadłużony bystrzycki szpital[6]. W pierwszych bezpośrednich wyborach na burmistrza w 2002 r. zajął trzecie miejsce zdobywając 19,33% głosów[7]. Następnie wycofał się z działalności samorządowej.

Przypisy

  1. Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej, pod red. J. Laski i M. Kowalcze, t. 2, Kłodzko 2009, s. 38.
  2. M. Ruchniewcz, P. Wiszewski, S. Rosik, Bystrzyca Kłodzka. Zarys rozwoju miasta na przestrzeni wieków, Bystrzyca Kłodzka-Wrocław 2007, s. 312.
  3. M. Ruchniewicz, P. Wiszewski, S. Rosik, op. cit., s. 313.
  4. Magazyn Kłodzki, [W:] „Gazeta Wrocławska”, nr z dnia 16 października 1998, s. 2.
  5. M. Ruchniewicz, P. Wiszewski, S. Rosik, op. cit., s. 322.
  6. M. Ruchniewicz, P. Wiszewski, S. Rosik, op. cit., s. 320.
  7. Dane dotyczące wyborów na oficjalnej stronie PKW, (dostęp: 11.05.2010)

Bibliografia

  • Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej, pod red. J. Laski i M. Kowalcze, t. 2, KTO, Kłodzko 2009.
  • Ruchniewicz M., Wiszewski P., Rosik S., Bystrzyca Kłodzka. Zarys rozwoju miasta na przestrzeni wieków, Wydawnictwo DTSK „Silesia”, Bystrzyca Kłodzka–Wrocław 2007.

Media użyte na tej stronie