2. Aktualne na: 7 czerwca 2021.
Dorobek medalowy
Mistrzostwa świata
II miejsceRosja 2018piłka nożna

Milan Badelj (ur. 25 lutego 1989 w Zagrzebiu) – chorwacki piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Od 2018 roku zawodnik S.S. Lazio.

Jest wychowankiem NK Zagreb. W wieku 17 lat przeniósł się do drużyny lokalnego rywala Dinama. W 2007 roku został wypożyczony do filii swojego klubu, NK Lokomotiva. 20 lipca 2012 niemiecki Hamburger SV podpisał z nim czteroletni kontrakt, płacąc za niego 3,5 mln euro. W 2014 roku odszedł do Fiorentiny. W lipcu 2018 roku po wygaśnięciu kontraktu z zespołem z Florencji, przeszedł do stołecznego klubu – S.S. Lazio[1].

Badelj reprezentował Chorwację na wszystkich szczeblach młodzieżowych od U-16 do U-21 zaliczając łącznie 63 występy dla kraju w rozgrywkach młodzieżowych. W 2010 roku dostał pierwsze powołanie do seniorskiej reprezentacji, jednak debiut nastąpił dopiero 2 września 2011 roku podczas meczu eliminacji do Euro 2012 przeciwko Malcie. W meczu tym udało mu się również zaliczyć pierwsze trafienie w kadrze. Następnie znalazł się w kadrze na turniej finałowy ME 2012. W 2014 roku pojechał z kadrą na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014 zastępując w kadrze kontuzjowanego Ivana Močinicia. Nie rozegrał ani jednej minuty na turnieju. Udało mu się również dostać do kadry na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016.

Przełom nastąpił w maju 2018 roku, gdy otrzymał powołanie na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018. W ostatnim meczu fazy grupowej przeciwko Islandii zdobył bramkę, a Chorwaci wygrali mecz 2:1. W meczu 1/8 finału przeciwko Danii zmarnował pierwszy rzut karny w serii rzutów karnych, która miała przesądzić o awansie do ćwierćfinału. Następnie Badelj zaliczył jeszcze występ w końcówce dogrywki półfinałowego meczu przeciwko Anglii, a Chorwaci ostatecznie zajęli drugie miejsce w całym turnieju.