Mieczysław Zieleniewski

Mieczysław Zieleniewski
Ilustracja
Mieczysław Zieleniewski przed 1932
Data i miejsce urodzenia

7 października 1890
Kraków

Data śmierci

1970

Narodowość

polska

Rodzice

Leon

Odznaczenia
Medal Zasługi Wojskowej „Signum Laudis” z Mieczami Medal Waleczności (Austro-Węgry)

Mieczysław Zieleniewski (ur. 7 października 1890 w Krakowie, zm. 1970) – polski inżynier, przemysłowiec.

Życiorys

Urodził się 7 października 1890 w Krakowie jako syn Leona Aleksandra. Przed 1914 podjął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W czasie I wojny światowej walczył w szeregach cesarskiej i królewskiej Armii. Jego oddziałem macierzystym był c. i k. Pułk Artylerii Polowej Nr 11. Na stopień nadporucznika został mianowany ze starszeństwem z 1 maja 1917 w korpusie oficerów artylerii polowej i górskiej[1].

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został przyjęty do Wojska Polskiego. Został awansowany do stopnia kapitana rezerwy artylerii ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919[2][3]. W 1923, 1924 był oficerem rezerwowym 24 pułku artylerii polowej[4][5].

W okresie II Rzeczypospolitej kontynuował studia, w 1923 ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej[6]. Praktykę zawodową odbywał w Hucie Zgoda i w Zakładach Amunicyjnych „Pocisk”[6]. Od 1928 rozpoczął pracę w koncernie Zjednoczone Fabryki Maszyn i Wagonów L. Zieleniewski i Fitzner-Gamper S. A., najpierw jako główny mechanik w fabryce w Sanoku, a później jako dyrektor fabryki w Dąbrowie Górniczej. Obowiązki dyrektora pełnił do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie, do 1961 pracował w „Miastoprojekcie” w Krakowie. Zmarł w 1970 i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie[7].

Ordery i odznaczenia

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

AUT KuK Kriegsbande schwertern-gold BAR.svg
Baretka: Wstążka Wojenna (Kriegsbande) z okuciem złotych mieczy dla odznaczeń austro-węgierskich (m.in.: Militär-Verdienstkreuz; Militär-Verdienstmedaille (Signum Laudis); Franz-Joseph-Orden; Tapferkeitsmedaille).
Mieczysław Zieleniewski.JPG
Mieczysław Zieleniewski
AUT KuK Kriegsbande BAR.svg
Baretka: Wstążka Wojenna (Kriegsbande) dla odznaczeń austro-węgierskich (m.in.: Militär-Verdienstkreuz; Militär-Verdienstmedaille (Signum Laudis); Franz-Joseph-Orden; Tapferkeitsmedaille).