Mikołaj Janusz

Mikołaj Janusz
Ilustracja
Mikołaj „Jaok” Janusz (2017)
Data i miejsce urodzenia

20 lipca 1982
Warszawa

Zawód, zajęcie

reporter, dziennikarz, copywriter, muzyk, producent, osobowość internetowa

Miejsce zamieszkania

Warszawa

Strona internetowa

Mikołaj Andrzej Janusz, pseud. Jaok (ur. 20 lipca 1982 w Warszawie) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, felietonista, performer oraz osobowość internetowa. Współtwórca i reporter grupy performersko-reporterskiej Pyta.pl założonego w 2005, założyciel i lider zespołu muzycznego Pytong (oryg. Krwiokał).

Początkowo przygotowywał również sondy uliczne dla Tele5, w latach 2012–2013 prowadził cotygodniowy program PTOK w radiu TOK FM, potem współpracował z rbl.tv, a w latach 2014–2015 był prowadzącym cotygodniowy program Pyta nie na śniadanie w Rock Radiu. Równolegle dla tej samej stacji radiowej w latach 2014–2015 przygotowywał prowokacje telefoniczne do codziennego programu Książę i żebrak. Potem przez kilka miesięcy współprowadził poranny program Dobry, zły i brzydki w Antyradiu. W latach 2016–2018 na antenie Superstacji prowadził na żywo program satyryczno-publicystyczny Pytowy Janusz[1]. W latach 2018–2019 współprowadzący i reporter emitowanego na antenie TVP Info programu satyryczno-publicystycznego „W tyle wizji[2].

Życiorys

Wczesne lata

W 2004 ukończył studia na kierunku administracja publiczna w Prywatnej Wyższej Szkole Biznesu i Administracji w Warszawie. Zanim zyskał pierwszy rozgłos w mediach, pracował w rodzinnej firmie budującej stoiska targowe[3].

Kariera

Początki

W 1994 zadebiutował przed kamerą, pracując w programie Szkoleś emitowanym na stacji WOT[4][5].

2005–2014: Grupa twórcza Pyta.pl

W 2005 wraz z Piotrem „Kozą” Kozerskim utworzył wideoblog Pyta.pl, polegający na prowadzeniu relacji z wydarzeń publicznych, mających najczęściej charakter polityczny i zadawaniu kontrowersyjnych pytań ich uczestnikom[4][6][7]. Rok później wraz z zespołem zaczął publikować odcinki programu na nowo powstałym kanale w serwisie YouTube[8]. Ze względu na to, że najczęściej to on prowadził relacje, występując przed kamerą, wideoblog od samego początku jest kojarzony w głównej mierze z Jaokiem[9]. Rozgłos Pyta.pl zyskała we wrześniu 2006, kiedy na jednym z wieców przeciw Romanowi Giertychowi publicystka Kazimiera Szczuka uderzyła Kozerskiego[10]. Innymi popularniejszymi nagraniami były m.in. Pyta i IV Kongres Kobiet (reporterzy zadawali prowokacyjne i seksistowskie pytania uczestniczkom)[11] czy Sztuczna rumuńska pyta (autorzy nagrywali przechodniów zostawiających pieniądze szmacianej kukle romskiej żebraczki)[12].

W latach 2009–2010 Mikołaj Janusz, wraz z grupą twórczą Pyta.pl, przygotowywał także sondy uliczne w ramach cyklu nagrań Witam Pytam dla Tele5, w latach 2012–2013 prowadził cotygodniowy program PTOK w radiu TOK FM, potem współpracował z rbl.tv[13][14]. W 2013 nagrywał z zespołem filmiki komentujące bieżące wydarzenia w ramach programu rozrywkowego Dzięki Bogu już weekend w TVP2[14][15].

W 2013 założył zespół Krwiokał, określany jako „kapela reprezentacyjna grupy Pyta.pl” i występujący m.in. na Festiwalu Twórczości Żenującej „Zacieralia”[16]. Przyjął w nim rolę wokalisty, grając również na gitarze rytmicznej[17].

2014–2015: Prowokacje telefoniczne dla audycji Książę i żebrak

W latach 2014–2015 przygotowywał prowokacje telefoniczne do codziennego programu Książę i żebrak w Rock Radiu, który prowadzili: Kuba Wojewódzki, Mikołaj Lizut i Piotr Kędzierski[13]. W pierwszym z głośniejszych nagrań udawał pedofila Mariusza Trynkiewicza, wprowadzając w błąd redakcję „Super Expressu”, która zaproponowała mu wydanie pamiętników[3]. W kłopotliwej sytuacji znalazł się również Jerzy Zelnik. Podającemu się fałszywie Jaokowi za działacza PiS rozmówca miał wymienić nazwiska osób, które sprzeciwiają się partii i prezydentowi Andrzejowi Dudzie[18], a także przyznać się do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa[19]. Całą sytuację skrytykowała m.in. „Gazeta Wyborcza”, powołując się na podeszły wiek Zelnika, który „nie słyszy dokładnie, co «Jaok» Janusz do niego bełkocze”[20]. Z kolei sam aktor przekonywał, że publikacja w radiu została zmanipulowana[18]. Rock Radio oznajmiło, że rozmowa została wyemitowana bez montażu zmieniającego jego wymowę[21], natomiast Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich skrytykowało autorów audycji m.in. za próbę skłócenia Zelnika ze środowiskiem aktorskim i wpłynięcia na wyniki wyborów parlamentarnych[22].

Mikołaj Janusz zwiódł także Krystynę Pawłowicz, proponując posłom szkolenie wojskowe. Parlamentarzystka przygotowała listę polityków i państwowych urzędników, którzy wraz z nią byli gotowi poddać się kursowi[19]. Sprawę omawiano na komisji sejmowej, odniósł się do niej również marszałek Sejmu Radosław Sikorski[3]. Z kolei najczęstszą ofiarą dowcipów był Stefan Niesiołowski[19].

Równolegle w Rock Radiu w latach 2014–2015 Jaok z grupą twórczą Pyty był prowadzącym cotygodniową audycję Pyta nie na śniadanie[13], która zdaniem serwisu NaTemat.pl „ściągała miłośników dość ekstremalnego poczucia humoru, jak i ostrej muzyki”[23]. Również w 2014 r. z Pytą wyprodukował pełnometrażowy film Komisarz Puk i Brojlery Nieuprzejmości[24]. Przy produkcji był reżyserem i scenarzystą[25].

Od 2016: Rozpad zespołu Pyty, Pytowy Janusz

Mikołaj „Jaok” Janusz podczas Festiwalu Twórczości Żenującej „Zacieralia” 2017
Mikołaj Janusz odgradzany przez policję w trakcie Wielkiego Marszu dla Zwierząt w Warszawie, 4 października 2021.

W marcu i kwietniu 2016, wspólnie z Mariuszem Smolarkiem (redaktorem naczelnym) i Michałem Migałą, prowadził poranny program Dobry, zły i brzydki w Antyradiu. Pod koniec kwietnia rozwiązano współpracę. Według relacji Janusza jednym z przekazanych mu powodów rozwiązania umowy o pracę było niewykonywanie poleceń redaktora naczelnego. W czasie trwania audycji miał prosić go o pisanie na kartce kwestii, które powinny w danej chwili paść na antenie. Odczytywać je miał później Smolarek[19].

W połowie 2016 doszło do konfliktu pomiędzy Jaokiem a pozostałymi twórcami Pyta.pl, Piotrem „Kozą” Kozerskim i Grzegorzem Zacharjasiewiczem. Obie strony swoje stanowisko przedstawiały publicznie za pośrednictwem Facebooka i YouTube’a[26]. Janusz skrytykował niektóre produkcje, m.in. za obrażanie rozmówców i poniżanie osób uzależnionych od alkoholu, z kolei jego oponenci zarzucili mu nieprawidłowości przy dzieleniu pieniędzy z reklam. 2 lipca 2016 Janusz poinformował o rozstaniu się z grupą Pyty[27][28]. Dzień później zdecydował się kontynuować formułę programu, zakładając nowy kanał na YouTube pod nazwą: Pyta.pl (wcześniejszy był pod nazwą: Pytadotpl, gdyż wtedy nazwy z kropką były niedozwolone). Uzupełnił go odcinkami, do których posiadał prawa autorskie[29][30].

W dniach 8–9 lipca prowadził „Festiwal Naturalnie Mazury Music & More Węgorzewo 2016”[14][31]. Od 4 sierpnia prowadził autorski program telewizyjny z gatunku talk-show Pytowy Janusz na antenie Superstacji. Jako tytułowy prowadzący wraz z gościem komentował bieżące wydarzenia, które są subiektywnie ważne, jednak często przemilczane przez media głównego nurtu w Polsce. Przedstawiał również własne materiały, stanowiące komentarz do omawianych zdarzeń, prezentując inny punkt widzenia na informacje, którymi żyją Polacy[32][33]. Pierwszym gościem Mikołaja Janusza był Piotr Gadzinowski[34], a drugim – Janusz Korwin-Mikke, któremu prowadzący zaprezentował zdjęcia z wizerunkiem kilku pań z jego partii, prosząc o podanie ich personaliów (quiz na pamięć). W programie wystąpili również m.in. Michał Wiśniewski, Jerzy Urban, Miriam Shaded czy Robert Burneika[35]. Po wyemitowaniu 150 odcinków Mikołaj Janusz zakończył współpracę z Superstacją[1].

26 października wydał książkę pt. Pyta.pl polowanie na frajerów, ukazującą się nakładem Wydawnictwa Czerwone i Czarne. Opisał w niej m.in. kulisy przygotowywania telefonicznych prowokacji[36]. Na potrzeby wydania książki zawiesił współpracę z czasopismem „CKM[5], dla którego przeprowadzał wywiady z osobami związanymi z polityką, ale i z muzyką (Paweł Kukiz[37], Titus[38])[5].

W 2016 zajmował się również produkcją i pisał scenariusze do programu Teleranek na antenie TVP ABC[14]. W 2017 wyreżyserował dla zespołu Nocny Kochanek teledysk „Zdrajcy metalu”, który został nominowany do nagrody Misie w kategorii „Rozbawiło”[39]. W tym samym roku na potrzeby wideobloga Pyta.pl uruchomił portal: pyta.tv[14]. Od 14 marca do 18 lipca 2017 prowadził również program U Jaoka w portalu Interia.pl; jego pierwszym gościem był Tomasz Knapik[40], a ostatnim Piotr Cyrwus[41].

Od 4 grudnia 2018 był reporterem i współprowadzącym program „W tyle wizji” na antenie TVP Info. Sam dziennikarz 7 maja 2019 po opublikowaniu w internecie tychże nagrań złożył swoją legitymację prasową, kończąc współpracę z Telewizją Polską[42][43].

Po odejściu z TVP dalej tworzy portal i wideobloga pyta.pl. Jest także dziennikarzem portalu internetowego Życie Stolicy.

2021: Zawieszenie działalności Pyta.pl, Republika Pyta

Jaok w trakcie wywiadu z Dobromirem Sośnierzem przed Sejmem (2022).

19 stycznia 2021 roku, o godzinie 15:41 Mikołaj "Jaok" Janusz za pośrednictwem kanału "Pyta.pl" w serwisie YouTube powiadomił internautów o tymczasowym zawieszeniu działalności wideobloga. Przyczyną owej decyzji jak mówi sam autor jest cenzura narzucana przez YT (w tym niemożliwość publikowania materiałów). Cenzura wiązała się także z odebraniem ekipie Pyta.pl możliwości zarobku. Jak wspomina sam Jaok praca dziennikarza wiązała się z dużą ilością pracy oraz z niebezpieczeństwami takimi jak pozwy sądowe czy też odniesienie obrażeń fizycznych. Sam autor filmu zaznaczył, że nie jest to definitywny koniec Pyta.pl, a przerwa w jej działalności. Następnie autor szukał zamiennika serwisu YouTube gdzie publikacja materiałów nie będzie ograniczana.

Od marca 2021 Pyta.pl jest nadawana jako Republika Pyta na antenie Telewizji Republika, pierwszy odcinek nadano 13 marca 2021 o 20:30[44]. Odcinki programu są także udostępniane na YT.

Odbiór

W 2007 tygodnik Wprost wymienił Jaoka wraz z zespołem Pyta.pl na liście pięciu potencjalnych gwiazd polskiego Internetu[45]. Radio Medium Publiczne oceniło jego program jako „kawał historii polskiego internetu, a nawet dziennikarstwa”[9]. W 2012 r. portal Gazeta.pl określiła Janusza wraz z Piotrem „Kozą” Kozerskim i Rafałem Gradem najlepszymi prowokatorami w Polsce, którzy „na co dzień lubią doprowadzać do szewskiej pasji zarówno tych, którzy bronią TV Trwam, jak i tych, którzy walczą o prawo gejów do adopcji[6], a miesięcznik CKM opisał ich jako autorów „kultowego internetowego serwisu wideo”[46].

W 2017 portal Interia.pl scharakteryzował Jaoka jako dziennikarza, który „znany jest z tego, że nie unika trudnych pytań i kontrowersyjnych tematów”[40].

Nagrody i wyróżnienia

  • Nagroda „Niegrzeczni 2015” dla audycji Książę i żebrak[47]
  • Osobowość radiowa w plebiscycie „Niegrzeczni 2016”[48]

Przypisy

  1. a b Mikołaj „Jaok” Janusz on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-07-16] (pol.).
  2. Mikołaj Janusz reporterem „W tyle wizji” w TVP Info [dostęp 2018-12-04] (pol.).
  3. a b c Elżbieta Rutkowska. Wkrętacz. „Press”. s. 11. ISSN 771425 981502 9 771425 981502. 
  4. a b Monty Pyta.pl. ckm.pl. [dostęp 2017-08-10]. (pol.).
  5. a b c Jaok z pyta.pl. patronite.pl. [dostęp 2017-09-23]. (pol.).
  6. a b Jak dostać w ryj od Kazimiery Szczuki? Przepis zapodaje pyta.pl [WYWIAD]. Gazeta.pl. [dostęp 2017-08-22]. (pol.).
  7. ROZŁAM W ZESPOLE PYTA.PL. POSZŁO O PIENIĄDZE?. influencer.pl. [dostęp 2017-08-10]. (pol.).
  8. pytadotpl. apynews.pl. [dostęp 2017-08-22]. (pol.).
  9. a b Jaok przepytany: zapowiada wydanie książki i wyjawia, co dalej z Pyta.pl. mediumpubliczne.pl. [dostęp 2017-08-13]. (pol.).
  10. Szczuka dała się sprowokować. zw.com.pl. [dostęp 2017-08-12]. (pol.).
  11. Żartownisie zadarli z feministkami na kongresie kobiet. dziennik.pl. [dostęp 2017-09-08]. (pol.).
  12. Dajemy pieniądze nawet kukłom. tvp.info. [dostęp 2017-08-22]. (pol.).
  13. a b c Pyta.pl rozstała się z Mikołajem „Jaokiem” Januszem, spór o obrażanie rozmówców, klipy z alkoholikami i pieniądze z reklam (wideo). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2017-08-12].
  14. a b c d e Czym się zajmuję?. mikolajjanusz.pl. [dostęp 2017-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-17)].
  15. Kabaretowy piątek na żywo w Dwójce!. tvp.pl. [dostęp 2017-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-20)]. (pol.).
  16. Zacier: Ta żenada* trwa od wieków. Zawsze śmieszne były dowcipy o pierdzeniu i gołej du**e. gazeta.pl. [dostęp 2017-09-02].
  17. PO CHUJU FEST 21.10 – Coco Bongo & Krwiokał \Wwa, Klub Offside. kiwiportal.pl. [dostęp 2017-08-17].
  18. a b Jerzy Zelnik nie pamięta wypowiedzi o Barcisiu. „Jaka czarna lista? Kłamią od początku do końca”. natemat.pl. [dostęp 2017-09-08]. (pol.).
  19. a b c d Wkręcił Zelnika, Niesiołowskiego i Pawłowicz – Mikołaj Jaok Janusz z pyta.pl o „polowaniu na frajerów”. dziennik.pl. [dostęp 2017-09-08]. (pol.).
  20. Przeprosić Zelnika. wyborcza.pl. [dostęp 2017-09-08]. (pol.).
  21. Rock Radio odpiera oskarżenia Jerzego Zelnika o „ubecką prowokację” i publikuje całą rozmowę z nim. wirtualnemedia.pl. [dostęp 2017-09-24]. (pol.).
  22. SDP krytykuje Wojewódzkiego i Kędzierskiego: manipulacja rozmową z Zelnikiem zaprzeczeniem dziennikarstwa. wirtualnemedia.pl. [dostęp 2017-09-24]. (pol.).
  23. Jaok z Pyta.pl zwolniony bo naśmiewał się z Adama Michnika?. natemat.pl. [dostęp 2017-09-25]. (pol.).
  24. „Komisarz Puk i Brojlery Nieuprzejmości”: film z Michałem Figurskim. onet.pl. [dostęp 2017-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-02)].
  25. Komisarz Puk i Brojlery Nieuprzejmości. filmweb.pl. [dostęp 2017-08-12].
  26. Ciąg dalszy konfliktu w pyta.pl. Jaok publikuje nagranie bójki z udziałem Kozy [WIDEO]. wmeritum.pl. [dostęp 2017-09-25]. (pol.).
  27. Pyta.pl rozstała się z Mikołajem „Jaokiem” Januszem, spór o obrażanie rozmówców, klipy z alkoholikami i pieniądze z reklam (wideo). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2017-09-25]. (pol.).
  28. Pożeganie. YouTube. [dostęp 2017-09-25]. (pol.).
  29. Jaok przepytany: zapowiada wydanie książki i wyjawia, co dalej z Pyta.pl. mediumpubliczne.pl. [dostęp 2017-08-12]. (pol.).
  30. Pyta.pl – Informacje. youtube.com. [dostęp 2017-08-12]. (pol.).
  31. 8–9 lipca Festiwal Naturalnie Mazury Music & More Węgorzewo 2016. wegorzewo.pl. [dostęp 2017-09-08].
  32. Pytowy Janusz. superstacja.tv. [dostęp 2017-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-16)]. (pol.).
  33. „Pytowy Janusz” – Mikołaj „Jaok” Janusz z autorskim programem w Superstacji. wirtualnemedia.pl. [dostęp 2017-09-02]. (pol.).
  34. „Pytowy Janusz” – Pierwszy odcinek. gorzow.com. [dostęp 2017-09-02]. (pol.).
  35. Tag Archiwum dla: pytowy janusz. itvpolska.pl. [dostęp 2017-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-02)]. (pol.).
  36. Pyta.pl polowanie na frajerów. lubimyczytac.pl. [dostęp 2017-08-13].
  37. Polityczny punk. ckm.pl. [dostęp 2017-09-25]. (pol.).
  38. 124 decybele. ckm.pl. [dostęp 2017-09-25]. (pol.).
  39. Oto nowa polska nagroda kulturalna – MISIE. Poznajcie nominacje. naekranie.pl. [dostęp 2017-08-17].
  40. a b Publicystyka, uroda, nauka, e-sport, fitness – Interia prezentuje nowe programy wideo. interia.pl. [dostęp 2017-09-08]. (pol.).
  41. Piotr Cyrwus u Jaoka o nowej roli w "Fanatyku" i epizodzie u Spielberga. [dostęp 2021-04-18].
  42. Mikołaj „Jaok” Janusz odchodzi z TVP Info. „Nie zgadzam się na: obmacywanie, agresję, obrażanie mojej matki”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-05-08] (pol.).
  43. Jaok rzucił legitymacją TVP. To efekt tego, co zrobił na demonstracji "Tęcza nie obraża", naTemat.pl [dostęp 2019-05-08] (pol.).
  44. Mikołaj „Jaok” Janusz będzie prowadził „Republika Pyta” w Telewizji Republika, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-18] (pol.).
  45. Ści@gane;). wprost.pl. [dostęp 2017-08-22]. (pol.).
  46. Pyta(NIE) na śniadanie. ckm.pl. [dostęp 2017-08-12]. (pol.).
  47. Gala Niegrzeczni 2015. naszemiasto.pl. [dostęp 2017-09-25].
  48. Mikołaj „Jaok” Janusz. linkedin.com. [dostęp 2017-09-25].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Mikołaj Janusz (fot. Maciej Biały) 02.jpg
Autor: Maciej Biały, Licencja: CC BY 4.0
Mikołaj "Jaok" Janusz w czasie koncertu
Mikolaj Janusz i Dobromir Sosnierz.jpg
Autor: Tomasz Molina, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mikołaj Janusz w trakcie wywiadu z Dobromirem Sośnierzem.
Mikolaj Janusz - wielki marsz dla zwierzat.jpg
Autor: Tomasz Molina, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mikołaj Janusz starający się dostać do uczestników Wielkiego Marszu dla Zwierząt w Warszawie.
Mikołaj Janusz (fot. Maciej Biały) 01.jpg
Autor: Maciej Biały, Licencja: CC BY 4.0
Mikołaj "Jaok" Janusz jako prezenter audycji w Rock Radiu