Miedź rodzima

Miedź rodzima
Ilustracja
Właściwości chemiczne i fizyczne
Skład chemiczny

Cu

Twardość w skali Mohsa

2,5-3

Przełam

haczykowaty

Łupliwość

nie wykazuje

Układ krystalograficzny

regularny

Gęstość minerału

8,93 g/cm³

Właściwości optyczne
Barwa

złotoczerwona (miedziana), mogą występować czarne, zielone bądź niebieskie naloty

Rysa

miedzianoczerwona

Połysk

metaliczny

Miedź rodzima – rzadko spotykany minerał, w skład którego wchodzi prawie czysta miedź.

Właściwości miedzi rodzimej

Niezmiernie rzadko tworzy kryształy (ośmio-, dwunastościenne: inne kryształy są jeszcze rzadsze). Zazwyczaj występuje w formie skupień zbitych, ziarnistych, dendrytycznych, blaszkowych lub przypominających druciki. Tworzy także niewielkie wpryśnięcia w skałach. Ma zdolność tworzenia pseudomorfoz po innych minerałach. Jest izoelektronowa ze srebrem i złotem. Jest nieprzezroczysta, jedynie cienkie blaszki przeświecają na zielono. Jest kowalna, strugalna i ciągliwa. Miedź rodzima zawiera niewielkie domieszki srebra, bizmutu, arsenu, antymonu.

Występowanie miedzi rodzimej

Jest minerałem bardzo rzadkim, który można spotkać w skałach magmowych, wylewnych gdzie tworzy się najczęściej jako minerał wtórny, który wypełnia szczeliny i pęcherze pogazowe – w melafirach, bazaltach, porfirach. Powstaje w wietrzejących złożach siarczków miedzi oraz w skałach osadowychpiaskowcach, zlepieńcach, łupkach marglistych. Występuje w strefach utleniania minerałów kruszcowych w towarzystwie malachitu, azurytu, kuprytu.

Miejsca występowania: USA – okolice Jeziora Górnego (największe złoża na świecie; w 1857 r. znaleziono tu bryłę miedzi rodzimej o masie 420t), Arizona, New Jersey, Australia – Broken Hill, Mount Isa, Chile, Meksyk, Boliwia, Rosja, Kazachstan, Namibia, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Czechy, Węgry.

W Polsce – miedź rodzimą stwierdzono w Górach Świętokrzyskich i na Dolnym Śląsku.

Media użyte na tej stronie

NatCopper.jpg
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0
Makro miedzi rodzimej rozmiar około 1 ½ cala (4 cm)