Mihai Antonescu

Mihai Antonescu
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia18 listopada 1904
Nucet
Data i miejsce śmierci1 czerwca 1946
Jilava
Wicepremier i minister spraw zagranicznych
Okresod 1941
do 1944
Mihai Antonescu na zdjęciu wykonanym między 1941 a 1942.
(c) RIA Novosti archive, image #926077 / Sergey Pyatakov / CC-BY-SA 3.0
Teczka z archiwów FSB założona Ionowi i Mihai Antonescu.

Mihai Antonescu (1904-1946) – rumuński adwokat i polityk faszystowski, bliski współpracownik dyktatora Iona Antonescu, minister sprawiedliwości (1940–1941), następnie wicepremier i minister spraw zagranicznych (1941–1944); po II wojnie światowej rozstrzelany.

Życiorys

Studiował na Wydziale Prawa uniwersytetu w Bukareszcie w latach 1922-1926. W 1927 obronił doktorat z prawa, zaś w 1931 uzyskał stopień docenta. W 1940 nawiązał kontakt z Ionem Antonescu (niezwiązanym z nim rodzinne), który był więziony w klasztorze Bistrita z rozkazu króla Karola II. Mihai Antonescu został obrońcą Iona, a kiedy ten przejął władzę, adwokat objął urząd ministra sprawiedliwości. Sprawował go od listopada 1940 do stycznia 1941 w rządzie koalicyjnym z Żelazną Gwardią (ŻG). Po nieudanej próbie zamachu stanu podjętej przez Żelazną Gwardię Ion Antonescu zlikwidował 27 stycznia 1941 tę organizację i objął funkcję premiera, zaś Mihai awansował na wicepremiera i ministra spraw zagranicznych. Atak na ZSRR w dniu 22 czerwca 1941 spowodował konieczność częstego przebywania Iona Antonescu na froncie wschodnim, przez co Mihai był zmuszony pełnić obowiązki szefa rządu w jego imieniu. Odpowiadał też za kierunek rumuńskiej polityki zagranicznej z wyjątkiem stosunków z III Rzeszą, które leżały wyłącznie w gestii Iona. Mimo nacisków starał się chronić uchodźców polskich i przejawiał do nich życzliwy stosunek, kiedy ci udali się na emigrację do jego ojczyzny[1]. Polskie władze (w ramach tzw. Akcji Trójnóg) skontaktowały się zarówno z nim, jak i z dyktatorem Rumunii w celu jej wyprowadzenie z przymierza z Niemcami. W ten sposób zapoczątkowane zostały wysiłki Rumunii w tajnych negocjacjach z aliantami. Były one prowadzone w latach 1942-1943 w Kairze, Ankarze, Sztokholmie, Madrycie, Lizbonie, Genewie i Watykanie. Inną niejawną inicjatywą ze strony Mihai Antonescu było utrzymywanie relacji z Włochami, Francją Vichy, Hiszpanią i Portugalią w celu potencjalnego założenia "Osi Łacińskiej" skierowanej przeciwko ZSRR i Węgrom. W latach 1941-1943 dążył również do stworzenia nowej "Małej Ententy" z udziałem Rumunii, Chorwacji i Słowacji, której ostrze wymierzone być mogło w stronę Węgier[1].

W 1943 wszystkie te działania zostały odkryte przez niemiecki wywiad w Turcji, a Adolf Hitler zaczął domagać się zdymisjonowania ministra spraw zagranicznych, napotkał jednak odmowę ze strony Iona Antonescu. Tymczasem Mihai w dalszym ciągu dążył do nawiązania kontaktów z państwami alianckimi przez placówki dyplomatyczne państw neutralnych w Bukareszcie, szczególnie przez Maurice de Wecka (posła Szwajcarii), jednak owe działania zakończyły się fiaskiem z powodu radzieckiego weta. Rankiem 23 sierpnia 1944 Mihai Antonescu depeszował do placówki dyplomatycznej w Sztokholmie w celu zawarcia pokoju z ZSRR[1]. Tego samego dnia doszło do zamachu stanu, po którym obaj Antonescu - minister i dyktator - zostali aresztowani. Pod koniec sierpnia przekazano ich stronie radzieckiej i wywieziono do Moskwy, w której przebywali do kwietnia 1946. Zachowały się przekazy, według których obaj politycy nie wyrazili zgody na ścisłą współpracę z ZSRR w zamian za niewiarygodne propozycje powrotu do władzy w Rumunii[1]. W maju 1946 odbył się ich proces w Bukareszcie. Król Michał proponował amnestię, lecz jego wniosek odrzucono, nie uwzględniając równocześnie przepisów konstytucji z 1923 i rumuńskiego kodeksu karnego, który nie przewidywał kary śmierci. Mihai Antonescu został rozstrzelany[2] w ogrodzie więzienia w Jilavie wraz z marszałkiem Ionem Antonescu, generałem Constantinem Vasiliu i Gheorghe Axelianu (byłym gubernatorem w Transnistrii w latach 1941-1944)[3].

Wybór prac

  • Organizarea pacii si a Societatii Natiunilor (Organizowanie ładu pokojowego i Liga narodów, 1929)
  • La Roumanie (1933)

Przypisy

  1. a b c d Florin Anghel, Tadeusz Dubicki, Mihai Antonescu w: Wojciech Roszkowski, Jan Kofman (red.), Słownik biograficzny Europy Środkowo-Wschodniej XX wieku, Instytut Studiów Politycznych PAN, Warszawa 2004, ISBN 83-88490-67-2, s. 35
  2. Rolf-Dieter Müller: Wspólnicy Hitlera. Formacje sojusznicze Wehrmachtu na froncie wschodnim. Warszawa: Bellona, 2010. ISBN 978-83-11-11485-2.
  3. Florin Anghel, Tadeusz Dubicki, Mihai Antonescu w: Wojciech Roszkowski, Jan Kofman (red.), Słownik biograficzny Europy Środkowo-Wschodniej XX wieku, Instytut Studiów Politycznych PAN, Warszawa 2004, ISBN 83-88490-67-2, s. 36

Bibliografia

  • Florin Anghel, Tadeusz Dubicki, Mihai Antonescu w: Wojciech Roszkowski, Jan Kofman (red.), Słownik biograficzny Europy Środkowo-Wschodniej XX wieku, Instytut Studiów Politycznych PAN, Warszawa 2004, ISBN 83-88490-67-2, s. 35-36.

Media użyte na tej stronie

RIAN archive 926077 Files from FSB archives.jpg
(c) RIA Novosti archive, image #926077 / Sergey Pyatakov / CC-BY-SA 3.0
“Files from FSB archives”. Files from the criminal cases fund of the FSB Central Archives.
D-na Maria Mareşal Antonescu, d. prof. Mihai Antonescu, vice-preşedintele Consiliului de Miniştri, d. prof. G. Alexeanu, membrii guvernului şi ai Corpului Diplomatic la inaugurarea Expoziţiei Transnistriei.jpg
Scene from World War II Bucharest: Romanian officials and Nazi German diplomats attending an exhibit dedicated to Transnistria, a Ukrainian region recently occupied by Romania. At the center of the image, Gheorghe Alexianu, the Transnistrian Governor (executed for his Transnistrian war crimes in 1946). Original caption: D-na Maria Mareşal Antonescu, d. prof. Mihai Antonescu, vice-preşedintele Consiliului de Miniştri, d. prof. G. Alexeanu, membrii guvernului şi ai Corpului Diplomatic la inaugurarea Expoziţiei Transnistriei ("Mrs Marshal Antonescu, Prof. Mihai Antonescu, the Vice President of the Council of Ministers, Prof. G. Alexeanu [sic], members of the government and of the Diplomatic Corps at the inauguration of Transnistria Exhibit").
Mihai Antonescu.jpg
Mihai Antonescu, deputy prime minister of the Kingdom of Romania